Gospodarka Görlitz

Różnorodność branż

Silna struktura gospodarcza w balansie między tradycją a przyszłością

Przemysł w Görlitz koncentruje się przede wszystkim na budowie maszyn i urządzeń, budowie pojazdów szynowych, usługach informatycznych, technice medycznej i turystyce. Duże przedsiębiorstwa, takie jak Siemens EnergyFma, Alstom (dawniej Bombardier Transportation) czy Birkenstock produkują w Görlitz w bardzo dobrych warunkach i otwierają w ten sposób możliwości działania dla potencjalnych lokalnych dostawców. Nowe impulsy dla lokalnych firm daje osiedlanie się instytucji naukowych oraz rozwój w ramach zmian strukturalnych na Łużycach. W zakresie handlu detalicznego, usług i gastronomii, Görlitz posiada zróżnicowaną ofertę na wysokim poziomie.

Sprawne wsparcie biznesu i przyszłościowa polityka gospodarcza z ambitnymi celami, takimi jak ‘miasto neutralne klimatycznie’ 2030, zapewniają ukierunkowane wsparcie dla lokalnych przedsiębiorstw i podmiotów.

Heavy Metal – budowa maszyn i urządzeń w Görlitz

Niemiecka budowa maszyn i urządzeń jest uważana za wiodącą branżę eksportową i innowacyjną. Jest zakorzeniona od wielu lat i szeroko rozpowszechniona również w Görlitz. Średniej wielkości przedsiębiorstwa zajmujące się budową maszyn i urządzeń wytwarzają kompleksowe wyroby dla całej gospodarki i wykorzystują zaawansowane technologicznie produkty. Odzwierciedla to cały zakres wydajności przemysłowej i jest kluczowym czynnikiem napędzającym innowacje, m. in. w takich obszarach jak przemysł 4.0, ochrona środowiska z zachowaniem zasobów oraz efektywność energetyczna. Budowa maszyn jest jednym z najbardziej innowacyjnych sektorów przemysłu.

więcej

Budownictwo kolejowe i budowa pojazdów, inżynieria lotnicza

Ambicje rządu federalnego i Unii Europejskiej w zakresie polityki ochrony klimatu w znacznym stopniu wzmocnią w przyszłości transport kolejowy w całej Europie i nadadzą mu wysoki priorytet w tworzeniu innowacyjnych ofert mobilności / tzw. zwrot w mobilności. W tym kontekście miasto Görlitz angażuje się w przyszłościowe projekty komunalne i postrzega branżę pojazdów szynowych jako niezwykle ważny element umacniający lokalizację gospodarczą.

więcej

Technika medyczna

Dzisiejsza służba zdrowia nie może się obejść bez zaawansowanego technologicznie sprzętu i najnowocześniejszych urządzeń. Niektóre z tych działających na arenie międzynarodowej przedsiębiorstw produkują swoje innowacje w Görlitz i są światowymi liderami w swoich dziedzinach - od urządzeń diagnostycznych, poprzez systemy pomieszczeń czystych dla przemysłu medycznego i farmaceutycznego, aż po implanty dentystyczne.

więcej

Branża IT

Branża IT w Görlitz w ostatnich latach bardzo się rozwinęła i korzysta przede wszystkim z bliskości Szkoły Wyższej Zittau/Görlitz. Ciągły rozwój przedsiębiorstw z siedzibą w tym mieście, takich jak CIDEON Software GmbH lub niio AG, spin-offy ze Szkoły Wyższej, takie jak Quanteo GmbH, a także powstające nowe firmy świadczą o dynamice branży w tej lokalizacji.

więcej

Handel detaliczny

Zakupy w Europa-Mieście to eleganckie i różnorodne doświadczenie. Atmosfera handlowa centrum miasta żyje dzięki mnogości sklepów znajdujących się we wspaniałych budynkach, reprezentujących różne style architektoniczne. Przestronne place otoczone są małymi sklepikami oraz restauracjami i zapraszają do zatrzymania się. I to cieszy się dużym powodzeniem: wśród ok. 87.000 mieszkańców Europa-Miasta i ok. 370.000 mieszkańców regionu.

więcej

Turystyka

Przy 101,7 mln euro rocznego obrotu brutto i stałym wzroście, turystyka jest stałym elementem struktury gospodarczej Görlitz. Ton dalszemu rozwojowi nadaje kilka długoterminowych projektów, takich jak zagospodarowanie jeziora Berzdorfer See, renowacja Forum Kultury - Synagogi w Görlitz oraz planowana aplikacja o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

więcej

Gospodarka kreatywna

Kreatywne środowisko jest podstawą społeczeństwa jutra. Wraz z rosnącą automatyzacją procesów produkcyjnych, nasza lokalizacja gospodarcza potrzebuje więcej wiedzy i kreatywności w rozwoju i sprzedaży usług i produktów. Ze względu na żywe, kulturalne i inspirujące otoczenie, miasto Görlitz jest atrakcyjnym miejscem do osiedlania się dla kreatywnych firm.

więcej

Maschinen- und Anlagenbau: Siemens AG, Schienen- und Fahrzeugbau, Luftfahrttechnik: Brandschutztechnik Görlitz, Medizintechnik: Hochschule Zittau/Görlitz, IT Dienstleistungen: cideon software, Einzelhandel: R. Weisflog, Tourismus: Alexander Römisch, Kreativwirtschaft: Die Partner GmbH