Warte zobaczenia & odwiedzenia

Görlitz jako miasto zabytek

Każdy spacer po mieście jest podróżą w czasie

Dla wielu Görlitz jest nie tylko najpiękniejszym miastem w Niemczech, ale zwartym zabytkiem architektury o europejskim formacie. Miasto oferuje gościom bogatą historię i wspaniałą teraźniejszość. Niezwykły rozkwit we wczesnym okresie ery nowożytnej Görlitz zawdzięczało handlowi suknem i wełną. Korzystne położenie nad Nysą Łużycką na szlaku handlowym Via Regia, który prowadził z Kijowa do Santiago de Compostela sprawiło, że Görlitz stało się ważnym centrum handlowym, rzemieślniczym i architektonicznym oraz prężnym ośrodkiem kultury.

Bogactwo przeszłości widoczne jest w pejzażu miejskim po dziś dzień. Miasto posiada pamiątki z prawie każdej epoki architektury i urbanistyki. Podczas II wojny światowej miastu udało się uniknąć zniszczeń. W NRD zabytkowe budynki pozostawiono jednak samym sobie i z biegiem czasu niszczały one aż do 1989 roku. Zjednoczenie Niemiec okazało się błogosławieństwem w szczególności dla Starego Miasta. Do przywrócenia miastu dawnej świetności przyczynił się także anonimowy darczyńca, który corocznie w okresie od 1995 do 2016 r. przekazywał na cele ratowania zabytków kwotę miliona marek (511 000 euro), którą zwykło się nazywać „milionem dla Starego Miasta”. Mając imponującą liczbę 4000 świeżo odrestaurowanych zabytków architektonicznych z okresu gotyku, renesansu, baroku i epoki wilhelmińskiej miasto jest dziś piękniejsze i bardziej szykowne niż kiedykolwiek.

Zakrojona na szeroką skalę restauracja zabytków architektonicznych sprawiła, że w mieście podniosła się jakość życia, a ponadto stało się ono miejscem licznych imprez. Co rok trzecia niedziela września jest dniem muzealnych otwartych drzwi. Można wtedy zwiedzać miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla turystów.

Pomniki i budowle

Czas na przechadzkę, podczas której poznasz historię architektury. Szczególnie domy na Starówce fascynują bogato zdobionymi fasadami, kunsztownymi sklepieniami i starannie zdobionymi sufitami z różnych epok. Nigdzie indziej w Niemczech nie da się znaleźć tak dużej ilości pieczołowicie odrestaurowanych zabytków na tak niewielkiej przestrzeni jak w tym niezwykłym mieście nad Nysą Łużycką.

więcej

Domy halowe w Görlitz

Pomiędzy schyłkiem średniowiecza a początkiem ery nowożytnej w Görlitz powstał niezwykły typ kamienicy tzw. dom halowy (Görlitzer Hallenhaus). Kamienice te budowano z myślą o wędrownych kupcach, którym służyły jako domy mieszkalne i browar. W nich mieściły się ich sklepy i stragany handlowe.

więcej

Wieże i budowle obronne

Görlitz jest miastem wież. Większość z nich była kiedyś częścią fortyfikacji miejskich, które do dziś zachwycają mieszkańców i turystów monumentalnym wdziękiem. Dla turystów dostępnych jest dziś pięć z nich. Niektóre można zwiedzać z przewodnikiem. Możliwość spojrzenia na miasto z góry stanowi niepowtarzalne przeżycie, podczas którego można godzinami patrzeć w dal i odkrywać coraz to nowe szczegóły: wąskie uliczki, oryginalne pomniki architektury i niedostępne z dołu dla oczu zwiedzających dziedzińce kamienic.

Wieża Ratuszowa

Jest to zapewne najpiękniejsza wieża w Görlitz położona w najpiękniejszym miejscu Starego Miasta na Dolnym Rynku (Untermarkt). Zwiedzający mogą zwiedzać wieżę podczas godzinnej wycieczki z przewodnikiem, w trakcie której wiele mogą się dowiedzieć o obiekcie, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1378 r. Tutaj znajdował się pręgierz, w wieży urzędował kat, na niej umieszczono zegar astronomiczny, a na koniec przewodnik opowiada o pracy strażnika. Imponujący zegar zdobi głowa strażnika, który co minutę otwiera oczy i usta. Złoty lew swym rykiem sygnalizuje zmianę faz księżyca. Po pokonaniu 191 schodów można podziwiać fantastyczną panoramę z wysokości 60 metrów.

Adres: Untermarkt, 02826 Görlitz

Style w architekturze

Wizyta w Görlitz to niezwykła podróż w czasie.

Na obszarze zaledwie kilkuset metrów można odkryć skarby z ponad 500-letniej historii europejskiej architektury. Znajdujące się w Görlitz budynki z okresu późnego gotyku, renesansu, baroku jak i secesji tworzą wspaniałą urbanistyczną syntezę sztuk.

więcej

Photos: Foto Görlitzer Hallenhaus: Ulrich-Schwarz, Foto Baustile: Sabine Wenzel

Photo: R. Weisflog
Photo: R. Weisflog
Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen