Atrakcje Görlitz

Jarmark świąteczny w Görlitz

Romantyczne Görlitz w adwencie

 

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz

W świątecznej atmosferze handlarze, restauratorzy i rzemieślnicy prezentują swoje towary i specjały ze Śląska, Saksonii i Czech. Muzyka świąteczna, chóry i zespoły z Görlitz wprowadzą Państwa w świąteczny nastrój.
Każdego dnia aniołek świąteczny odwiedza rynek i rozdaje małe prezenty młodym i starszym. Tętniący życiem rynek oferuje odwiedzającym wiele atrakcji: tradycyjne kolędowanie, bogaty program dla dzieci przygotowany przez przedszkola i szkoły z Görlitz i Zgorzelca, świąteczny kojec z zagrodą dla zwierząt i wiele innych.

Zabawa na łyżwach w Görlitz

Fani łyżwiarstwa mogą kręcić swoje piruety w wyjątkowej scenerii Obermarkt w Görlitz. Lodowisko wita gości od 22 listopada 2024 do 1 stycznia 2025 przed kościołem Świętej Trójcy na Obermarkt. Jazda na łyżwach będzie możliwa na powierzchni 430 metrów kwadratowych w godzinach funkcjonowania jarmarku. W ogrzewanej chatce obok lodowiska można ogrzać się gorącym napojem i obserwować gwar na lodowisku.

Blask świątecznych świateł

Romantyczna starówka Görlitz i centrum miasta zapraszają naturalnie na inspirujące spacery w czasie Adwentu: W udekorowanych świątecznie sklepach jest wiele do odkrycia, a wzdłuż zabytków raz po raz można się zachwycać pięknym wystrojem Görlitz. Na ulicach i placach starego miasta i centrum miasta błyszczą światła i wyczarowują szczególną atmosferę - a tradycyjne gwiazdy Herrnhut świecą jasno. Strzebla fontanna Muschelminna na Postplaty również założyła swoją świecącą zimową sukienkę.

Görlitz rozprowadza przedświąteczny nastrój:

 

Lodowisko na Obermarkt od 22 listopada 2024 r.

Wszystkie informacje można znaleźć na stronie:

www.eislaufen-in-goerlitz.de/informacje-po-polsku/

Z lodowiska mogą korzystać zarówno młodzi, jak i starsi miłośnicy jazdy na łyżwach. Godziny otwarcia łyżew i lodu to codziennie od 10 do 20 godzin, w piątek i sobotę do 21 godzin.

 

W tym roku Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w dniach od 29 listopada do 15 grudnia 2024 r.

www.schlesischer-christkindelmarkt-goerlitz.de

 

Kulinarne Görlitz

To jest pyszne: Słodkie pokusy, O miejskich piwowarach i innych mistrzach dobrego smaku

Więcej informacji

 

Koncerty i przedstawienia adwentowe

W Kościele św. Piotra i Pawła
Orgel.Punkt12
w każdą niedzielę o godz. 12:00

Więcej informacji
www.sonnenorgel.de

w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna
www.g-h-t.de

 

Budowle sakralne w Görlitz

Zabytki sakralne Görlitz

Grób Święty
www.evkulturstiftunggr.de

Specjały z regionu

Zimą historyczne miasto Görlitz daje się poznać od swojej nastrojowej strony. Podczas wieczorowego spaceru miejski stróż nocny opowiada legendy i zdradza tajemnice nadnyskiego miasta. Potem można się ogrzać przy grzanym winie w jednym z wielu lokali z historycznymi sklepieniami. W te zimne dni energii dodaje również tradycyjna śląska kuchnia w Görlitz jak i w Zgorzelcu, siostrzanym mieście po polskiej stronie Nysy Łużyckiej. Warto skosztować specjałów takich jak „śląskie niebo“, czyli peklowany schab w sosie z suszonych owoców podawany z kluskami lub słodkie „makówki“, czyli ciasteczka z makiem i likierem jajecznym. W kafejkach i piekarniach kuszą rarytasy, jak naprzykład „legnicka bomba“, specjał z ciasta piernikowego z marcepanem, kandyzowanymi owocami i migdałami. O tej porze roku przygotowywuje się również typową świąteczną kiełbasę według starej śląskiej receptury – przyprawioną na cytrynowo.

 

Koncerty bożonarodzeniowe w adwencie

Całe Görlitz zatopione jest w świątecznej atmosferze. W dużym stopniu współtworzą ją liczne koncerty, zwłaszcza w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna na Demianiplatz. Warto także posłuchać koncertów adwentowych w imponującym Kościele św. Piotra i Pawła, jednym z symboli miasta. Można tu też regularnie słuchać koncertów granych na słynnych Organach Słonecznych – w każdą niedzielę o godz. 12:00.

Zainteresowanym obiektami sakralnymi polecamy wizytę w Grobie Świętym. Jest to najbardziej wierna oryginałowi replika Grobu Pańskiego w Jerozolimie i zarazem świadectwo średniowiecznej pobożności. Za cel wycieczek poza miasto niech posłużą piękne, śnieżne krajobrazy Gór Żytawskich, Izerskich oraz Karkonoszy.

Kiedy odkryjesz Görlitz?

Anreise Abreise
Deklaracja dostępności Polityka prywatności Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen