Zabytki sakralne Görlitz

Kościoły i kaplice

Kościół parafialny Św. Piotra i Pawła

Wysoko nad Nysą wznosi się kościół Św. Piotra i Pawła - symbol miasta.

Czytaj dalej

Kościół Św. Mikołaja


Najstarszy kościół w Görlitz był do roku 1372 głównym kościołem miasta. Na jego podwalinach zaczął powstawać nowy budynek tego późnogotyckiego kościoła, lecz od roku 1452 budowa została przerwana na korzyść budowy kościoła Św. Piotra i Pawła.

więcej

Kościół Krzyża

Kościół Krzyża (ewangelicki, w południowej dzielicy miasta) powstał w latch 1913-1916. Należy on do szczególnych zabytków wśród niemieckiej architektury z początku XX wieku.

więcej

Kościół Św. Trójcy

Kościół Św. Trójcy jest dawnym kościołem klasztornym franciszkanów. Według własnych przekazów, franciszakanie utworzyli w 1234 roku własny klasztor w Görlitz

Czytaj dalej

Kościół Najświętszej Marii Panny

Szczególną cechą wyróżniał się ten kościół w średniowiecznym Görlitz, gdyż nie posiadał swojej własnej parafi tak jako było to w zwyczaju.

więcej

Kościół Nadziei

Jeśli ktoś na osiedlu bloków Königshufen odkryje stary kościół myśli, że jest to pozostałość po centrum wioski, która została zastąpiona betonowymi blokami.

więcej

Kościół Świętego Ducha

Na podstawie projektu E. Peschkos powstała w latach 1905-1906 świątynia Kościoła Staroluterańskiego

w stylu północno-romańskim z wpływami stylu secesji. Zostały wykorzystane tutaj pozosatałości ze zburzonego krótko przedtem kościoła przy szpitalu Świętego Ducha po wschodniej stronie Nysy.

Adres
Zittauer Straße 1, 02826 Görlitz

Godziny otwarcia i nabożeństw

Katedra Św. Jakuba

Największy katolicki kościół w Görlitz, kościół Św. Jakuba, został wybudowany w roku 1900 w stylu neogotyckim z cegły.

więcej

Kościół Marcina Lutra

Kościół Marcina Lutra powstał między rokiem 1898 a 1901. jako pierwszy ewangelicki kościół od czasów reformacji, centralną jego część stanowi zarys w kształcie krzyża z czerwonej cegły i noworomańskich form. 

więcej

Kościół Świętego Krzyża

Rzymsko-katolicki kościół Świętego Krzyża (w pobliżu centrum) został wybudowany w latach 1850-1853 głównie z kamienia naturalnego w stylu neobizantyjskim.

więcej

Synagoga (dawna)

Powiększająca się stale, od czasów wydania pruskiego aktu toleracji wyznawiowej z 1847 roku, gmina żydowska zleciła wybitnym architektom z Drezna: Williamowi Lossow i Maxowi Hansowi Kühne wybudowanie nowej synagogi na działce budowlanej podarowanje przez Emanuela Alexandra Katz.

więcej informacje

Kaplica Św. Anny

Wybudowana przez mistrza budowlanego przy ratuszu miejskim, Albrechta Stieglitzer, w latach 1508-1512 jako prywatny kościół mieszczanina z Görlitz Hansa Frenzel, zwanego bogaczem.

więcej
Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen