zurück zur Übersicht

Rachuba świata

Rachuba świata

Die Vermessung der Welt (Tytuł oryginalny)

W 2009 roku w Görlitz miała miejsce wyjątkowa premiera: Znany niemiecki reżyser Detlev Buck nakręcił w tym roku pierwszy fikcyjny film dramatyczny 3D. Adaptacja filmowa dzieła Daniela Kehlmanna pt. „Rachuba świata“ była kręcona głównie wokół Rynku Dolnego, np. na dziedzińcu ratusza, czy  w budynku Brązowego Jelenia. We wnętrzach tego ogromnego budynku powstało wiele planów zdjęciowych. W filmie wystąpiło wielu statystów, choć nierzadko wiązało się to z poświęceniami.  I tak dla jednej ze scen z uczniami, głowy ich zostały ogolone na łyso.

 

Z regionu pochodził też jeden z nie tak błahych rekwizytów filmu. W rodzinnej firmie Hultsch w pobliskim Neukirch wyprodukowano na zamówienie reżysera Detleva Bucka 20 par drewnianych butów.

Akcja

Niemiecko-austriacka adaptacja 3D tytułowej powieści Daniela Kehlmanna o dwóch geniuszach: Carlu Friedrichu Gaußie i Aleksandrze von Humboldt, którzy na początku XIX wieku postanowili zmierzyć świat. Gauß wnosi rozumienie matematyczne do tego zamiaru, a Humboldt wiedzę naukową.  Wsparcie finansowe otrzymują od ojca Humboldta, który chce poszerzyć swoją kolekcję. W tym czasie odkrywają wiele nowych kultur, ale popełniają też błędy i doznają osobliwych doświadczeń.

Rachuba świata – oficjalny zwiastun

Plany zdjęciowe

Aktorzy

Florian David Fitz, David Kross, Katharina Thalbach, Albrecht Schuch

Nagrody

Austrian film Award 2013: Najlepsze Kostiumy (Thomas Oláh), Najlepsza Charakteryzacja (Monika Fischer-Vorauer, Michaela Payer)

Reżyser
Detlev Buck

Producent
Detlev Buck, Claus Boje

Rodzaj produkcji
kino - Produktion

Kraje
AT, DE

Gatunek
Film przygodowy

Premiera
2012

Okres kręcenia filmu
10.2011

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen