Atrakcje Görlitz

Jarmark świąteczny w Görlitz

Magia Świąt Bożego Narodzenia w Görlitz

 

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy atrakcją Adwentu

Gdy Gwiazdka ogłasza Dobrą Nowinę, dookoła rozbrzmiewa muzyka, a ozdobiona tysiącem światełek choinka spowija Dolny Rynek (Untermarkt) w zaczarowaną poświatę, to znak, że w Görlitz zaczął się adwent. Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza od 4 grudnia do 20 grudnia 2020 do zatrzymania się w tej przedświątecznej atmosferze. Wytwórcy, rzemieślnicy i wystawcy z Polski, Czech i Niemiec oferują w sercu Starego Miasta piękne produkty i potencjalne świąteczne prezenty: typowe dla regionu, ręcznie wykonane piramidy bożonarodzeniowe, gwiazdy adwentowe z Herrnhut czy drewniane ludziki na adwentowe świeczki. Ze stylizowanej sceny płynie muzyka na żywo i rozbrzmiewają kolędy. Ku uciesze dzieci Aniołek codziennie spaceruje po Dolnym Rynku i obdarowuje je drobnymi upominkami. Inne atrakcje dla najmłodszych to wóz do zabaw plastycznych, szopka bożonarodzeniowa, namiot-czytelnia czy też otwarta zagroda przygotowana przez Nasze Zoo Görlitz-Zgorzelec. Dzięki panującej na Jarmarku atmosferze, zachwycającej odwiedzających i szczególnie przyjaznej rodzinom z dziećmi, Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz zdobył w roku 2019 zasłużone I miejsce w konkursie przeprowadzonym przez rozgłośnię MDR Radio Sachsen.

W bezpośrednim sąsiedztwie Jarmarku Bożonarodzeniowego Muzeum Śląskie zaprasza na Targ Rzemiosła Artystycznego. Tutaj na zadaszonym dziedzińcu Schönhofu rzemieślnicy i artyści z Niemiec, Polski i Czech oferują produkty sztuki rękodzielniczej: malowidła na szkle, wyroby z wełny, lnu i filcu, biżuterię wytworzoną z różnych tworzyw, fotografię, koronki i wiele innych.

Oprócz tego w czasie Adwentu można odwiedzić stragany świąteczne na Placu Pocztowym (Postplatz), zaś w czwartą sobotę Adwentu do Kühlhaus zaprasza rodzinny jarmark świąteczny z rękodziełem, ogniskiem i wyszukanymi specjałami.

Kto po odwiedzeniu jarmarków wciąż jeszcze szuka tradycyjnych świątecznych dekoracji, ten koniecznie powinien odwiedzić Dom Bożonarodzeniowy (Weihnachtshaus) przy ulicy Fleischerstraße. Pomysłów na świąteczne upominki dostarczą sklepy w śródmieściu, zwłaszcza na Berliner Straße, otwarte dodatkowo w dwie niedziele Adwentu.

 

Lodowisko w środku miasta

Zimowo-sportowych doznań zapewnia lodowisko pod gołym niebem na tle staromiejskiej architektury. Czy to na spotkania z kolegami, rodziną czy z przyjaciółmi – lodowisko jest od 20 listopada 2020 do 10 stycznia 2021 absolutną atrakcją na Rynku Górnym (Obermarkt). Przy dźwiękach muzyki można tu sunąć po tafli lodu na naostrzonych łyżwach – własnych lub wypożyczonych na miejscu. Przy lodowisku o wymiarach 15 x 20 m stoi podgrzewany domek, w którym można się ogrzać, posilić lub przy kubku gorącego ponczu obserwować wirujących na lodzie łyżwiarzy.

Niezapomnianych emocji dostarcza też gra w curling bawarski.

Nie wolno przegapić!

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy
4 grudnia -20 grudnia 2020
m.in. z programem na scenie oraz akcjami jak np. "17 dni! 17 potraw! 17 godz."
www.schlesischer-christkindelmarkt-goerlitz.de/po-polsku

Romantyczne Lodowisko na Obermarkt
20 listopada 2020 – 10 stycznia 2021
więcej informacji

Barokowy dom Neißstrasse 30
Duży domek dla lalek pana Kurta-Frankena i historyczne książki dla dzieci
Informacje na ten temat zostaną podane jesienią 2020 r
www.goerlitzer-sammlungen.de (tylko w języku niemieckim)

Targ Rzemiosła Artystycznego w Muzeum Śląskim
Informacje na ten temat zostaną podane jesienią 2020 r
www.schlesisches-museum.de

Świąteczne stragany na Marienplatz
 Informacje na ten temat zostaną podane jesienią 2020 r

Jarmark Bożonarodzeniowy w Kühlhaus
Informacje na ten temat zostaną podane jesienią 2020 r
www.kuehlhaus-goerlitz.de (tylko w języku niemieckim)

Niedziele Handlowe w Görlitz
6 grudnia 2020, od godziny 13:00 do 18:00
(na całym obszarze miasta)

 

Spis imprez i wydarzeń odbywających się w okresie przedświątecznym w Görlitz znajdziecie Państwo w języku niemieckim tutaj
więcej informacji w języku niemieckim 2019

Koncerty i przedstawienia adwentowe

W Kościele św. Piotra i Pawła
Orgel.Punkt12
w każdą niedzielę o godz. 12:00

Więcej informacji
www.sonnenorgel.de (tylko w języku niemieckim)

w Browarze Kulturalnym Landskron
Więcej informacji
www.landskron.de (tylko w języku niemieckim)

w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna
www.g-h-t.de

 

Budowle sakralne w Görlitz

Grób Święty
www.evkulturstiftunggr.de

Specjały z regionu

Zimą historyczne miasto Görlitz daje się poznać od swojej nastrojowej strony. Podczas wieczorego spaceru miejski stróż nocny opowiada legendy i zdradza tajemnice nadnyskiego miasta. Potem można się ponownie ogrzać przy grzanym winie w jednym z wielu lokali z historycznymi sklepieniami. W te zimne dni energii dodaje również tradycyjna śląska kuchnia w Görlitz jak i w Zgorzelcu, siostrzanym mieście po polskiej stronie Nysy Łużyckiej. Warto skosztować specjałów takich jak „śląskie niebo“, czyli peklowany schab w sosie z suszonych owoców podawany z kluskami lub słodkie „makówki“, czyli ciasteczka z makiem i likierem jajecznym. W kafejkach i piekarniach kuszą rarytasy, jak choćby „legnicka bomba“, specjał z ciasta piernikowego z marcepanem, kandyzowanymi owocami i migdałami. O tej porze roku przygotowywuje się również typową świąteczną kiełbasę według starej śląskiej receptury – przyprawioną na cytrynowo.

 

Koncerty bożonarodzeniowe w adwencie

Całe Görlitz zatopione jest w świątecznej atmosferze. W dużym stopniu współtworzą ją liczne koncerty, zwłaszcza w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna na Demianiplatz i w Browarze Kulturalnym Landskron. Warto posłuchać koncertów adwentowych w imponującym Kościele św. Piotra i Pawła, jednym z symboli miasta. Można tu też regularnie słuchać koncertów granych na słynnych Organach Słonecznych – w każdą niedzielę o godz. 12:00.

Zainteresowanym obiektami sakralnymi polecamy wizytę w Grobie Świętym. Jest to najbardziej wierna oryginałowi replika Grobu Pańskiego w Jerozolimie i zarazem świadectwo średniowiecznej pobożności. Za cel wycieczek poza miasto niech posłużą piękne, śnieżne krajobrazy Gór Żytawskich, Izerskich oraz Karkonoszy.

10 powodów dla których warto odwiedzić Görlitz zimą

Galeria zdjęć zatrzymuje się po najechaniu na nią wskaźnikiem myszy.

Foto: Nikolai Schmidt
Foto: Laura Hummel
Foto: Nikolai Schmidt
Foto: Laura Hummel
Foto: GHT
Foto: EGZ
Foto: Jakob Purej
Foto: B. Kloth
Foto: EGZ

Kiedy odkryjesz Görlitz?

Rezerwacja pokoi

Zdjęcia: (1) Peterskirche, źródło: Nikolai Schmidt, (2) Eislaufbahn, źródło: Laura Hummel, (3) Christkindelmarkt, źródło: Nikolai Schmidt, (4) Kunsthandwerk, źródło: Laura Hummel, (5) Theatervorstellung, źródło: Gerhart-Hauptmann-Theater, Marlies Kross, (6) Dreikönigstag, źródło: EGZ, (7) Messiaen-Tage, źródło: Jakub Purej, (8) Puppenhaus im Barockhaus, źródło: Görlitzer Sammlungen, (9) Jugendstil-Kaufhaus, źródło: B. Kloth, (10) Berzdorfer See, źródło: EGZ

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen