Bękarty wojny

Inglourious Basterds (Tytuł oryginalny)

Wizyta Quentina Tarantino już jesienią 2008 roku wywołała sporo szumu w mediach. Główne niemieckie gazety informowały wtedy o zamiarach kręcenia filmu przez kultowego reżysera. Faktyczne prace przy filmie przebiegły – jak zawsze w Görliwood – stosunkowo spokojnie. Rynek Dolny zamienił się w rynek, gdzie po wielkiej rzezi gromadziły się zwłoki żołnierzy. Powietrze było całkowicie zadymione od prochu. Niemniej aktorowi Danielowi Brühlowi Görlitz bardzo się podobało:  „Mam nadzieję, że wkrótce powrócę do Görlitz, do tego wspaniałego i okazałego miasta - jestem pod wielkim wrażeniem piękna tego miasta i zachwycony gościnnością jego mieszkańców! – Bardzo dziękuję.“

Film Quentina Tarantino. Akcja rozgrywa się pod koniec II wojny światowej. Opowiada wirtualną historię bękartów wojny. Jest to specjalna jednostka aliantów, która planuje zamach na najważniejsze niemieckie głowy państwa podczas przedstawienia kinowego prezentującego niemiecką propagandę w Paryżu.

Za rolę Hansa Landy Christoph Waltz otrzymał  statuetkę Oscara  dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Bękarty wojny - Zwiastun

Brad Pitt, Til Schweiger, Christoph Waltz, Mélanie Laurent, Eli Roth, Michael Fassbender, Diane Kruger, Daniel Brühl, Christian Berkel, Milan Peschel

Oscar: Najlepszy aktor drugoplanowy: Christoph Waltz

Złote globy: Najlepszy aktor drugoplanowy: Christoph Waltz