Gospodarka Görlitz

Miejsce prowadzenia działalności Görlitz

Bezgraniczne wizje dla niezwykłego miasta

Görlitz w Niemczech, Zgorzelec w Polsce – transgraniczne, podwójne miasto na obu brzegach Nysy. W centrum euroregionu, który rozciąga się aż do Czech, pomiędzy Bad Muskau na północy, Wrocławiem na wschodzie, Żytawą i Libercem na południu oraz Dreznem na zachodzie, rozwija się gęsto zaludniony obszar gospodarczy i kulturowy o niezwykłych szansach. Polsko-niemieckie Europa-Miasto Görlitz-Zgorzelec oferuje płaszczyznę wspólnej i korzystnej gry fair play dla wszystkich. Tak zachwalane synergie naprawdę tu istnieją. Także dla Twojej inwestycji.

Kurs: Przyszłość

Ciągły rozwój Görlitz, ośrodka gospodarczego o bogatej tradycji, szczególnie w ostatnich latach nabrał znacznego tempa. Firmy z bardzo różnych branż rozwijają się i tworzą na miejscu kompletne łańcuchy wartości dodanej. Otrzymują nowe impulsy z osiedlania się placówek naukowych, jak również z rozwoju i możliwości finansowania w ramach zmian strukturalnych na Łużycach. Przedsiębiorstwa o międzynarodowej renomie, takie jak Siemens Energy, Bombardier czy Birkenstock idą w parze z małymi, ale odnoszącymi sukces firmami oraz innowacyjnymi MŚP. Również branża turystyczna od lat notuje wzrosty i stale poszerza swoją ofertę. Sprawne wsparcie biznesu i dalekowzroczna polityka gospodarcza z ambitnymi celami, jak np. ‘miasto neutralne klimatycznie 2030’, zapewniają ukierunkowane wsparcie dla lokalnych firm i podmiotów.

Zaangażowani wykonawcy

Görlitz, z ok. 2 mln mieszkańców w Euroregionie Nysa i 85.000 mieszkańców w mieście podwójnym, jest także znaczącym centrum ponadregionalnym. Liczne instytucje edukacyjne oraz kilka szkół wyższych na trójstyku granic Niemcy - Polska - Czechy oferują przedsiębiorstwom intensywną wymianę w zakresie badań i nauczania oraz zapewniają dostępność wykwalifikowanych pracowników.

Europa - w praktyce

Leżące tuż przy granicy Görlitz i Zgorzelec postrzegają siebie jako Europa-Miasto. Od czasu proklamacji w 1998 r. oba miasta korzystają z możliwości, jakie daje zbliżenie się rynków i obszarów gospodarczych. Dla inwestycji, pracy, kultury i zakupów granice państwowe nie odgrywają prawie żadnej roli. Tutaj Europa żyje w praktyce.

 

A poza tym? Tu jest wspaniale!

Nie tylko pod względem jakości życia Görlitz jest najlepszym wyborem. Z prawie 4.000 starannie odrestaurowanych zabytków architektury, miasto nad Nysą uważane jest za urbanistyczne dzieło sztuki o randze europejskiej. Doskonała struktura usług, atrakcyjne oferty pozwalające pogodzić pracę z rodziną (np. w zakresie opieki nad dziećmi i spędzania wolnego czasu), a także liczne wydarzenia i możliwości wycieczkowe sprawiają, że życie w Görlitz jest atrakcyjne.

Kontakt:

Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH
für Wirtschaftsentwicklung, Stadtmarketing und Tourismus

Rozwój gospodarczy

Telefon: +49 (0)3581 4757 40
Faks: +49 (0)3581 4757 47
E-mail: wirtschaft@europastadt-goerlitz.de

 

10 powodów

10 powodów, dla których warto wybrac´ Görlitz, jako miejsce prowadzenia działalnos´ci gospodarczej

Download (pdf, 891 KB)

Oryginały z Görlitz

Między designem a kultem - szerokie jest spektrum produktów, które są wytwarzane w mieście nad Nysą i stąd rozpoczynają swoją udaną podróż na międzynarodowe rynki na całym świecie.

Wszystkie te produkty są "Made in Görlitz" i przekonują swoją jakością.

Zobacz