Atrakcje Görlitz

Najważniejsze imprezy

Najważniejsze imprezy

Görlitz warto odwiedzić o każdej porze roku. Fantastyczne tło miasta i jezioro Berzdorfer See stają się sceną dla wielu wydarzeń i sprawiają, że pobyt staje się wyjątkowym przeżyciem. Czy to wystawa, czy wydarzenia kulturalne i spektakle - zanurz się w beztroskiej atmosferze.

Wystawa "Pałace kupców na Via Regia

5 maja - 8 października 2023 r.

Wystawa "Pałace kupców na Via Regia - wystawa i projekt badawczy" jest prezentowana na Brüderstraße 9, jednym z domów halowych w Görlitz. Oprócz głównego eksponatu, jakim jest nieodnowiony dom halowy, znajdują się tam wielkoformatowe zdjęcia innych domów halowych wzdłuż Via Regia, precyzyjny wydruk 3D budynku Brüderstraße 9 oraz film animowany o powstawaniu domów halowych w Görlitz.

Dalsze informacje

(c) Ulrich Schwarz

Festiwal Zoo

10 września 2023 r.

Barwny program regionalnego rzemiosła i handlu, liczne stacje rzemieślnicze, eksperymentalne i zabawowe, wkłady kulturalne, ciekawostki o zwierzętach i spojrzenia zza kulis zapowiadają urozmaiconą wycieczkę dla całej rodziny!

Dalsze informacje

(c) Naturschutz Tierpark Görlitz

Dzień Otwartego Pomnika

10 września 2023 r.

W tym dniu mieszkańcy Görlitz wyruszają na odkrywanie niektórych z prawie 4.000 zabytków, które w innych okolicznościach pozostają ukryte. W ramach dnia zabytku można doświadczyć szczególnego dziedzictwa miasta dzięki targowi rzemieślniczemu i wspierającemu programowi koncertów, wycieczek z przewodnikiem i wielu aktywności.

(c) Rainer Michel

Türmertag

24 września 2023 r.

Z okazji święta Türmertag, Kolekcje Historii i Kultury w Görlitz oraz Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec e. V. zapraszają na wspinaczkę na wieże Görlitz.

Około 1700 roku 20 bastionów na zewnętrznym i 12 na wewnętrznym murze miejskim oraz cztery baszty tworzyły pierścień obronny miasta, dlatego Görlitz nazywano "miastem baszt".

Zachowały się Frauenturm/Thick Tower, Nikolaiturm i Reichenbacher Turm. Ratusz, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1369 roku, znajduje się na Untermarkt i posiada najwyższą wieżę miejską w Görlitz. W dniu "Türmertag" wszystkie cztery wieże są otwarte i zapraszają na fascynujące zwiedzanie historyczne i wyjątkowy widok na miasto.

(c) Europastadt GmbH

Dni Kultury Żydowskiej

8 listopada - 12 listopada 2023 r.

Listopad upływa pod znakiem pauzy i upamiętnienia, prywatnie i społecznie. Centralną datą jest 9 listopada: upadek muru berlińskiego w 1989 r., proklamowanie pierwszej demokracji w Niemczech w 1919 r. - ale także tzw. noc pogromów w 1938 r. W Görlitz Nowa Synagoga jako jedyna w Saksonii przetrwała niszczącą noc ognia.

Jako Forum Kultury Synagoga w Görlitz, wspaniale odrestaurowany budynek jest szczególnym miejscem pamięci. Tutaj w sposób zmysłowy można doświadczyć bogactwa życia i kultury żydowskiej.

"Dni Kultury Żydowskiej" zwracają uwagę na twórczość artystów żydowskich w muzyce, sztuce i literaturze.

(c) Pawel Sosnowski

Jazda na łyżwach w Görlitz

24 listopada 2023 - 01 stycznia 2024 r.

W romantycznej scenerii Obermarkt przed kościołem Dreifaltigkeitskirche, 430 metrów kwadratowych pięknej tafli lodu zaprasza małych i dużych łyżwiarzy do jazdy na łyżwach. Na miejscu można wypożyczyć łyżwy.

Dalsze informacje  Görlitz zimą

(c) Görlitzer Kulturservice GmbH

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz

Zmiana terminów!!! 1 grudnia - 17 grudnia 2023 r.

Nastrojowa bożonarodzeniowa atmosfera w środku pięknej starówki, błyszczące oczy dzieci, radosne spotkania z rodziną, przyjaciółmi i kolegami, odświętnie udekorowane i oświetlone domy, różnorodne występy muzyczne na scenie i kolorowe stragany z wyjątkowymi, częściowo ręcznie wykonanymi towarami i tradycyjnymi specjałami - to wszystko łączy się i charakteryzuje okres adwentu na Śląskim Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Dalsze informacje  Görlitz zimą

(c) Nikolai Schmidt

Perspektywy wydarzeń na 2024 r

Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec

12 stycznia - 15 stycznia 2024 r.

Francuski kompozytor Olivier Messiaen udowodnił, że muzyka nie dzieli, lecz łączy, gdy podczas pobytu w obozie jenieckim Stalag VIII A w Görlitz (dziś Zgorzelec) skomponował swoje arcydzieło "Kwartet na zakończenie czasu" i 15 stycznia 1941 r. wykonał je po raz pierwszy w obozie. Około 15 stycznia, dla upamiętnienia wszystkich, którzy cierpieli i mieli nadzieję w tym obozie, odbywają się Międzynarodowe Dni Messiaena - festiwal z udziałem najwyższej klasy artystów, który na różne sposoby ożywia egzystencjalną siłę muzyki.

Dalsze informacje

(c) Jakub Purej

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia 2024 r.

Współpraca Muzeum Historii Naturalnej Senckenberg, Zbiorów Historii i Kultury w Görlitz oraz Muzeum Śląskiego w Görlitz.

Nawiązując do polskiej tradycji, muzea w Görlitz zapraszają zwiedzających na Dzień Babci i Dziadka. W styczniu Polska honoruje dziadków świętami Dzien Babci i Dzien Dziadka. Ta piękna tradycja doceniania dziadków skłoniła muzea w Görlitz do stworzenia Dnia Babci i Dziadka. Babcia i dziadek mogą bezpłatnie zwiedzać muzea razem ze swoimi wnukami.

(c) Görlitzer Sammlungen

Procesja drogi krzyżowej

Wielki Piątek, 29 marca 2024 r.

W Wielki Piątek w Görlitz odbędzie się tradycyjna Droga Krzyżowa. Droga rozpoczyna się o godz. 13.30 w krypcie kościoła św. Piotra i prowadzi wzdłuż görlitzkiej Via Dolorosa z jej siedmioma stacjami do Grobu Pańskiego, najlepiej zachowanej wiernej repliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Tutaj po Drodze Krzyżowej, w godzinę śmierci Jezusa, o godz. 15.00 odbywa się nabożeństwo modlitewne.

(c) C. Freudrich

Międzynarodowy Dzień Pomnika

18 kwietnia 2024 r.

Międzynarodowa Rada Zabytków i Miejsc (ICOMOS) we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) ustanowiła w 1982 roku Międzynarodowy Dzień Zabytków. Z tej okazji miasto Görlitz, jako Dolnośląski Urząd Ochrony Zabytków, co roku bierze udział, oferując działania.

(c) Europastadt GmbH

Śląska Noc Literacka

w kwietniu 2024 r.

Niezwykłe miejsca oferują szczególny rodzaj literackiej przyjemności. W Europejskim Mieście Görlitz-Zgorzelec znane osobistości recytują teksty o mieście i regionie - autorstwa niemieckiego i polskiego, zagranicznego i lokalnego. Można wybrać się na inspirujący, literacki spacer po mieście.

Dalsze informacje

(c) Wehnert

21 Nyski Festiwal Filmowy

maja 2024 r.

Co roku w maju Festiwal Filmowy w Nysie pokazuje aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe z trzech sąsiadujących ze sobą krajów w trójkącie granicznym między Niemcami, Polską i Czechami. Czeski Festiwal Filmowy w Nysie pokazuje aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe z trzech sąsiednich krajów oraz z Europy Wschodniej. To, co jest szczególne i niepowtarzalne w Nyskim Festiwalu Filmowym, to jego ponadgatunkowy i trójnarodowy charakter, w ramach którego filmy są wyświetlane w około dwudziestu miejscach w trzech krajach nad Nysą.
Oprócz trzech konkursów i różnych serii filmowych, ponadnarodowy program oferuje również takie wydarzenia jak koncerty, odczyty, wystawy i imprezy.

Dalsze informacje

(c) Rafael-Sampedro

Festiwal "stre!fen 2024"

maja 2024 r.

STRE!FEN e.V. po raz czwarty organizuje stre!fen23, festiwal sztuki performance w Görlitz-Zgorzelcu. Od maja do października 2023 roku w przestrzeni publicznej prezentowane będą spektakle międzynarodowych i regionalnych artystów w różnych formatach. Sztuka performance otwiera przed publicznością widok obrazów natychmiastowych, niejednoznacznych i efemerycznych. Działania festiwalowe dostarczą zaskakujących momentów w codziennym życiu naszego europejskiego miasta. Szeroki program towarzyszący, obejmujący warsztaty, wystawę, wieczór filmowy, czytanie i rozmowę z artystą, daje również możliwość samodzielnego podjęcia aktywności artystycznej.

Dalsze informacje

(c) Axel Lange

35 Śląski Festiwal Muzyczny

Data do ogłoszenia.

35 Śląski Festiwal Muzyczny to niepowtarzalna okazja, by cieszyć się pięknem muzyki klasycznej w zachwycającej scenerii. Prawdopodobnie najstarszy festiwal w Europie, jest hołdem dla muzyki i regionu. W tym roku świętujemy początek nowej ery.
Program festiwalu obejmuje różnorodne koncerty odbywające się w zabytkowych kościołach, zamkach i zabytkach Görlitz i Dolnego Śląska. Na zwiedzających czekają wykonania arcydzieł znanych kompozytorów, ale także odkrycia mniej znanych utworów. Nie zabraknie również koncertów młodych talentów prezentujących swoją muzykalność i kreatywność.

Dalsze informacje

Noc Organów w Görlitz

Niedziela Zielonych Świątek, 19 maja 2024 r.

W 2024 roku coroczna Görlitz Organ Night ponownie odbędzie się w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Można doświadczyć organów w kościołach protestanckiej parafii śródmiejskiej oraz organów w katedrze św. Jakuba. Organy Słoneczne w kościele św. Piotra otworzą noc organową koncertem i zamkną ją wieczorem.

(c) Evangelische Innenstadtgemeinde

28. Jazztage Görlitz/Dni Jazzu

Data do ogłoszenia.

... Jazz w Görlitz z koncertami w Löbau, Berthelsdorf, Bad Muskau, Horka i oczywiście charakterystyczne przestrzenie dźwięku w samym Görlitz. Kulturzuschlag e.V. prezentuje różne style jazzu, międzynarodowe znakomitości i wschodzące talenty sceny, z umiejętnościami i radością grania gwarantującą porywające wieczory, czy to w dawnej oborze dla bydła, dawnej hali Waggonbau, manufakturze fortepianów, kościele warownym, domu renesansowym czy parku.

Dalsze informacje

(c) Friedemann Dressler

19. Maraton Europejski

Data do ogłoszenia.

W czerwcu ponownie spodziewanych jest wielu biegających profesjonalistów, sportowców rekreacyjnych, rodzin, grup treningowych z Niemiec, Europy i innych "zakątków" świata. Oprócz znanych tras biegowych, takich jak maraton, półmaraton i bieg na 10 km, European Marathon Görlitz-Zgorzelec oferuje również biegaczom rekreacyjnym trasę na 5 km. Specjalnie dla młodzieży szkolnej przygotowano również bieg na 2 km. Nawet dla najmłodszych przygotowano bieg na 400 metrów.
Skaterzy, rowerzyści ręczni, hulajnogi i unicykliści również mogą wybierać spośród wielu tras.

DALSZE INFORMACJE

COOLINARIA Polsko-Niemiecki Festiwal Smaku

Data do ogłoszenia.

W czerwcu w Görlitz odbędzie się Coolinaria - polsko-niemieckie święto wina i przyjemności. Na odwiedzających czekają wina z Saksonii i Brandenburgii oraz z powstającego kraju winiarskiego w Polsce, a także liczni producenci regionalni oferujący swoje przysmaki - od wędzonych ryb i mięs z grilla po zgorzeleckie piwo rzemieślnicze i słodkie przysmaki. Zapewniony będzie również akompaniament muzyczny! Cieszymy się, że 24 czerwca będziemy mogli powitać wszystkich miłośników wina i przyjemności na romantycznym dziedzińcu KommWohnen GmbH. Wstęp odbywa się przez Złotą Bramę, Jakobstraße 5.

Dalsze informacje

(c) Paul Glaser

ETAP JEZIORA GÖRLITZ "Wellenspiel"

Data do ogłoszenia.

 

Dalsze Informarcje

(c) Philipp Herfort Photography

28 VIATHEA

4 lipca - 6 lipca 2024 r.

ViaThea, festiwal sztuk ulicznych, jest jednym ze stałych punktów w kalendarzu kulturalnym Görlitz. Jako międzynarodowy festiwal sztuki, ViaThea przyciąga tłumy wszystkich pokoleń. Grupy teatralne z całego świata prezentują różnorodność sztuki w przestrzeni publicznej. Spektrum sięga od legendarnych firm sceny teatru ulicznego po świeże nowe odkrycia. ViaThea, ze swoją różnorodnością gatunkową od renomowanych po insider tip, tworzy momenty, które mają zadziwić i rozbawić, zdumiewające, zapierające dech w piersiach, poetyckie lub eksperymentalne.
Bezpłatnie i w plenerze!

Dalsze informacje

(c) Axel Lange

26. Śląski Jarmark Tippel

20 lipca - 21 lipca 2024 r.

Śląski Tippelmarkt to targ rzemieślniczy w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tutaj nazwiska garncarzy oznaczają jakość i niepowtarzalność ich wyrobów. Każdy kawałek jest wynikiem kochającego rzemiosła. Śląski Tippelmarkt zaskakuje imponującą różnorodnością. Niezależnie od tego, czy są to przedmioty dekoracyjne, czy użytkowe, wszystkie towary można znaleźć w różnych stylach.
Ciesz się dniami pełnymi gościnności, śląskich zwyczajów, muzyki, tańca i kulinariów w sercu starego miasta Görlitz.

DALSZE INFORMACJE

(c) Axel Lange

O-SEE Challenge - Międzynarodowy Cross Triathlon

17 sierpnia - 18 sierpnia 2024 r.

24 lata ostatecznego wyzwania nad jeziorem Olbersdorf przed malowniczym tłem Parku Przyrody Gór Żytawskich. Przeżyj z nami fascynującą historię naszego O-SEE Challenge od 5-osobowej imprezy do znanego na całym świecie wydarzenia na scenie cross-triathlonowej. A w ślad za głównym wydarzeniem, w niedzielę młodzież pokaże swoje umiejętności podczas O-SEE X'Kids Challenge.

Specjalna atmosfera zawodów dla elitarnych sportowców, zawodników wyczynowych i rekreacyjnych na ekscytujących trasach w, wokół i w górach O-SEE i Zittau. Warto wziąć udział, ale warto też obejrzeć.

Dalsze informacje

(c) Philipp Herfurt Photography

Festiwal Łużycki 2024

Data do ogłoszenia.

Co roku od końca sierpnia Festiwal Łużycki przyciąga do regionu tysiące gości i artystów z całego świata. Przez trzy tygodnie kościoły, teatry, ośrodki kultury, ruiny zamków i zabytki przemysłowe stają się sceną dla niezwykłych przeżyć artystycznych.

Wielu partnerów współpracy regionalnej w Saksonii i Brandenburgii - muzea i gminy, obiekty, kolekcje, parki i uniwersytety - uczestniczy w kształtowaniu tego wielkiego projektu i wspólnie cieszą się na sezon festiwalowy 2024.

Dalsze INFORMACJI

(c) Paul Glaser

Old Town Festival Görlitz i Jakuby Festival Zgorzelec

23 sierpnia - 25 sierpnia 2024 r.

Europejskie miasto Görlitz-Zgorzelec w ostatni weekend sierpnia, na obu brzegach Nysy, obchodzi jeden z najpiękniejszych i największych festiwali ludowych w regionie.
W wyjątkowej atmosferze historycznego Starego Miasta i na pięknym Bulwarze Greckim nad Nysą powstaną różnie zaprojektowane przestrzenie programowe. Kilka scen w centrum miasta oferuje zróżnicowany program, który co roku przyciąga setki tysięcy gości.

DALSZE INFORMACJE

 

(c) Felix Leda

Perspektywy wydarzeń na 2025 r

Dni Literatury nad Nysą

w kwietniu 2025 r.

Międzynarodowy festiwal Dni Literatury nad Nysą prezentuje aktualne i zapomniane lub nieznane oblicze sąsiedztwa Europy Środkowej oraz porusza aspekty i perspektywy przeszłości i teraźniejszości regionu na przykładzie literatury współczesnej. Oprócz czytań uznanych autorów w ramach Dni Literatury nad Nysą odbywają się koncerty, projekcje filmowe, inscenizacje oraz koncepcje integracyjne, takie jak konkursy.

DALSZE INFORMACJE

(c) Görlitzer Kulturservice GmbH

Kindermiasto Zgorlitz

Data do ogłoszenia.

Projekt odbywa się co dwa lata podczas przerwy wakacyjnej w Polsce i Saksonii. Kindermiasto Zgorlitz stanowi aktywną przestrzeń do zabawy dla około 200 dzieci z Polski i Niemiec. Młodzi mieszkańcy Görlitz-Zgorzelca uczestniczą w budowaniu własnego miasta, w którym będą spędzać czas przez kolejne dwa tygodnie: tworzą jego struktury oraz procesy demokratyczne, decydują o wyglądzie miasta oraz mają okazję doświadczyć spotkań międzykulturowych. 

Dalsze Informacje

(c) Jakub Purej

Święto Starego Miasta i Zgorzelec na Jakuby, (c) Felix Leda
Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen