Atrakcje Görlitz

Jarmark świąteczny w Görlitz

Magia Świąt Bożego Narodzenia w Görlitz

 

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy atrakcją Adwentu

Gdy Gwiazdka ogłasza Dobrą Nowinę, dookoła rozbrzmiewa muzyka, a ozdobiona tysiącem światełek choinka spowija Dolny Rynek (Untermarkt) w zaczarowaną poświatę, to znak, że w Görlitz zaczął się adwent. Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza od 3 grudnia do 19 grudnia 2021 do zatrzymania się w tej przedświątecznej atmosferze. Wytwórcy, rzemieślnicy i wystawcy z Polski, Czech i Niemiec oferują w sercu Starego Miasta piękne produkty i potencjalne świąteczne prezenty: typowe dla regionu, ręcznie wykonywane piramidy bożonarodzeniowe, gwiazdy adwentowe z miasta Herrnhut czy drewniane ludziki na adwentowe świeczki.
Dzięki niezwykłej na Jarmarku atmosferze, która zachwyca odwiedzających i szczególnie rodziny z dziećmi, Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz zdobył w roku 2019 zasłużone pierwsze miejsce w konkursie przeprowadzonym przez rozgłośnię MDR Radio Sachsen.

Kto po odwiedzeniu jarmarku dalej szuka tradycyjnych świątecznych dekoracji, ten koniecznie powinien odwiedzić Dom Bożonarodzeniowy (Weihnachtshaus) przy ulicy Fleischerstraße. Pomysłów na świąteczne upominki dostarczą sklepy w śródmieściu, zwłaszcza na Berliner Straße.

 

Lodowisko w środku miasta

Zimowo-sportowych doznań zapewnia lodowisko pod gołym niebem na tle staromiejskiej architektury. Czy to na spotkania z kolegami, rodziną czy z przyjaciółmi – lodowisko jest od 22 listopada 2021 do 9 stycznia 2022 absolutną atrakcją na Rynku Górnym (Obermarkt). Przy dźwiękach muzyki można tu sunąć po tafli lodu na naostrzonych łyżwach – własnych lub wypożyczonych na miejscu. Przy lodowisku o wymiarach 15 x 20 m stoi podgrzewany domek, w którym można się ogrzać, posilić lub przy kubku gorącego ponczu obserwować wirujących na lodzie łyżwiarzy.

 

"Görlitz – niezwykłe miasto, które warto odwiedzić"
Blog https://siedemosmych.pl

Nie wolno przegapić!

 

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy
3 grudnia -19 grudnia 2021
www.schlesischer-christkindelmarkt-goerlitz.de/po-polsku

Jarmark bożonarodzeniowy został niestety odwołany.

 

Romantyczne Lodowisko na Obermarkt
22 listopada 2021 – 9 stycznia 2022
przedłużony do dnia 27 lutego 2022 r.
www.eislaufen-in-goerlitz.de/informacje-po-polsku/

Z lodowiska mogą korzystać dzieci i młodzież do 17 roku życia. Osoby dorosłe jednak wyłącynie z dowodem 2G co znaczy, że należy przedstawić dowód całkowitego szczepienia przeciwko Koronawirusa lub zaświadczenie o przebytej chorobie. Osoby towarzyszące mogą przebywać na terenie lodowiska tylko w wyjątkowych przypadkach i przez krótki okres czasu (dane kontaktowe zostaną zapisane). Godziny otwarcia lodowiska są codziennie od 10.00 do 20.00 godz., w poniedziałki do 18.00 godz.

Kulinarne Görlitz

To jest pyszne: Słodkie pokusy, O miejskich piwowarach i innych mistrzach dobrego smaku

Więcej informacji

 

Koncerty i przedstawienia adwentowe

W Kościele św. Piotra i Pawła
Orgel.Punkt12
w każdą niedzielę o godz. 12:00

Więcej informacji
www.sonnenorgel.de (tylko w języku niemieckim)

w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna
www.g-h-t.de (tylko w języku niemieckim)

 

Budowle sakralne w Görlitz

Zabytki sakralne Görlitz

Grób Święty
www.evkulturstiftunggr.de

Specjały z regionu

Zimą historyczne miasto Görlitz daje się poznać od swojej nastrojowej strony. Podczas wieczorowego spaceru miejski stróż nocny opowiada legendy i zdradza tajemnice nadnyskiego miasta. Potem można się ogrzać przy grzanym winie w jednym z wielu lokali z historycznymi sklepieniami. W te zimne dni energii dodaje również tradycyjna śląska kuchnia w Görlitz jak i w Zgorzelcu, siostrzanym mieście po polskiej stronie Nysy Łużyckiej. Warto skosztować specjałów takich jak „śląskie niebo“, czyli peklowany schab w sosie z suszonych owoców podawany z kluskami lub słodkie „makówki“, czyli ciasteczka z makiem i likierem jajecznym. W kafejkach i piekarniach kuszą rarytasy, jak naprzykład „legnicka bomba“, specjał z ciasta piernikowego z marcepanem, kandyzowanymi owocami i migdałami. O tej porze roku przygotowywuje się również typową świąteczną kiełbasę według starej śląskiej receptury – przyprawioną na cytrynowo.

 

Koncerty bożonarodzeniowe w adwencie

Całe Görlitz zatopione jest w świątecznej atmosferze. W dużym stopniu współtworzą ją liczne koncerty, zwłaszcza w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna na Demianiplatz. Warto także posłuchać koncertów adwentowych w imponującym Kościele św. Piotra i Pawła, jednym z symboli miasta. Można tu też regularnie słuchać koncertów granych na słynnych Organach Słonecznych – w każdą niedzielę o godz. 12:00.

Zainteresowanym obiektami sakralnymi polecamy wizytę w Grobie Świętym. Jest to najbardziej wierna oryginałowi replika Grobu Pańskiego w Jerozolimie i zarazem świadectwo średniowiecznej pobożności. Za cel wycieczek poza miasto niech posłużą piękne, śnieżne krajobrazy Gór Żytawskich, Izerskich oraz Karkonoszy.

Kiedy odkryjesz Görlitz?

Rezerwacja pokoi

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen