Atrakcje Görlitz

Miasto europejskie Zgorzelec/Görlitz

Görlitz odkryte na nowo

Dzień w Görlitz może być zaskakujący, inspirujący i pełen wrażeń. W prezentowanym klipie można obejrzeć nowe i fascynujące obrazy z Miasta europejskiego. Pokazuje on różne zakątki miasta, nie tylko klasyczne atrakcje, takie jak imponujący kościół św. Piotra i Pawła (Peterskirche) czy monumentalny budynek Domu Kultury, ale także zwraca uwagę na szczegóły. Miłego oglądania!

Das Video wird im Youtube-iFrame geladen, wodurch Google Informationen für Analyse- und Marketing-Zwecke erhält. Wenn Sie damit einverstanden sind, klicken Sie bitte auf „Akzeptieren“. Mehr erfahren zum Datenschutz von Google.

Witamy w jednym z najpiękniejszych miast w Niemczech


Każdy to po raz pierwszy przyjeżdża do Görlitz zachwyca się przede wszystkim bogactwem architektury. W mieście jest 4000 zabytków pochodzących z okresu gotyku, renesansu, baroku, secesji i epoki wilhelmińskiej, z których większość gruntownie odrestaurowano i które są świadectwem ponad 500 lat europejskiej architektury. Görlitz położone nad Nysą Łużycką zasługuje na wiele pochwał. Ślady bogatej historii miasta leżącego na styku granic Polski, Niemiec i Czech można odnaleźć niemal wszędzie. Mówią o niej wspaniałe średniowieczne domy sukienników usytuowane na historycznym Dolnym Rynku (Untermarkt), barokowa zabudowa Górnego Rynku (Obermarkt) oraz architektura dzielnicy pochodząca z epoki wilhelmińskiej.

Imponujący pejzaż miejski inspiruje nie tylko turystów zwiedzających miasto, ale również producentów filmowych z Niemiec i całego świata, którzy doceniają nie tylko fantastyczną scenerię urokliwego miasta, lecz również gościnność jego mieszkańców. Można tutaj spędzać czas na wiele sposobów. Można posiedzieć w przytulnych restauracjach i kawiarniach ulokowanych w średniowiecznych murach, można wziąć udział w licznych imprezach kulturalnych w europejskim stylu organizowanych przez polsko-niemieckie miasto europejskie lub po prostu zrobić zakupy albo odpocząć nad przepięknym jeziorem nieopodal miasta. Görlitz ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Położenie w pobliżu zbiegu granic Polski, Niemiec i Czech czyni z Görlitz doskonałą bazę wypadową. Jest stąd blisko na Górne Łużyce, do malowniczych zakątków Czech, do Parku Księcia Pücklera, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, do Gór Żytawskich i do Pragi.

20 argumentów za Görlitz

© Die Partner GmbH
© Christoph Partsch
© Christoph Partsch

25 lat Miasta europejskiego!

Obydwa miasta graniczne Görlitz i Zgorzelec, jako nieliczne miasta na naszym kontynencie, są bezpośrednimi świadkami historii XX wieku. Przeżyły podział po II wojnie światowej, potem nieśmiałe próby zbliżenia, zamknięcie granicy, a następnie intensywny wspólny rozwój po roku 1989, który dla Polski i ówczesnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej był przełomowy.

Görlitz wraz z położonym na wschodnim, polskim brzegu Nysy Łużyckiej Zgorzelcem ogłosił się w 1998 r. Miastem europejskim. Miasto stanowi przykład pokonywania granic przez ludzi wywodzących się z dwóch narodów. W chwili rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku miasto znalazło się dosłownie w centrum kontynentu. Od tego czasu współpraca międzynarodowa na wszystkich płaszczyznach jest podstawą coraz intensywniejszego rozwoju miasta położonego w sercu Europy.

Tutaj można znaleźć więcej informacji o historii i historiach Miasta europejskiego. 

czytaj dalej


Film jest ładowany w ramce Youtube iFrame, która dostarcza Google informacji do celów analitycznych i marketingowych. Jeśli wyrażasz zgodę, kliknij "Akceptuję". Dowiedz się więcej o polityce prywatności Google.

Akcja: witamy w Görliwood®

Görlitz nieustannie fascynuje urokiem i romantyczną atmosferą. Wielu producentów filmowych zachwyciło się bogatą scenerią miasta nad Nysą Łużycką. Po raz pierwszy kręcono tu filmy w latach 50-tych i od tego czasu powstało w mieście ponad 100 produkcji, wśród nich "Lektor", "Bękarty wojny", "Goethe!", "Złodziejka książek" i znany ze znakomitej obsady "Grand Budapest Hotel".

Mieszkańcy reagują przyjaźnie i to ważny atut, który potrafią docenić takie gwiazdy kina jak Kate Winslet, Emma Thompson, Wes Andersen i inni. Wszyscy cenią sobie możliwość spokojnego poruszania się po scenach „Görliwood” – tak jak wielu pieszczotliwie nazywa Görlitz. Produkcje filmowe przyczyniają się do rozwoju miejscowej gospodarki. Na obecności gwiazd kina w mieście zarabiają hotele, branża turystyczna, rzemieślnicy i liczni lokalni przedsiębiorcy.

Jako miejsce akcji filmu „Grand Budapest Hotel“ Görlitz otrzymało w 2017 roku nagrodę „European Film Location Award of the Decade”.

Do Görliwood

© Die Partner GmbH
© Nikolai Schmidt
© So geht Sächsisch / Matthias Popp

15 południk

Gdy ktoś zapyta w Görlitz o godzinę, to może liczyć na bardzo precyzyjną odpowiedź. Ze względu na położenie dokładnie na 15 południku czas w mieście odpowiada dokładnie czasowi środkowoeuropejskiemu. Kamienny pomnik 15 południka symbolizujący kulę ziemską położony jest nieopodal miejskiej Sali koncertowej (Stadthalle) i stanowi ważną atrakcję turystyczną miasta.

Prawdziwa baśń „O milionie dla starego miasta w Görlitz”

Swój dzisiejszy blask miasto Görlitz zawdzięcza starannym pracom restauratorskim, które podjęto z inicjatywy osób prywatnych, organizacji społecznych, a w dużej mierze także środkom przekazywanym nieprzerwanie corocznie w latach 1995-2016 przez anonimowego darczyńcę, który co rok przelewał na konto miasta milion marek a potem 511.500 euro na renowację zabytkowych budynków.  Specjalna Fundacja na rzecz Starego Miasta (Altstadtstiftung) mogła dzięki tym środkom sfinansować remont łącznie 1572 budynków prywatnych, komunalnych i sakralnych. Wiosną 2016 r. darczyńca przekazał ostatnią transzę darowizny w wysokości 340.000 euro, którą miasto przyjęło z wdzięcznością. 

Życzeniem darczyńcy/ów było i pozostaje zachowanie anonimowości. Kancelaria odpowiedzialna za przyjmowanie corocznych przelewów informowała ciekawskich, że źródło finansowania natychmiast wyschnie, gdy tylko ktoś ujawni dane tajemniczego darczyńcy.  Miasto szanuje tę decyzję, a swoją wdzięczność okazuje pamiątkowymi tablicami ze stali szlachetnej, które umieszczono na budynkach odrestaurowanych dzięki wsparciu. 

© Philipp Herfort

Jak zwiedzić Görlitz: 20 atrakcji Görlitz

Co warto zobaczyć w Görlitz? Bartek odwiedza Görlitz i relacjonuje swoje wrażenia na blogu podróżniczym. Bartekwpodrozy.pl