zurück zur Übersicht

Wieża

Wieża

Der Turm (Tytuł oryginalny)

Niemiecka produkcja telewizyjna „Wieża“ opowiada historię NRD w latach 80-tych. Idealnym tłem okazała się tu ulica Emmerichstraße w dzielnicy grynderskiej. To ewenement, jak szybko można tu wrócić do zupełnie innej epoki przy stosunkowo niewielu rekwizytach jak pojemniki na śmieci, samochody i rowery.

Głównemu odtwórcy Janowi Josefowi Liefersowi najwyraźniej podobało się w mieści nad Nysą,  gdyż wpisał się do Złotej Księgi miasta słowami: „Dziękuję, Görliwood!“.

Akcja

Dwuczęściowy film telewizyjny dla niemieckiej telewizji ARD na podstawie powieści Uwe Tellkampa, cieszącej się międzynarodowym sukcesem. Opowiada historię rodziny w bliskim sąsiedztwie wykształconego mieszczaństwa w Dreźnie w latach 1982 do 1989.

Ojciec rodziny i lekarz, Richard Hoffmann, jest szantażowany przez Stasi informacjami na temat romansu ze swoją sekretarką oraz faktem posiadania z nią dziecka. Podczas gdy jego syn musi iść do wojska, w rodzinie narastają kolejne napięcia.

Plany zdjęciowe

Aktorzy

Jan Josef Liefers, Stephanie Stumpf, Claudia Michelsen, Sebastian Urzendows, Nadja Uhl, Hans‑Uwe Bauer

Nagrody

2012 Bambi (Claudia Michelsen - „Najlepsza niemiecka aktorka“), 2013 Złota Kamera: Fikcja dla Thomasa Kirchnera (książka), Christian Schwochow (reżyseria), Lars Lange (rekwizyty) jak również Jan Josef Liefers, Claudia Michelsen i Sebastian Urzendowsky (przedstawiciel zespołu obsady)

Złota Kamera 2012: Najlepsza Niemiecka Aktorka (Claudia Michelsen)

Nagroda filmowa Jupiter (Najlepszy film telewizyjny): Christian Schwochow

Niemiecka Akademia Telewizyjna (Najlepszy montaż– Jens Klüber)

Reżyser
Christian Schwochow

Producent
Nico Hofmann, Matthias Adler, Benjamin Benedict

Rodzaj produkcji
tv - Produktion

Kraje
DE

Gatunek
Dramat

Premiera
2012

Okres kręcenia filmu
11.2011

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen