Atrakcje Görlitz

Warte zobaczenia & odwiedzenia

Atrakcje Görlitz

Co warto zobaczyć w Görlitz? Bartek odwiedza Görlitz i relacjonuje swoje wrażenia na blogu podróżniczym.

Bartekwpodrozy.pl

Kultura i historia

Görlitz z przyjemnością wspomina swoją bogatą historię, która po dziś dzień odciska ślad na życiu miasta. Witamy w Görlitz, gdzie historia jest kulturą, a kultura opowiada wiele historii.

więcej

Görlitz jako pomnik

Miasto europejskie Görlitz/Zgorzelec słynie przede wszystkim z bogatej architektury. W samym mieście znajduje się 4000 zabytków architektonicznych, które są pomnikami 500-letniej europejskiej historii. Przeważają pieczołowicie odrestaurowane budowle z różnych okresów historii - od gotyku i renesansu po epokę wilhelmińską i secesję.

więcej

Sakralne Görlitz

Miasto szczyci się licznymi kościołami, synagogą i innymi budynkami sakralnymi, takimi jak Grób Święty będący repliką grobu Chrystusa w Jerozolimie. Charakterystycznym detalem krajobrazu Görlitz są liczne wieże, a symbolem miasta jest kościół św. Piotra i Pawła (Peterskirche).

więcej

Życie żydowskie w Görlitz

O żydowskich mieszkańcach Görlitz przypominają liczne interesujące budynki i zabytki. Należy do nich oczywiście nowo odrestaurowana synagoga, ale także cmentarz żydowski i rzucające się w oczy budynki mieszkalne, takie jak Villa Ephraim czy budynki handlowe, jak dawny dom towarowy Totschek przy Steinstraße.

więcej

Jezioro Berzdorfer See

Na południe od Görlitz u bram miasta leży, otoczone imponującymi terenami wypoczynkowymi, jezioro Berzdorfer See. Jest to zbiornik o powierzchni wodnej 960 ha, który w najbłębszym miejscu sięga 72m. Obecnie, po latach rekultywacji oferuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu.

więcej
(c) Rainer Weisflog
(c) Europastadt GmbH
(c) Mario Kegel
(c) Philipp Herfort
(c) Philipp Herfort

Kulinarne Görlitz

W Görlitz można znaleźć przysmaki, które zadowolą każde podniebienie. Miejscowe restauracje serwują specjały kuchni niemieckiej, tradycyjnej kuchni śląskiej, czeskiej i kuchni innych krajów. Jedzenie w mieście nad Nysą Łużycką często wiąże się nie tylko z nowymi doznaniami kulinarnymi, jest też częścią ekscytującej wycieczki przez różne epoki architektoniczne.

więcej

Doświadczenie Zgorzelec

Objazd do Zgorzelca powinien być częścią programu zwiedzania dla wszystkich turystów w Görlitz. Mniejsza część miasta na wschód od Nysy od 1945 roku należy do Polski. Nie można przegapić okazji do spaceru po dwóch krajach podczas jednej wizyty.

więcej

Zakupy w Görlitz

Zakupy w Görlitz można zrobić w centrum miasta, w którym znajduje się wiele budynków z epoki wilhelmińskiej, szeroka promenada na Berliner Straße (ulicy Berlińskiej), Postplatz (Plac Pocztowy), Marienplatz (Plac Mariacki) i Demianiplatz (Plac Demianiego), Obermarkt (Rynek Górny) i Untermarkt (Rynek Dolny) na historycznej starówce. Można tu kupić wszystko: odzież, biżuterię, rozmaite urządzenia techniczne i narzędzia, antyki i różne inne artykuły. Daj się zainspirować!

więcej

Subkultury w Görlitz

Można też znaleźć w mieście rzeczy zaskakujące, proste i kreatywne.
Oprócz głównych szlaków turystycznych Görlitz oferuje także inne atrakcje, które w oryginalny sposób wykorzystują otwarte przestrzenie miasta i pokazują, jak można nietypowo spędzać czas. Wybierzmy się na wycieczkę i odkryjmy coś nowego.

więcej

Rodzinnie w Görlitz

Uroki miasta i jego okolic mogą zainspirować do organizowania licznych wycieczek z całą rodziną. Można odkryć fascynujące parki rozrywki lub przytulny ogród zoologiczny (Naturschutztierpark). Znajdziesz u nas wszystko to, co jest potrzebne aby spędzić spektakularne chwile, pełne różnych wrażeń.

więcej

Aktywny wypoczynek

Görlitz i okolice oferują wiele atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku. Tuż u bram miasta nad sztucznym jeziorem Berzdorfer See miłośnicy sportów wodnych, łyżwowrotkarze i amatorzy wędrówek pieszych mogą znaleźć coś dla siebie. Pasjonaci wycieczek rowerowych mogą skorzystać z bogatej infrastruktury szlaku rowerowego Odra-Nysa, a na wszystkich, którzy lubią się wspinać, czekają Góry Żytawskie (Zittauer Gebirge) ze swoimi różnorodnymi atrakcjami.

więcej

Wycieczki do atrakcyjnych miejsc w regionie

Poznaj okolicę. Miłośnicy przyrody, rodziny i pasjonaci kultury, z pewnością odnajdą wiele atrakcji w okolicach Görlitz. Życzymy wyjątkowo udanych wycieczek!

więcej

Źródła zdjęć:
"Najważniejsze imprezy": Nikolai Schmidt, "Kultura i historia": Nikolai Schmidt, "Görlitz jako pomnik": Rainer Weisflog, "Sakralne Görlitz": Europastadt GmbH, "Jezioro Berzdorfer See": EGZ, "Rodzinnie w Görlitz": Nikolai Schmidt, "Zakupy w Görlitz": Rainer Weisflog,  "Kulinarne Görlitz": Philipp Herfort, "Aktywny wypoczynek": Philipp Herfort, "Wycieczki do atrakcyjnych miejsc w regionie": R. Pech, "Subkultury w Görlitz": Jörg Gläscher, "Doświadczenie Zgorzelec": Urzad Miasta Zgorzelec, "Życie żydowskie w Görlitz": Rainer Weisflog

© Paul Glaser