Warte zobaczenia & odwiedzenia

Kultura i historia

Kultura i historia

Görlitz lubi wspominać swoją bogatą historię, która po dziś dzień widoczna jest w życiu miasta. Witamy w Görlitz, gdzie historia jest kulturą, a kultura opowiada wiele historii. Słowo Kultura pisze się tutaj z dużej litery. Miasto oferuje liczne imprezy takie jak święto starówki (Altstadtfest), dzień muzealnych otwartych drzwi (Tag des offenen Denkmals), teatr letni (das Sommertheater) i uliczny festiwal teatralny ViaThea (Straßentheaterfestival ViaThea), śląski jarmark bożonarodzeniowy (Schlesischer Christkindelmarkt) i szereg innych atrakcji. Imprezy te wpisały się już na trwałe w krajobraz miasta i przyciągają nie tylko mieszkańców, ale też rzesze turystów z Niemiec i z zagranicy. Liczne muzea i galerie Görlitz czekają ze swoimi ekspozycjami na zwiedzających.

Teatr im. Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau

Teatr prezentuje bogaty wachlarz imprez kulturalnych od spektakli muzycznych, przez klasyczne inscenizacje dramatyczne, i balet do koncertów. Na scenie czarującego teatru w Görlitz, zwanego „Małą Operą Sempera“, prezentowane są różnorodne spektakle teatru muzycznego takie jak opery, operetki, musicale, balet oraz koncerty Nowej Filharmonii Łużyckiej - jedynej orkiestry w regionie.

więcej

Muzeum Historii Kultury

Muzeum Historii Kultury w Görlitz (Kulturhistorisches Museum) w trzech zabytkowych budynkach prezentuje swoje zbiory, ekspozycje stałe i czasowe oraz wystawy okolicznościowe i gabinetowe.

Dowiedz się więcej

Muzeum Śląskie w Görlitz

900 lat historii Śląska, dawna sztuka rękodzielnicza, okazała architektura renesansowa i nowoczesne techniki prezentacji wystaw –wszystko to oferuje Muzeum Śląskie w Görlitz. Ważnym zadaniem muzeum jest nieustanny dialog o czasach minionych i przyszłości Śląska.

więcej

Muzeum Przyrodniczne (Senckenberg Museum für Naturkunde)

Modele i makiety, stworzone z niezwykłą dbałością o szczegóły, prezentują bogate i różnorodne ekosystemy obszaru Górnych Łużyc. Podczas spotkania z naturą goście muzeum stają oko w oko z wilkami i innymi mieszkańcami regionu. Warte zobaczenia jest również vivarium, wystawy o tropikalnych lasach deszczowych i o sawannie oraz model kolumny glebowej.

więcej

Dom Kultury

Dawna Górnołużycka Hala Chwały wzniesiona w latach 1898-1902 jako monumentalny symbol Zjednoczenia Niemiec i Górnych Łużyc. W przeszłości znajdowało się tu Muzeum Cesarza Fryderyka, zawierające bogate zbiory. Po II wojnie światowej muzeum zlikwidowano. Od 1948 roku obiekt służy jako Dom Kultury.

więcej

Dom Jakuba Böhme

Słynny szewc i teozof Jakub Böhme mieszkał w tym domu 11 lat (1599-1610). O jego życiu i twórczości opowiada mała wystawa stała. W tym samym budynku znajduje się miejska informacja turystyczna.

więcej

Muzeum Łużyckie

Działalność muzeum tematycznie zasadza się we wschodniej części Górnych Łużyc, zwłaszcza w Zgorzelcu i regionie. Znajduje się tu m.in. „Izba Łużycka“, prezentująca przedmioty codziennego użytku z przełomu XVIII/XIX w.

więcej

Miejsce Pamięci STALAG VIII A

Na południowo-wschodnim krańcu dzisiejszego Zgorzelca znajdował się obóz jeniecki Stalag VIII A. Wśród 120.000 osadzonych tu w latach 1939-1945 jeńców był również francuski kompozytor Olivier Messiaen. Podczas pobytu w obozie skomponował mistrzowskie dzieło „Kwartet na koniec czasu“, które wykonał wraz z innymi jeńcami 15 stycznia 1941 roku. Dziś o historii obozu przypomina Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura i organizuje wspólnie z Meetingpoint Music Messiaen m.in. koncerty, odczyty i warsztaty.

więcej

Sala Kulturbrauerei

Jeden z najstarszych i wciąż produkujących pomników przemysłu oferuje oprócz piwa Landskron bogaty program wydarzeń kulturalnych. Koncerty, występy kabaretowe, imprezy tematyczne, musicale czy giełdy – w zabytkowej sali każdy event jest niepowtarzalnym przeżyciem.

więcej

Chłodnia (Kühlhaus)

W starym budynku poprzemysłowym powstała i wciaż się tworzy nowa, alternatywna i kreatywna przestrzeń kulturalna, w której organizowane są koncerty, pokazy filmowe, jarmarki i warsztaty.

więcej

Europa Chor Akademie Görlitz

Akademia powstała w 1997 roku. W tym renomowanym chórze koncertowym działa kilkuset młodych śpiewaków, z których większość pochodzi z Europy. Repertuar obejmuje szeroki kanon dzieł wokalnych od XVIII wieku po muzykę współczesną.

więcej

Muzeum Zabawek (Spielzeugmuseum)

Do wizyty w muzeum zapraszają Piaskun i jego przyjaciele, auta, zabawki blaszane i z drewna. Na szczególną uwagę zasługuje izba wytwórcy zabawek oraz liczący tylko cztery metry kwadratowe miniaturowy krajobraz w szklanej witrynie.

więcej

Muzeum Fotografii (Fotomuseum)

Regionalny przemysł fototechniczny i optyczny był niegdyś w krajowej czołówce. Stała wystawa techniki fotograficznej jest urozmaicana i uzupełniana zmieniającymi się wystawami czasowymi.

więcej
Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen