Zabytki sakralne Görlitz

Kościoły i kaplice

Kościół farny św. Piotra i Pawła (Pfarrkirche St. Peter und Paul)

Wznoszący się wysoko nad Nysą Łużycką kościół św. Piotra i Pawła jest punktem orientacyjnym miasta. Przed zbliżającymi się do niego od strony wschodniej rozpościera się imponujący widok: potężne prezbiterium ze stromym, wysokim miedzianym, spiczastym dachem o długości 72 metrów świadczące o dawnym obronnym charakterze miasta i jednocześnie o jego bogactwie.

więcej

Kościół Świętej Trójcy (Dreifaltigkeitskirche)

Znajdujący się przy Obermarkt (pol. Górny Rynek) zbudowany w latach 1234-1245 kościół jest dawnym kościołem klasztornym franciszkanów. Zachwyca pochodzącym z różnych epok bogatym wystrojem wnętrza oraz licznymi obiektami sztuki sakralnej. W przyszłości po remoncie część kościoła zostanie zaadaptowana na potrzeby nowego muzeum.

więcej

Synagoga (Synagoge)

Konsekrowana w 1911 roku świątynia została wybudowana na potrzeby szybko powiększającej się gminy żydowskiej. Zaprojektowali ją architekci William Lossow i Max Hans Kühne. Jako jedyna synagoga w Saksonii nie została zniszczona podczas Nocy Kryształowej 1938 roku i jest dziś pomnikiem o ogólnonarodowym znaczeniu. Od 1991 prowadzone są prace restauratorskie.

więcej

Kościół Św. Mikołaja

Najstarszy kościół w Görlitz był do roku 1372 głównym kościołem miasta. Na jego podwalinach zaczął powstawać nowy budynek tego późnogotyckiego kościoła, lecz od roku 1452 budowa została przerwana na korzyść budowy kościoła Św. Piotra i Pawła.

więcej

Kościół Krzyża

Kościół Krzyża (ewangelicki, w południowej dzielicy miasta) powstał w latch 1913-1916. Należy on do szczególnych zabytków wśród niemieckiej architektury z początku XX wieku.

więcej

Kościół Najświętszej Marii Panny

Szczególną cechą wyróżniał się ten kościół w średniowiecznym Görlitz, gdyż nie posiadał swojej własnej parafi tak jako było to w zwyczaju.

więcej

Kościół Świętego Ducha

Na podstawie projektu E. Peschkos powstała w latach 1905-1906 świątynia Kościoła Staroluterańskiego

w stylu północno-romańskim z wpływami stylu secesji. Zostały wykorzystane tutaj pozosatałości ze zburzonego krótko przedtem kościoła przy szpitalu Świętego Ducha po wschodniej stronie Nysy.

Adres
Zittauer Straße 1, 02826 Görlitz

Godziny otwarcia i nabożeństw

Katedra Św. Jakuba

Największy katolicki kościół w Görlitz, kościół Św. Jakuba, został wybudowany w roku 1900 w stylu neogotyckim z cegły.

więcej

Kościół Marcina Lutra

Kościół Marcina Lutra powstał między rokiem 1898 a 1901. jako pierwszy ewangelicki kościół od czasów reformacji, centralną jego część stanowi zarys w kształcie krzyża z czerwonej cegły i noworomańskich form. 

więcej

Kościół Świętego Krzyża

Rzymsko-katolicki kościół Świętego Krzyża (w pobliżu centrum) został wybudowany w latach 1850-1853 głównie z kamienia naturalnego w stylu neobizantyjskim.

więcej
Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen