Atrakcje Görlitz

Najważniejsze imprezy

Najważniejsze imprezy

Görlitz warto odwiedzić o każdej porze roku. Fantastyczne tło miasta i jezioro Berzdorfer See stają się sceną dla wielu wydarzeń i sprawiają, że pobyt staje się wyjątkowym przeżyciem. Czy to wystawa, czy wydarzenia kulturalne i spektakle - zanurz się w beztroskiej atmosferze.

28. Jazztage Görlitz/Dni Jazzu

25 maja - 8 czerwca 2024 r.

... Jazz w Görlitz z koncertami w Löbau, Berthelsdorf, Bad Muskau, Horka i oczywiście charakterystyczne przestrzenie dźwięku w samym Görlitz. Kulturzuschlag e.V. prezentuje różne style jazzu, międzynarodowe znakomitości i wschodzące talenty sceny, z umiejętnościami i radością grania gwarantującą porywające wieczory, czy to w dawnej oborze dla bydła, dawnej hali Waggonbau, manufakturze fortepianów, kościele warownym, domu renesansowym czy parku.

Dalsze informacje

© Friedemann Dressler

19. Maraton Europejski

9 czerwca 2024 r.

W czerwcu ponownie spodziewanych jest wielu biegających profesjonalistów, sportowców rekreacyjnych, rodzin, grup treningowych z Niemiec, Europy i innych "zakątków" świata. Oprócz znanych tras biegowych, takich jak maraton, półmaraton i bieg na 10 km, European Marathon Görlitz-Zgorzelec oferuje również biegaczom rekreacyjnym trasę na 5 km. Specjalnie dla młodzieży szkolnej przygotowano również bieg na 2 km. Nawet dla najmłodszych przygotowano bieg na 400 metrów.
Skaterzy, rowerzyści ręczni, hulajnogi i unicykliści również mogą wybierać spośród wielu tras.

DALSZE INFORMACJE

The Görlitz lake stage meets GÖRLIWOOD®

21 czerwca i 22 czerwca 2024 r.

Daj się porwać nad jezioro Berzdorf podczas letniego przesilenia, kiedy program brzmi: MUZYKA FILMOWA - Od Hollywood do Görliwood®!

Bilety są dostępne w Centrum Informacji w Görlitz!

 

© Philipp Herfort Photography

COOLINARIA Polsko-Niemiecki Festiwal Smaku

22 czerwca 2024 r.

Coolinaria, polsko-niemiecki festiwal wina i jedzenia, odbędzie się w czerwcu w Görlitz. Oprócz win z Saksonii i Brandenburgii oraz z rozwijającego się kraju winiarskiego w Polsce, odwiedzający mogą również spodziewać się licznych regionalnych producentów oferujących swoje przysmaki - od wędzonych ryb i grillowanych mięs po piwo rzemieślnicze Görlitz i słodycze. Przewidziana jest również rozrywka muzyczna! Z niecierpliwością czekamy na wszystkich miłośników wina i jedzenia na Postplatz.

Dalsze informacje

© Paul Glaser

28 VIATHEA

4 lipca - 6 lipca 2024 r.

ViaThea, festiwal sztuk ulicznych, jest jednym ze stałych punktów w kalendarzu kulturalnym Görlitz. Jako międzynarodowy festiwal sztuki, ViaThea przyciąga tłumy wszystkich pokoleń. Grupy teatralne z całego świata prezentują różnorodność sztuki w przestrzeni publicznej. Spektrum sięga od legendarnych firm sceny teatru ulicznego po świeże nowe odkrycia. ViaThea, ze swoją różnorodnością gatunkową od renomowanych po insider tip, tworzy momenty, które mają zadziwić i rozbawić, zdumiewające, zapierające dech w piersiach, poetyckie lub eksperymentalne.
Bezpłatnie i w plenerze!

Dalsze informacje

© Axel Lange

26. Śląski Jarmark Tippel

20 lipca - 21 lipca 2024 r.

Śląski Tippelmarkt to targ rzemieślniczy w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tutaj nazwiska garncarzy oznaczają jakość i niepowtarzalność ich wyrobów. Każdy kawałek jest wynikiem kochającego rzemiosła. Śląski Tippelmarkt zaskakuje imponującą różnorodnością. Niezależnie od tego, czy są to przedmioty dekoracyjne, czy użytkowe, wszystkie towary można znaleźć w różnych stylach.
Ciesz się dniami pełnymi gościnności, śląskich zwyczajów, muzyki, tańca i kulinariów w sercu starego miasta Görlitz.

DALSZE INFORMACJE

© Axel Lange

Festiwal Piosenki Greckiej w Zgorzelcu

20 lipca - 21 lipca 2024 r.

Festiwal poświęcony jest Grekom, których powojenna historia związała z Polską, a w szczególności z miastem Zgorzelec.

Dalsze informacje

O-SEE Challenge - Międzynarodowy Cross Triathlon

17 sierpnia - 18 sierpnia 2024 r.

24 lata ostatecznego wyzwania nad jeziorem Olbersdorf przed malowniczym tłem Parku Przyrody Gór Żytawskich. Przeżyj z nami fascynującą historię naszego O-SEE Challenge od 5-osobowej imprezy do znanego na całym świecie wydarzenia na scenie cross-triathlonowej. A w ślad za głównym wydarzeniem, w niedzielę młodzież pokaże swoje umiejętności podczas O-SEE X'Kids Challenge.

Specjalna atmosfera zawodów dla elitarnych sportowców, zawodników wyczynowych i rekreacyjnych na ekscytujących trasach w, wokół i w górach O-SEE i Zittau. Warto wziąć udział, ale warto też obejrzeć.

Dalsze informacje

© Philipp Herfurt Photography

Festiwal Łużycki 2024

od 25 sierpnia 2024 r.

Co roku od końca sierpnia Festiwal Łużycki przyciąga do regionu tysiące gości i artystów z całego świata. Przez trzy tygodnie kościoły, teatry, ośrodki kultury, ruiny zamków i zabytki przemysłowe stają się sceną dla niezwykłych przeżyć artystycznych.

Wielu partnerów współpracy regionalnej w Saksonii i Brandenburgii - muzea i gminy, obiekty, kolekcje, parki i uniwersytety - uczestniczy w kształtowaniu tego wielkiego projektu i wspólnie cieszą się na sezon festiwalowy 2024.

Dalsze INFORMACJI

© Paul Glaser

Old Town Festival Görlitz i Jakuby Festival Zgorzelec

23 sierpnia - 25 sierpnia 2024 r.

Europejskie miasto Görlitz-Zgorzelec w ostatni weekend sierpnia, na obu brzegach Nysy, obchodzi jeden z najpiękniejszych i największych festiwali ludowych w regionie.
W wyjątkowej atmosferze historycznego Starego Miasta i na pięknym Bulwarze Greckim nad Nysą powstaną różnie zaprojektowane przestrzenie programowe. Kilka scen w centrum miasta oferuje zróżnicowany program, który co roku przyciąga setki tysięcy gości.

DALSZE INFORMACJE

 

© Felix Leda

Dzień Otwartego Pomnika

8 września 2024 r.

W tym dniu mieszkańcy Görlitz wyruszają na odkrywanie niektórych z prawie 4.000 zabytków, które w innych okolicznościach pozostają ukryte. 

© Rainer Michel

Türmertag

22 września 2024 r., od 10:00 do 18:00

Z okazji święta Türmertag, Kolekcje Historii i Kultury w Görlitz oraz Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec e. V. zapraszają na wspinaczkę na wieże Görlitz.

Około 1700 roku 20 bastionów na zewnętrznym i 12 na wewnętrznym murze miejskim oraz cztery baszty tworzyły pierścień obronny miasta, dlatego Görlitz nazywano "miastem baszt".

Zachowały się Frauenturm/Thick Tower, Nikolaiturm i Reichenbacher Turm. Ratusz, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1369 roku, znajduje się na Untermarkt i posiada najwyższą wieżę miejską w Görlitz. W dniu "Türmertag" wszystkie cztery wieże są otwarte i zapraszają na fascynujące zwiedzanie historyczne i wyjątkowy widok na miasto.

© Europastadt GmbH

Dni Kultury Żydowskiej

Data do ogłoszenia.

Listopad upływa pod znakiem pauzy i upamiętnienia, prywatnie i społecznie. Centralną datą jest 9 listopada: upadek muru berlińskiego w 1989 r., proklamowanie pierwszej demokracji w Niemczech w 1919 r. - ale także tzw. noc pogromów w 1938 r. W Görlitz Nowa Synagoga jako jedyna w Saksonii przetrwała niszczącą noc ognia.

Jako Forum Kultury Synagoga w Görlitz, wspaniale odrestaurowany budynek jest szczególnym miejscem pamięci. Tutaj w sposób zmysłowy można doświadczyć bogactwa życia i kultury żydowskiej.

"Dni Kultury Żydowskiej" zwracają uwagę na twórczość artystów żydowskich w muzyce, sztuce i literaturze.

DALSZE INFORMACJE

© Pawel Sosnowski

Jazda na łyżwach w Görlitz

22 listopada 2024 r. - 1 stycznia 2025 r.

W romantycznej scenerii Obermarkt przed kościołem Dreifaltigkeitskirche, 430 metrów kwadratowych pięknej tafli lodu zaprasza małych i dużych łyżwiarzy do jazdy na łyżwach. Na miejscu można wypożyczyć łyżwy.

Dalsze informacje  Görlitz zimą

© Görlitzer Kulturservice GmbH

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz

29 listopada - 15 grudnia 2024 r.

Nastrojowa bożonarodzeniowa atmosfera w środku pięknej starówki, błyszczące oczy dzieci, radosne spotkania z rodziną, przyjaciółmi i kolegami, odświętnie udekorowane i oświetlone domy, różnorodne występy muzyczne na scenie i kolorowe stragany z wyjątkowymi, częściowo ręcznie wykonanymi towarami i tradycyjnymi specjałami - to wszystko łączy się i charakteryzuje okres adwentu na Śląskim Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Dalsze informacje  Görlitz zimą

© Nikolai Schmidt

Perspektywy wydarzeń na 2025 r

Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec

15 stycznia 2024 r.

Francuski kompozytor Olivier Messiaen udowodnił, że muzyka nie dzieli, lecz łączy, gdy podczas pobytu w obozie jenieckim Stalag VIII A w Görlitz (dziś Zgorzelec) skomponował swoje arcydzieło "Kwartet na zakończenie czasu" i 15 stycznia 1941 r. wykonał je po raz pierwszy w obozie. Około 15 stycznia, dla upamiętnienia wszystkich, którzy cierpieli i mieli nadzieję w tym obozie, odbywają się Międzynarodowe Dni Messiaena - festiwal z udziałem najwyższej klasy artystów, który na różne sposoby ożywia egzystencjalną siłę muzyki.

Dalsze informacje

© Jakub Purej

Dzień Babci i Dziadka

Data do ogłoszenia.

Współpraca Muzeum Historii Naturalnej Senckenberg, Zbiorów Historii i Kultury w Görlitz oraz Muzeum Śląskiego w Görlitz.

Nawiązując do polskiej tradycji, muzea w Görlitz zapraszają zwiedzających na Dzień Babci i Dziadka. W styczniu Polska honoruje dziadków świętami Dzien Babci i Dzien Dziadka. Ta piękna tradycja doceniania dziadków skłoniła muzea w Görlitz do stworzenia Dnia Babci i Dziadka. Babcia i dziadek mogą bezpłatnie zwiedzać muzea razem ze swoimi wnukami.

© Görlitzer Sammlungen

Dni Literatury nad Nysą

w kwietniu 2025 r.

Międzynarodowy festiwal Dni Literatury nad Nysą prezentuje aktualne i zapomniane lub nieznane oblicze sąsiedztwa Europy Środkowej oraz porusza aspekty i perspektywy przeszłości i teraźniejszości regionu na przykładzie literatury współczesnej. Oprócz czytań uznanych autorów w ramach Dni Literatury nad Nysą odbywają się koncerty, projekcje filmowe, inscenizacje oraz koncepcje integracyjne, takie jak konkursy.

DALSZE INFORMACJE

© Görlitzer Kulturservice GmbH

Procesja drogi krzyżowej

Wielki Piątek, 18 kwietnia 2025 r.

W Wielki Piątek w Görlitz odbędzie się tradycyjna Droga Krzyżowa. Droga rozpoczyna się o godz. 13.30 w krypcie kościoła św. Piotra i prowadzi wzdłuż görlitzkiej Via Dolorosa z jej siedmioma stacjami do Grobu Pańskiego, najlepiej zachowanej wiernej repliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Tutaj po Drodze Krzyżowej, w godzinę śmierci Jezusa, o godz. 15.00 odbywa się nabożeństwo modlitewne.

© C. Freudrich

Międzynarodowy Dzień Pomnika

kwietnia 2024 r.

Międzynarodowa Rada Zabytków i Miejsc (ICOMOS) we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) ustanowiła w 1982 roku Międzynarodowy Dzień Zabytków. Z tej okazji miasto Görlitz, jako Dolnośląski Urząd Ochrony Zabytków, co roku bierze udział, oferując działania.

© Europastadt GmbH

Kindermiasto Zgorlitz

Data do ogłoszenia.

Projekt odbywa się co dwa lata podczas przerwy wakacyjnej w Polsce i Saksonii. Kindermiasto Zgorlitz stanowi aktywną przestrzeń do zabawy dla około 200 dzieci z Polski i Niemiec. Młodzi mieszkańcy Görlitz-Zgorzelca uczestniczą w budowaniu własnego miasta, w którym będą spędzać czas przez kolejne dwa tygodnie: tworzą jego struktury oraz procesy demokratyczne, decydują o wyglądzie miasta oraz mają okazję doświadczyć spotkań międzykulturowych. 

Dalsze Informacje

© Jakub Purej

22 Nyski Festiwal Filmowy

Data do ogłoszenia.

Co roku w maju Festiwal Filmowy w Nysie pokazuje aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe z trzech sąsiadujących ze sobą krajów w trójkącie granicznym między Niemcami, Polską i Czechami. Czeski Festiwal Filmowy w Nysie pokazuje aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe z trzech sąsiednich krajów oraz z Europy Wschodniej. To, co jest szczególne i niepowtarzalne w Nyskim Festiwalu Filmowym, to jego ponadgatunkowy i trójnarodowy charakter, w ramach którego filmy są wyświetlane w około dwudziestu miejscach w trzech krajach nad Nysą.
Oprócz trzech konkursów i różnych serii filmowych, ponadnarodowy program oferuje również takie wydarzenia jak koncerty, odczyty, wystawy i imprezy.

Dalsze informacje

© Rafael-Sampedro

36 Śląski Festiwal Muzyczny

Data do ogłoszenia.

36 Śląski Festiwal Muzyczny to niepowtarzalna okazja, by cieszyć się pięknem muzyki klasycznej w zachwycającej scenerii. Prawdopodobnie najstarszy festiwal w Europie, jest hołdem dla muzyki i regionu. W tym roku świętujemy początek nowej ery.
Program festiwalu obejmuje różnorodne koncerty odbywające się w zabytkowych kościołach, zamkach i zabytkach Görlitz i Dolnego Śląska. Na zwiedzających czekają wykonania arcydzieł znanych kompozytorów, ale także odkrycia mniej znanych utworów. Nie zabraknie również koncertów młodych talentów prezentujących swoją muzykalność i kreatywność.

Dalsze informacje

Noc Organów w Görlitz

Niedziela Zielonych Świątek, 8 czerwca 2025 r.

W 2025 roku coroczna Görlitz Organ Night ponownie odbędzie się w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Można doświadczyć organów w kościołach protestanckiej parafii śródmiejskiej oraz organów w katedrze św. Jakuba. Organy Słoneczne w kościele św. Piotra otworzą noc organową koncertem i zamkną ją wieczorem.

© Evangelische Innenstadtgemeinde

Perspektywy wydarzeń na 2026 r

Śląska Noc Literacka

2026

Niezwykłe miejsca oferują szczególny rodzaj literackiej przyjemności. W Europejskim Mieście Görlitz-Zgorzelec znane osobistości recytują teksty o mieście i regionie - autorstwa niemieckiego i polskiego, zagranicznego i lokalnego. Można wybrać się na inspirujący, literacki spacer po mieście.

Dalsze informacje

© Wehnert

Święto Starego Miasta i Zgorzelec na Jakuby, © Felix Leda
Deklaracja dostępności Polityka prywatności Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen