The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel (Tytuł oryginalny)

„Thank you Görlitz for being the best location ever – best possible place for us to make The Grand Budapest Hotel! Thank you.” – tak wpisał się aktor Ralph Fiennes do Złotej Księgi miasta podczas kręcenia filmu w Görlitz.  Natomiast Jeff Goldblum z zachwytem mówił: „A million thanks, Görlitz. Best time ever!“ Z podobną euforią o mieście nad Nysą wypowiadali się również inni członkowie ekipy filmowej.  Nic dziwnego,  gdyż kręcąc z powodzeniem przez kilka miesięcy zimą 2013 roku spore części swojego kultowego filmu, stali się prawie nierozłączną częścią miasta. A mieszkańcy Görlitz z kolei stali się niemalże częścią filmu. Wzięło w nim udział nie tylko sporo statystów.  Również restauratorzy, rzemieślnicy, trenerzy fitness, usługodawcy i wielu innych przyczyniło się do jego sukcesu: Nawet nadburmistrz miasta opuścił swoje biuro na czas prac filmowych. A w kawiarni CaRe powstały niezliczone wyroby cukiernicze.

W podziękowaniu za gościnę we wszystkich salach kina Filmpalast odbył się ekskluzywny pokaz scen z filmu, a reżyser Wes Anderson zwrócił się w przesłaniu video bezpośrednio do wszystkich mieszkańców miasta. Ci z kolei po ogłoszeniu przyznanych statuetek Oscara dla filmu przesłali swoje pozdrowienia z powrotem.

Tragikomedia kultowego reżysera Wesa Andersona. Fabuła filmu rozgrywa się pomiędzy dwiema wojnami światowymi w fikcyjnej republice Zubrowka. W centrum uwagi stoi słynny Grand Budapest Hotel i jego bohaterzy konsjerż Gustave i jego portier Zero.

Konsjerż dziedziczy obraz swojej zmarłej kochanki i jest prześladowany przez jej niezadowoloną rodzinę.

The Grand Budapest Hotel – zwiastun

Görlitzer Grußbotschaft an Wes Anderson nach dem Oscar-Gewinn

Ralph Fiennes, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Adrien Brody, Willem Dafoe, Jeff Goldblum, Jude Law, Bill Murray, Saoirse Ronan, Tilda Swinton, Owen Wilson, Edward Norton, Tony Revolori, Florian Lukas

Nagrody