Warte zobaczenia & odwiedzenia

Zabytki sakralne Görlitz

Kościoły i kaplice

Görlitz wita gości robiącym wrażenie widokiem historycznie ukształtowanego zespołu architektonicznego. Jego ważnymi elementami są zarówno baszty obronne miasta i majestatyczne kamienice mieszczańskie jak i kościoły. Dzieje się tak zarówno ze względu na ich obecność w miejskiej przestrzeni, jak i duchową wartość dla wspólnot religijnych. Nie dziwi więc fakt, że przechadzka po mieście staje się dla niektórych turystów poniekąd zwiedzaniem kościołów.

więcej

Replika Świętego Grobu

Replika Świętego Grobu jest jedną ze stacji Drogi Krzyżowej zaczynającej się od kościoła Św. Piotra i Pawła i przedstawia imponujące świadectwo późnośredniowiecznej pobożności i architektury krajobrazu europeskiej rangii.

Czytaj dalej

Cmentarze

więcej

Diecezja Görlitz

Diecezja Görlitz odpowiada owemu obszarowi archidiecezji Breslau (Wrocław), który od końca II Wojny Światowej leżał na zachód od granicy na Odrze i Nysie i nie podlegał polskiej admistarcji. Pod wzglądem państwowym diecezja należała od początku XIX wieku do pruskich prowincji Śląska i Brandenburgii.

Od 1945 roku wchodziła w skład sowieckiej strefy okupacyjnej a od 1949 do 1990 roku była częścią NRD. Od 1990 roku diecezja należy po części do Wolego Kraju Saksonii i do Brandenburgii. Kościelne i państwowe granice admistracyjne nie pokrywają się. Diecezja obejmuje powierzchnię około 9.700 kilometrów kwadratowych i jest powierzchniowo większa od wielu innych niemieckich diecezji. Odpowiada to powierzchni całych Dolnych Łużyc i północno-wschodniej połowie Górnych Łużyc. Podczas powoływania do życia diecezji liczba katolików w niej wynosiła 55 tysięcy. Obszar ten ma wysokie rozproszenie wyznawców. Jedynie w parafii Wittichenau niedaleko Hoyerswerdy jest wyższy procent katolików,  należy ona do Serbołużyczan, którzy pozosatli katolikami.

Diecezja Görlitz

Ewangelicka Diecezja w Görlitz

Od 1 stycznia 2004 roku Ewangelicki Kościół Berlina-Brandenburgii (Evangelische Kirche in Berlin-Brandenburg) i Ewangelicki Kościół Śląskich Górnych Łużyc (Evangelische Kirche der schlesischen Oberlausitz) połączyły się w jeden Kościół Ewangelicki Berlina-Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc (Evangelischen Kirche Berlin-Brandenburg-schlesische Oberlausitz).

Obszar byłego Ewangelickiego Kościoła Śląskich Górnych Łużyc jest teraz zrzeszony w parafi Görlitz. Zawarte w nim okręgi Hoyerswerda i Śląskie Górne Łużyce (Niederschlesische Oberlausitz) tworzą Związek Kościelengo Okręgu Śląskich Górnych Łużyc (Kirchenkreisverband Schlesische Oberlausitz).

Sprengel Görlitz

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen