Warte zobaczenia & odwiedzenia

Zabytki sakralne Görlitz

Kościoły i kaplice

Görlitz wita swoich gości imponującym zarysem historycznego zespołu architektonicznego.

Kościołom przypada tutaj obok wyniosłych wież miasta i okazałych kamienic mieszczańskich ważne znaczenie, nie tylko z powodu ich dominacji nad miastem, lecz przede wszystkim z racji ich funkcjonomania jako parafii. Nie powino nikogo dziwić, że dla niektórych zwiedzających wycieczka po mieście przeradza się w wycieczkę po kościołach miasta.

więcej

Replika Świętego Grobu

Replika Świętego Grobu jest jedną ze stacji Drogi Krzyżowej zaczynającej się od kościoła Św. Piotra i Pawła i przedstawia imponujące świadectwo późnośredniowiecznej pobożności i architektury krajobrazu europeskiej rangii.

Czytaj dalej

Diecezja Görlitz

Diecezja Görlitz odpowiada owemu obszarowi archidiecezji Breslau (Wrocław), który od końca II Wojny Światowej leżał na zachód od granicy na Odrze i Nysie i nie podlegał polskiej admistarcji. Pod wzglądem państwowym diecezja należała od początku XIX wieku do pruskich prowincji Śląska i Brandenburgii.

Od 1945 roku wchodziła w skład sowieckiej strefy okupacyjnej a od 1949 do 1990 roku była częścią NRD. Od 1990 roku diecezja należy po części do Wolego Kraju Saksonii i do Brandenburgii. Kościelne i państwowe granice admistracyjne nie pokrywają się. Diecezja obejmuje powierzchnię około 9.700 kilometrów kwadratowych i jest powierzchniowo większa od wielu innych niemieckich diecezji. Odpowiada to powierzchni całych Dolnych Łużyc i północno-wschodniej połowie Górnych Łużyc. Podczas powoływania do życia diecezji liczba katolików w niej wynosiła 55 tysięcy. Obszar ten ma wysokie rozproszenie wyznawców. Jedynie w parafii Wittichenau niedaleko Hoyerswerdy jest wyższy procent katolików,  należy ona do Serbołużyczan, którzy pozosatli katolikami.

Diecezja Görlitz

Ewangelicka Diecezja w Görlitz

Od 1 stycznia 2004 roku Ewangelicki Kościół Berlina-Brandenburgii (Evangelische Kirche in Berlin-Brandenburg) i Ewangelicki Kościół Śląskich Górnych Łużyc (Evangelische Kirche der schlesischen Oberlausitz) połączyły się w jeden Kościół Ewangelicki Berlina-Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc (Evangelischen Kirche Berlin-Brandenburg-schlesische Oberlausitz).

Obszar byłego Ewangelickiego Kościoła Śląskich Górnych Łużyc jest teraz zrzeszony w parafi Görlitz. Zawarte w nim okręgi Hoyerswerda i Śląskie Górne Łużyce (Niederschlesische Oberlausitz) tworzą Związek Kościelengo Okręgu Śląskich Górnych Łużyc (Kirchenkreisverband Schlesische Oberlausitz).

Sprengel Görlitz

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen