Portrety Firm

BIRKENSTOCK Group

Grupa BIRKENSTOCK - Ogromny wzrost dzięki przewadze loka

od lutego 2019

Grupa BIRKENSTOCK to szybki rozwój firmy i lokalizacji. Obecnie w Görlitz pracuje około 1000 pracowników, co czyni ten zakład największym w całej grupie na świecie. Tutaj produkowane jest serce słynnych na całym świecie sandałów Birkenstock - anatomicznie ukształtowana wkładka korkowo-lateksowa. W systemie trzyzmianowym w Görlitz produkowanych jest codziennie ponad 100.000 par sandałów i ich elementów.

Przyczyniła się do tego również przygraniczna lokalizacja Europa-Miasta Görlitz/Zgorzelec. Światowa marka korzysta z potencjału siły roboczej po obu stronach granicy. W obliczu silnego wzrostu, coraz trudniej jest sprostać zapotrzebowaniu na wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników. W związku z tym, lokalna załoga składa się głównie z Niemców i Polaków, którzy pochodzą z regionu obu przygranicznych miast.

Bieżące inwestycje zasilają nowy budynek socjalny.

Najnowszym widocznym znakiem zaangażowania firmy BIRKENSTOCK na terenie Görlitz jest budowa nowego budynku socjalnego, kosztującego około 3 mln euro (oddanie do użytku w lipcu 2019). Dla Seana Harrisa, dyrektora generalnego Grupy BIRKENSTOCK, jest to ważny sygnał dla regionu: „Birkenstock, jako jeden z trzech największych i wciąż rosnących pracodawców w rejonie Görlitz, jest obecnie ważnym stabilizującym czynnikiem gospodarczym. Jesteśmy świadomi odpowiedzialności, jaka z tego wynika. Dzięki nowemu budynkowi nie tylko unowocześniamy nasz zakład produkcyjny, ale także świadomie zwiększamy nasz wpływ na region.“ Faktem jest, że żadna inna lokalizacja nie skorzystała w ostatnich latach tak bardzo z pozytywnego rozwoju największego producenta obuwia w Niemczech, jak zakład BIRKENSTOCK w Görlitz. Tylko w ciągu ostatnich 18 miesięcy firma zainwestowała znaczną, dwucyfrową kwotę, wyrażoną w milionach euro, we wzmocnienie i rozbudowę zakładu. Dopiero w czerwcu 2017 roku BIRKENSTOCK uruchomił sklep zakładowy.

BIRKENSTOCK, jako jeden z największych pracodawców, jest również zaangażowany w życie społeczne miasta. Firma jest na przykład głównym sponsorem corocznego Maratonu Europejskiego, a także wspiera różne drużyny młodzieżowe w regionie, w którym znajdują się jej zakłady produkcyjne.

Nowe laboratorium centralne koło Görlitz

Zaledwie kilka kilometrów od zakładu w Görlitz, Grupa BIRKENSTOCK do końca 2019 roku utworzy również swoje nowe centralne laboratorium chemiczne. Zakład w Bernstadt koncentruje się całkowicie na produkcji tak zwanych „komponentów“. Są to cholewki, klamry i nity, do produkcji których wykorzystuje się głównie materiały takie jak skóra, tekstylia, metal i tworzywa sztuczne. Dlatego też zapotrzebowanie na możliwości laboratoryjne jest tu szczególnie wysokie.

Dzięki stworzeniu własnego centralnego laboratorium chemicznego, BIRKENSTOCK kroczy szczególną drogą w Europie, jeśli nie na świecie. Faktem jest, że większość światowych marek obuwniczych wytwarza swoje produkty głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Z reguły przeprowadza się tam też dużą część analiz chemicznych. W firmie BIRKENSTOCK jest inaczej. Materiały do produkcji sandałów są nie tylko przetwarzane we własnych zakładach produkcyjnych w Niemczech, ale w przyszłości będą również testowane we własnym laboratorium w Niemczech. Jest to prawdopodobnie w dużej mierze unikat, przynajmniej w wymiarze, w którym odbywa się produkcja - BIRKENSTOCK wyprodukował i sprzedał w ubiegłym roku około 25 milionów par butów.  

Dzięki stworzeniu własnych możliwości laboratoryjnych, BIRKENSTOCK w wielkim stylu poszerza łańcuch wartości dodanej w dziedzinie zaopatrzenia i jednocześnie wysyła sygnał przeciwko modelowi biznesowemu europejskiego przemysłu obuwniczego, który zasadniczo opiera się na zasadzie produkcji na zlecenie w krajach o niskich płacach, ze wszystkimi związanymi z tym problemami.  

Deklaracja dostępności Polityka prywatności Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen