Atrakcje Görlitz

Jarmark świąteczny w Görlitz

Magia Świąt Bożego Narodzenia w Görlitz

 

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy atrakcją Adwentu

Gdy Gwiazdka ogłasza Dobrą Nowinę, dookoła rozbrzmiewa muzyka, a ozdobiona tysiącem światełek choinka spowija Dolny Rynek (Untermarkt) w zaczarowaną poświatę, to znak, że w Görlitz zaczął się adwent. Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza od 6 grudnia do 22 grudnia do zatrzymania się w tej przedświątecznej atmosferze. Wytwórcy, rzemieślnicy i wystawcy z Polski, Czech i Niemiec oferują w sercu Starego Miasta piękne produkty i potencjalne świąteczne prezenty: typowe dla regionu, ręcznie wykonane piramidy bożonarodzeniowe, gwiazdy adwentowe z Herrnhut czy drewniane ludziki na adwentowe świeczki. Ze stylizowanej sceny płynie muzyka na żywo i rozbrzmiewają kolędy. Ku uciesze dzieci Aniołek codziennie spaceruje po Dolnym Rynku i obdarowuje je drobnymi upominkami. Inne atrakcje dla najmłodszych to wóz do zabaw plastycznych, szopka bożonarodzeniowa, namiot-czytelnia czy też otwarta zagroda przygotowana przez Nasze Zoo Görlitz-Zgorzelec. Dzięki panującej na Jarmarku atmosferze, zachwycającej odwiedzających i szczególnie przyjaznej rodzinom z dziećmi, Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz zdobył w roku 2016 zasłużone I miejsce w konkursie przeprowadzonym przez rozgłośnię MDR Radio Sachsen.

W bezpośrednim sąsiedztwie Jarmarku Bożonarodzeniowego Muzeum Śląskie zaprasza na Targ Rzemiosła Artystycznego. Tutaj na zadaszonym dziedzińcu Schönhofu rzemieślnicy i artyści z Niemiec, Polski i Czech oferują produkty sztuki rękodzielniczej: malowidła na szkle, wyroby z wełny, lnu i filcu, biżuterię wytworzoną z różnych tworzyw, fotografię, koronki i wiele innych.

Oprócz tego w czasie Adwentu można odwiedzić stragany świąteczne na Placu Pocztowym (Postplatz), zaś w czwartą sobotę Adwentu, 21 grudnia, do Kühlhaus zaprasza rodzinny jarmark świąteczny z rękodziełem, ogniskiem i wyszukanymi specjałami.

Kto po odwiedzeniu jarmarków wciąż jeszcze szuka tradycyjnych świątecznych dekoracji, ten koniecznie powinien odwiedzić Dom Bożonarodzeniowy (Weihnachtshaus) przy ulicy Fleischerstraße. Pomysłów na świąteczne upominki dostarczą sklepy w śródmieściu, zwłaszcza na Berliner Straße, otwarte dodatkowo w dwie niedziele Adwentu.

 

Lodowisko w środku miasta

Zimowo-sportowych doznań zapewnia lodowisko pod gołym niebem na tle staromiejskiej architektury. Czy to na spotkania z kolegami, rodziną czy z przyjaciółmi – lodowisko jest od 22 listopada 2019 do 5 stycznia 2020 absolutną atrakcją na Rynku Górnym (Obermarkt). Przy dźwiękach muzyki można tu sunąć po tafli lodu na naostrzonych łyżwach – własnych lub wypożyczonych na miejscu. Przy lodowisku o wymiarach 15 x 20 m stoi podgrzewany domek, w którym można się ogrzać, posilić lub przy kubku gorącego ponczu obserwować wirujących na lodzie łyżwiarzy.

Niezapomnianych emocji dostarcza też gra w curling bawarski.

 

Konkurs adwentowy – dołączcie już teraz!

W każdym tygodniu adwentu jeden z 4 pobytów w hotelu w Görlitz do wygrania! Wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie na naszej niemieckiej stronie internetowej.

Zwycięzców ogłosimy na niemieckiej stronie internetowej.

Powodzenia!

Nie wolno przegapić!

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy
6 grudnia -22 grudnia
m.in. z programem na scenie oraz akcjami jak np. "17 dni! 17 potraw! 17 godz."
www.schlesischer-christkindelmarkt-goerlitz.de/po-polsku

Romantyczne Lodowisko na Obermarkt
22 listopada – 5 stycznia 
więcej informacji

Targ Rzemiosła Artystycznego w Muzeum Śląskim
6 grudnia -22 grudnia, od godziny 12 do 19
www.schlesisches-museum.de

Świąteczne stragany na Marienplatz
28 listopada -22 grudnia, od godziny 11 do 19 /
niedziela 13 do 19

Dom Barokowy Neißstraße 30, Muzeum Historii Kultury
Wystawa Domków dla Lalek Pana Kurta-Franken i historycznych Książek dla Dzieci
od 15 grudnia do 22 grudnia (oprócz poniedziałków)

Jarmark na dziedzińcu z rękodziełami ze skóry i biżuterii
4 – 16 grudnia (z wyjątkiem 10 grudnia)
Od wtorku do czwartku w godz. 12 - 18
Piątek i sobota w godz. 11 - 20
Niedziela w godz. 11 - 18
www.goerlitzer-sammlungen.de (tylko w języku niemieckim)

Jarmark Bożonarodzeniowy w Kühlhaus
21 grudnia, od godziny 14 - 20
www.kuehlhaus-goerlitz.de (tylko w języku niemieckim)

Niedziele Handlowe w Görlitz
8 i 22 grudnia, od godziny 13:00 do 18:00
(8.12.: na całym obszarze miasta; 22.12.: w śródmieściu i na Starym Mieście)

 

Spis imprez i wydarzeń odbywających się w okresie przedświątecznym w Görlitz znajdziecie Państwo w języku niemieckim tutaj
więcej informacji w języku niemieckim

Koncerty i przedstawienia adwentowe

W Kościele św. Piotra i Pawła
m.in. muzyka organowa w wigilię Bożego Narodzenia

* Do dnia 13.12.2019 roku przeprowadzany jest  przegląd połączony z kontrolą stroju Organów Słonecznych. W tym terminie koncerty OrgelPunkt 12 są odwołane.

Więcej informacji
www.sonnenorgel.de (tylko w języku niemieckim)

w Browarze Kulturalnym Landskron 
m.in. „Dinner Varieté”
Więcej informacji
www.landskron.de (tylko w języku niemieckim)

w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna
m.in. „Pinocchio”, „Die Fledermaus”
www.g-h-t.de

 

Budowle sakralne w Görlitz

Grób Święty
www.evkulturstiftunggr.de

Specjały z regionu

Zimą historyczne miasto Görlitz daje się poznać od swojej nastrojowej strony. Podczas wieczorego spaceru miejski stróż nocny opowiada legendy i zdradza tajemnice nadnyskiego miasta. Potem można się ponownie ogrzać przy grzanym winie w jednym z wielu lokali z historycznymi sklepieniami. W te zimne dni energii dodaje również tradycyjna śląska kuchnia w Görlitz jak i w Zgorzelcu, siostrzanym mieście po polskiej stronie Nysy Łużyckiej. Warto skosztować specjałów takich jak „śląskie niebo“, czyli peklowany schab w sosie z suszonych owoców podawany z kluskami lub słodkie „makówki“, czyli ciasteczka z makiem i likierem jajecznym. W kafejkach i piekarniach kuszą rarytasy, jak choćby „legnicka bomba“, specjał z ciasta piernikowego z marcepanem, kandyzowanymi owocami i migdałami. O tej porze roku przygotowywuje się również typową świąteczną kiełbasę według starej śląskiej receptury – przyprawioną na cytrynowo.

 

Koncerty bożonarodzeniowe w adwencie

Całe Görlitz zatopione jest w świątecznej atmosferze. W dużym stopniu współtworzą ją liczne koncerty, zwłaszcza w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna na Demianiplatz i w Browarze Kulturalnym Landskron. Warto posłuchać koncertów adwentowych w imponującym Kościele św. Piotra i Pawła, jednym z symboli miasta. Można tu też regularnie słuchać koncertów granych na słynnych Organach Słonecznych – w każdą niedzielę o godz. 12:00.*

Zainteresowanym obiektami sakralnymi polecamy wizytę w Grobie Świętym. Jest to najbardziej wierna oryginałowi replika Grobu Pańskiego w Jerozolimie i zarazem świadectwo średniowiecznej pobożności. Za cel wycieczek poza miasto niech posłużą piękne, śnieżne krajobrazy Gór Żytawskich, Izerskich oraz Karkonoszy.

10 powodów dla których warto odwiedzić Görlitz zimą

Galeria zdjęć zatrzymuje się po najechaniu na nią wskaźnikiem myszy.

Foto: Nikolai Schmidt
Foto: Laura Hummel
Foto: Nikolai Schmidt
Foto: Laura Hummel
Foto: GHT
Foto: EGZ
Foto: Jakob Purej
Foto: B. Kloth
Foto: EGZ

Kiedy odkryjesz Görlitz?

Rezerwacja pokoi

Zdjęcia: (1) Peterskirche, źródło: Nikolai Schmidt, (2) Eislaufbahn, źródło: Laura Hummel, (3) Christkindelmarkt, źródło: Nikolai Schmidt, (4) Kunsthandwerk, źródło: Laura Hummel, (5) Theatervorstellung, źródło: Gerhart-Hauptmann-Theater, Marlies Kross, (6) Dreikönigstag, źródło: EGZ, (7) Messiaen-Tage, źródło: Jakub Purej, (8) Puppenhaus im Barockhaus, źródło: Görlitzer Sammlungen, (9) Jugendstil-Kaufhaus, źródło: B. Kloth, (10) Berzdorfer See, źródło: EGZ

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen