Gospodarka Görlitz

Nauka i badania

Nauka i badania w Görlitz

Nowe impulsy dla gospodarki i społeczeństwa pochodzą z międzynarodowych i interdyscyplinarnych instytucji naukowych i badawczych w Görlitz. Wśród nich są instytuty renomowanych instytucji, takich jak Fraunhofer, Helmholtz czy Leibnitz.

Struktury w tym obszarze są wzmacniane i rozbudowywane w sposób ukierunkowany, w szczególności w wyniku zmian strukturalnych. Różne inicjatywy są powiązane z promowaniem innowacji w regionie. Nadrzędnym celem jest zwiększenie tempa innowacji w Görlitz i wzmocnienie Wolnego Państwa Saksonia jako centrum nauki i badań przemysłowych.

Dostępne jest wsparcie dla badań w przedsiębiorstwach i współpracy z instytutami. Przegląd możliwości w zakresie wsparcia znajdziecie Państwo tutaj

CASUS - Center for Advanced Systems Understanding

Klimat na Ziemi, struktura gwiazd i planet, ruch uliczny w metropolii czy metabolizm w ludzkim organizmie - wszystkie te zjawiska mają jedną wspólną cechę: są to systemy złożone, charakteryzujące się różnorodną siecią przyczyn i skutków. Niezliczona ilość zmiennych wpływających na siebie wzajemnie oddziałuje. Zmiana jednego z nich może mieć zaskakujące, trudne do przewidzenia konsekwencje dla całego systemu.

więcej

Fraunhofer Academy – Laboratorium cyberbezpieczeństwa

W ramach wspólnych projektów badawczych ze Szkołą Wyższą Zittau/Görlitz renomowane Towarzystwo Fraunhofera od 2017 roku prowadzi w Görlitz jedno z sześciu "laboratoriów cyberbezpieczeństwa" znajdujących się w Niemczech.

więcej

Fraunhofer IWU – Górnołużyckie Centrum Tworzyw Sztucznych

W pobliskiej Żytawie, w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły wyższej, Towarzystwo Fraunhofera otworzyło w 2011 roku Górnołużyckie Centrum Tworzyw Sztucznych Fraunhofera.

więcej

Kampus Innowacyjności Siemensa - Innovation forms our future.

Firma Siemens Turbinenwerk Görlitz może pochwalić się długą historią naznaczoną ciągłymi zmianami. Innowacje techniczne, zmiany w portfolio produktów, zmiany własnościowe uwarunkowane biegiem historii oraz zmiany na rynkach determinują historię lokalizacji od 1906 roku. Ale jedna rzecz pozostaje niezmienna -energia. Od momentu powstania zakład przemysłowy dostarcza produkty i rozwiązania dla energetyki i ciepłownictwa. A przetwarzanie i magazynowanie energii będzie w przyszłości nadal najważniejszą siłą napędową Kampusu Innowacyjności w  Görlitz.

więcej

DLR- Instytut procesów przemysłowych o niskiej emisji CO2 w Żytawie

Badania DLR w dziedzinie energii wnoszą kluczowy wkład w budowę przyszłościowego systemu energetycznego o obniżonej emisyjności, jak również w fazę konwersji. W centrum uwagi znajduje się zrównoważone zaopatrzenie w energię w celu kształtowania transformacji energetycznej oraz osiągnięcie niemieckich i globalnych celów klimatycznych. Portfolio obejmuje odnawialne źródła energii, technologie konwersji energetycznej i magazynowania energii oraz analizę systemów energetycznych.

więcej

Towarzystwo Badań Przyrodniczych im. Senckenberga

Badania przyrodnicze mają w Görlitz długą tradycję. Od ponad 200 lat naukowcy z Görlitz badają bioróżnorodność, systematykę oraz ekologię zwierząt i roślin, a także tematykę geologiczną. Muzeum Przyrodnicze, wywodzące się z Towarzystwa Badań Przyrodniczych w Görlitz, jest od 2009 roku instytutem Towarzystwa Badań Przyrodniczych Senckenberga, a tym samym Towarzystwa Leibniza. Zatrudnia 120 pracowników.

więcej

Szkoła Wyższa Zittau/Görlitz (HSZG)

Szkoła Wyższa Zittau/Görlitz jest jedną z najsilniejszych uczelni badawczych w Niemczech. Ponad 100 profesorów prowadzi badania na sześciu wydziałach i uczy około 3000 studentów. W ramach szerokiego zakresu dziedzin wyodrębniły się trzy główne ogniska badawcze: energia i środowisko, procesy transformacji w gospodarce i społeczeństwie oraz materiały-struktury-powierzchnie.

więcej

Interdyscyplinarne centrum ekologicznej i rewitalizacyjnej przebudowy miast (IZS)

Interdyscyplinarne centrum ekologicznej i rewitalizacyjnej przebudowy miast (IZS) jest wspólną placówką badawczą Instytutu Leibniza na rzecz ekologicznego rozwoju przestrzennego (IÖR) w Dreźnie oraz Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie (TUD). Ze strony TUD współpracę prowadzi Międzynarodowy Instytut Szkolnictwa Wyższego (IHI) Zittau, centralna placówka naukowa uniwersytetu.

więcej

Projekt: Budowa 4.0 – badania dla przyszłości budownictwa

W Görlitz ma powstać park technologiczny, w którym na prawdziwych maszynach będą testowane i rozwijane przyszłościowe pomysły z dziedziny budownictwa - np. cyfrowe sieci w budownictwie - i w ten sposób przekształcane w produkty gotowe do wprowadzenia na rynek. Inżynierowie z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie będą następnie współpracować z ponad 20 partnerami w celu opracowania technologii maszyn i komunikacji dla w pełni połączonego z siecią placu budowy. Projekt jest realizowany przez Saksońskie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i finansowany przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych.

więcej

Źródło obrazu: CASUS: CASUS-Institut - Juniks-HZDR, Foto Hochschule: Hochschule Zittau/Görlitz, Foto Senckenberg: Senckenberg Gesellschaft, Sven Tränkner, Foto IZS: S. Tramsen/IÖR-Media, Siemens Innovationscampus: Pawel Sosnowski, Bauen 4.0: TU Dresden, Fraunhofer Academy: EGZ

Deklaracja dostępności Polityka prywatności Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen