Zabytki sakralne Görlitz

Replika Świętego Grobu

Replika Świętego Grobu i Cmentarz Mikołaja

Replika Świętego Grobu jest jedną ze stacji Drogi Krzyżowej zaczynającej się od kościoła Św. Piotra i Pawła i przedstawia imponujące świadectwo późnośredniowiecznej pobożności i architektury krajobrazu europeskiej rangii. Kompleks Repliki Świętego Grobu składa się z podwójnej Kaplicy pod wezwaniem Świętego Krzyża, Kaplicy Namaszczenia i Kaplicy Grobu Pańskiego. Cały kompleks jest kopią najważniejszych części Bazyliki Grobu Świętego z Jerozolimy, miejscem pamięci o cierpieniu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Pomysł postawienia repliki zawdzięcza się późniejszemu burmistrzowi miasta Georgowi Emmerich, który w roku 1465 powrócił ze swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej i położył pod budowę repliki kamień węgielny. Budowa kaplic trwała od 1481 roku do 1504 roku.

Cmentarz Mikołaja jest najstarszym cmentarzem miasta. Był miejscem pochówków do połowy XIX wieku. Ponad 600 nagrobków i grobowców jak również szesnaście krypt, częściowo o nadzwyczajnej jakości, charakteryzuje obraz cemantarza. Pod starymi drzewami znaleść można ostatnie miejsce spoczynku słynnych postaci, takich jak filozof Jakub Böhme. Również część cmentarza dla ofiar dżumy oddaje świadectwo burzliwej historii miasta.

 

Adres:

Heilige-Grab-Straße 79
02826 Görlitz
Telefon: +49 3581 315864
E-Mail: va@kkvsol.net
Strona internetowa

Oprowadzanie w języku niemieckim
Od poniedziałku do soboty: o godzinie 11.00 i 15.00
W niedzielę i święta: o godzinie 11:30 i 15.00 lub po uprzednim umówieniu się

Godziny otwarcia
poniedziałek-sobota 10:00-16:00
niedziele i święta 11:00-16:00 (w sezonie dłużej)

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen