Atrakcje Görlitz

Jarmark świąteczny w Görlitz

Magia Świąt Bożego Narodzenia w Görlitz

 

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy atrakcją Adwentu

Gdy Gwiazdka ogłasza Dobrą Nowinę, dookoła rozbrzmiewa muzyka a ozdobiona tysiącem światełek choinka spowija Dolny Rynek (Untermarkt) w zaczarowaną poświatę, to znak, że w Görlitz zaczął się adwent. Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza od 1 do 17 grudnia do zatrzymania się w tej przedświątecznej atmosferze. Wytwórcy, rzemieślnicy i wystawcy z Polski, Czech i Niemiec oferują w sercu Starego Miasta piękne produkty i potencjalne świąteczne prezenty: typowe dla regionu, ręcznie wykonane piramidy bożonarodzeniowe, gwiazdy adwentowe z Herrnhut czy drewniane ludziki na adwentowe świeczki. Ze stylizowanej sceny płynie muzyka na żywo i rozbrzmiewają kolędy. Ku uciesze dzieci Gwiazdka codziennie spaceruje po Dolnym Rynku i obdarowuje je drobnymi upominkami. Inne atrakcje dla najmłodszych to wóz do zabaw plastycznych, szopka bożonarodzeniowa, namiot-czytelnia czy też otwarta zagroda przygotowana przez Nasze Zoo Görlitz-Zgorzelec. Dzięki panującej na Jarmarku atmosferze, zachwycającej odwiedzających i szczególnie przyjaznej rodzinom z dziećmi, Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz zdobył w ubiegłym roku zasłużone I miejsce w konkursie przeprowadzonym przez rozgłośnię MDR Radio Sachsen.

W bezpośrednim sąsiedztwie Jarmarku Bożonarodzeniowego trzy światecznie przystrojone dziedzińce zapraszają na małe jarmarki: dziedziniec wewnętrzny Ratusza, dziedziniec Domu Barokowego przy ulicy Neißstraße, goszczący jarmark w średniowiecznej stylizacji, oraz zadaszony dziedziniec Muzeum Śląskiego. Tutaj w Schönhof, na tradycyjnym już Targu Rzemiosła Artystycznego, oferowane są produkty sztuki rękodzielniczej, malowidła na szkle, wyroby z wełny, lnu i filcu, biżuteria stworzona z różnych materiałów, fotografie, koronki i wiele innych.

Oprócz tego w czasie Adwentu można odwiedzić stragany świąteczne na Placu Pocztowym (Postplatz), zaś w trzecią niedzielę Adwentu do Kühlhaus zaprasza rodzinny jarmark świąteczny z rękodziełem, ogniskiem i wyszukanymi specjałami.

Kto po odwiedzeniu jarmarków wciąż jeszcze szuka tradycyjnych świątecznych dekoracji, ten koniecznie powinien odwiedzić Dom Bożonarodzeniowy (Weihnachtshaus) przy ulicy Fleischerstraße. Pomysłów na świąteczne upominki dostarczą sklepy w śródmieściu, zwłaszcza na Berliner Straße, otwarte dodatkowo w dwie niedziele Adwentu.

 

Lodowisko w środku miasta 

Zimowo-sportowych doznań zapewnia lodowisko pod gołym niebem na tle staromiejskiej architektury. Czy to z kolegami, rodziną czy z przyjaciółmi – lodowisko jest od 24 listopada 2017 do 7 stycznia 2018 absolutną atrakcją na Rynku Górnym (Obermarkt). Przy dźwiękach muzyki można tu sunąć po tafli lodu na naostrzonych łyżwach – własnych lub wypożyczonych na miejscu.  Przy lodowisku o wymiarach 15 x 20 m stoi podgrzewany domek, w którym można się ogrzać, posilić lub przy kubku gorącego ponczu obserwować wirujących na lodzie łyżwiarzy.

Niezapomnianych emocji dostarcza też gra w curling bawarski.

Nie wolno przegapić!

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy
1-17 grudnia
m.in. z programem na scenie oraz akcjami jak np. "17 dni! 17 potraw! 17 godz."
www.schlesischer-christkindelmarkt-goerlitz.de/po-polsku

Romantyczne Lodowisko na Obermarkt
24 listopada - 7 stycznia
więcej informacji

Targ Rzemiosła Artystycznego w Muzeum Śląskim
1-17 grudnia
www.schlesisches-museum.de

Świąteczne stragany na Postplatz
1-22 grudnia

Jarmak Bożonarodzeniowy na dziedzińcu Ratusza
w weekendy adwentowe 1-3, 8-10 i 15-17 grudnia
otwarty w piątki od 17:00, w soboty i niedziele od 10:00

Jarmark Bożonarodzeniowy w Kühlhaus
16 grudnia

Wystawa domków dla lalek w Domu Barokowym
Muzeum Historii Kultury, Neißstraße 30

Niedziele Handlowe w Görlitz
10 i 17 grudnia, 13:00 - 18:00
(10.12.: na całym obszarze miasta; 17.12.: w śródmieściu i na Starym Mieście)

 

Spis imprez i wydarzeń odbywających się w okresie przedświątecznym w Görlitz i okolicach znajdziecie Państwo w języku niemieckim tutaj:
więcej informacji w języku niemieckim

Koncerty i przedstawienia adwentowe

W Kościele św. Piotra i Pawła
m.in. muzyka organowa w wigilię Bożego Narodzenia
www.sonnenorgel.de

w Browarze Kulturalnym Landskron 
m.in. „Romantik Varieté”
www.landskron.de

w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna
m.in. „Wunschpunsch albo szatanarchistorygenialkoholimpijski eliksir”
www.g-h-t.de

 

Budowle sakralne w Görlitz

Grób Święty
www.evkulturstiftunggr.de/index.php/heiliggrabanlage

Specjały z regionu

Zimą historyczne miasto Görlitz daje się poznać od swojej nastrojowej strony. Podczas wieczorego spaceru miejski stróż nocny opowiada legendy i zdradza tajemnice nadnyskiego miasta. Potem można się ponownie ogrzać przy grzanym winie w jednym z wielu lokali z historycznymi sklepieniami. W te zimne dni energii dodaje również tradycyjna śląska kuchnia w Görlitz jak i w Zgorzelcu, siostrzanym mieście po polskiej stronie Nysy Łużyckiej. Warto skosztować specjałów takich jak „śląskie niebo“, czyli peklowany schab w sosie z suszonych owoców podawany z kluskami, lub słodkie „makówki“, czyli ciasteczka z makiem i likierem jajecznym. W kafejkach i piekarniach kuszą rarytasy jak choćby „legnicka bomba“, specjał z ciasta piernikowego z marcepanem, kandyzowanymi owocami i migdałami. O tej porze roku przygotowywuje się również typową świąteczną kiełbasę według starej śląskiej receptury – przyprawioną na cytrynowo.

 

Koncerty bożonarodzeniowe w adwencie

Całe Görlitz zatopione jest w świątecznej atmosferze. W dużym stopniu współtworzą ją liczne koncerty, zwłaszcza w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna na Demianiplatz i w Browarze Kulturalnym Landskron. Warto posłuchać koncertów adwentowych w imponującym Kościele św. Piotra i Pawła, jednym z symboli miasta. Można tu też regularnie słuchać koncertów granych na słynnych Organach Słonecznych – w każdy wtorek, czwartek i niedzielę o godz. 12:00.
Zainteresowanym obiektami sakralnymi polecamy wizytę w Grobie Świętym. Jest to najbardziej wierna oryginałowi replika Grobu Pańskiego w Jerozolimie i zarazem świadectwo średniowiecznej pobożności. Za cel wycieczek poza miasto niech posłużą piękne, śnieżne krajobrazy Gór Żytawskich, Izerskich oraz Karkonoszy.

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen