Uczeń Czarnoksiężnika

Der Zauberlehrling (Tytuł oryginalny)

Film zainspirowany balladą Johanna Wolfganga von Goethe „Uczeń Czarnoksiężnika“ powstał wiosną 2017 roku, m.in. na Starym Mieście w Görlitz. Film familijny nakręcony dla niemieckiej telewizji przedstawia pokusy magicznego rzemiosła – ze słynną miotłą w przełomowej roli. Kolejne zdjęcia filmowe  powstały w zamku Tauchritz i Bad Muskau, jak i w ogrodzie w Kromlau.  Dla producentki Ingelore König kręcenie filmu w Görlitz było sprawą serca, ponieważ tu się urodziła.

Zanim „Uczeń Czarnoksiężnika“ trafił na ekrany niemieckiej telewizji jako świąteczny film w Wigilię Bożego Narodzenia, świętował on swoją premierę 23 listopada 2017 roku w wypełnionej po brzegi sali kinowej  kina Filmpalast w Görlitz. Brali w niej udział wszyscy  główni aktorzy występujący w filmie, jak i uczestnicy projektu, i oczywiście wielu małych i dużych mieszkańców miasta.  Po premierze wielu fanów bajek skorzystało z możliwości rozmowy z aktorami i ekipą filmową lub zrobienia wspólnych zdjęć. Miotła i posąg zaczarowanej dziewczyny zostały też uroczyście przekazane dla miejskiej kolekcji Görliwood.

Akcja

Bardzo biedny Valentin chce znaleźć swoje szczęście w mieście. Przypadkowo mistrz magii w kraju poszukuje ucznia, i Valentin jest pewien, że on jest odpowiednią osobą do pracy u mistrza Ambrosiusa. Niestety podczas egzaminu zostaje on przechytrzony przez sprytną konkurentkę Katrinę. Zmuszony koniecznością ląduje w aptece starego mistrza Zachariasza.  Ten porzucił wszelkie sztuki magiczne i swoje życie poświęca teraz wyłącznie nauce o ziołach i naturalnemu uzdrawianiu,  co irytuje jego ambitnego ucznia. Gdy  Valentin odkrywa, że obsesyjny na punkcie władzy Ambrosius zagraża całemu miastu, stary czarnoksiężnik musi jednak reaktywować swoje magiczne moce, by wraz z uczniami zapobiec niebezpieczeństwu.

Plany zdjęciowe

Aktorzy

Felix von Manteuffel, Max Schimmelpfennig, Pauline Rénevier, Christoph Bach, Sandra Borgmann

Reżyser