zurück zur Übersicht

SZTUKA DOBREGO SMAKU

Wiele manufaktur oraz regionalnych producentów w Görlitz to mistrzowie dobrego smaku. Dzięki prawdziwemu kunsztowi rzemieślniczemu, kreatywnym pomysłom i regionalnym składnikom powstają pyszne produkty. Niektórzy oferują również degustacje i seminaria, wiele produktów można kupić online. Ale oczywiście najlepiej jest spróbować wszystkiego na miejscu.

Browar rzemieślniczy - Landskron Braumanufaktur

Od 1869 roku za zabytkowymi ceglanymi murami, w piwnicach o metrowej głębokości, browar Landskron warzy wielokrotnie nagradzane piwo. Proces produkcji odbywa się zgodnie z metodami rzemieślniczymi w otwartej, ręcznie prowadzonej fermentacji oraz z dużą dozą miłości. I to też jest wyczuwalne w smaku. Osoby zainteresowane mogą zwiedzić browar podczas różnych wycieczek z przewodnikiem i skosztować piwa na miejscu.

Poznaj produkcję piwa podczas wirtualnej wycieczki po browarze Landskron


Strona internetowa

(c) Nikolai Schmidt

SUD Ost

To jest prawdziwa kultura piwna. Dzięki mistrzowi browarnictwa Matthiasowi Grallowi oraz jego mobilnej, pokazowej instalacji warzelniczej o pojemności 2hl, grupy mogą tu uwarzyć własne piwo. Piwowarzy amatorzy robią wszystko sami, od zacieru po dodawanie drożdży. Gotowy produkt jest dostępny po ośmiu do dwunastu tygodni.

Ten nowy browar otworzył swój sklep przy Jakobstraße 4, w którym oferowane są również drobne przekąski.


Strona internetowa SUD Ost

(c) SUD Ost

Bierblume

Diana i Alex Klaus, sommelierzy piwa oraz piwowarzy z zamiłowania, oferują swoje własne piwne kreacje w Bierblume przy Neißstraße. Są one inspirowane historią Görlitz oraz ludźmi, jak na przykład Rauchbier 1717 (po pożarze miasta Görlitz) lub piwo dożynkowe ‘Neißegold’.


Strona internetowa

(c) Bierblume

Obermühle

Piwowar z Obermühle dba o to, by piwo było naturalne, ze wszystkimi substancjami witalnymi drożdży i słodu. Piwo podawane jest oczywiście w restauracji, bezpośrednio nad Nysą. Grupy mogą również zamówić degustację piwa.


Strona internetowa

(c) Obermühle

GR-LI Bräu

Małżeństwo Krause warzy piwo w swoim przydomowym browarze tak, jak 100 lat temu, przed uprzemysłowieniem, przy użyciu skonstruowanych przez siebie urządzeń warzelniczych i wyłącznie ręcznie. Browar i sklep znajdują się przy Löbauer Straße 28.


Strona internetowa GR-LI Bräu

(c) GR-LI Bräu/ Krause

(c) Paul Glaser

Palarnia kawy - Görlitzer Kaffeerösterei

Cały sklep przy Rauschwalder Straße pachnie kawą. Obecnie jest tu ręcznie palonych dziesięć różnych odmian kawy z trzech kontynentów. Mieszanki można również kupić w wielu sklepach w Görlitz. Podczas regionalnych targów i wydarzeń palarnia oferuje pyszną kawę serwowaną w mobilnej rowerowej kawiarni. 

Strona internetowa

(c) Angela Liebich

Cukierki i sok winogronowy

W warsztacie na Obermarkt w Görlitz smakosze znajdą swoje nowe ulubione miejsce. Oferowany jest tu nie tylko szeroki wybór doskonałych win. Zachwycają też  wyśmienite kreacje cukiernicze własnej produkcji: pralinki, torty, kremy do pieczywa i wiele więcej. Dla koneserów zawsze dostępna jest kawa, odbywają się też ciekawe wydarzenia.

Strona internetowa

(c) Paul Glaser

Likiery - Kremser Liköre

Likiery produkowane są w rodzinnej destylarni według starych, rodzinnych receptur. Zawierają regionalne składniki i oczywiście charakteryzują się najlepszym smakiem.

Strona internetowa

Perły miłości

Kolorowe draże są produkowane w fabryce słodyczy Rudolfa Hoinkisa w Görlitz od ponad 100 lat. Napełniane nimi buteleczki dla niemowląt do dziś są prawdziwym hitem eksportowym w ponad 20 krajach. Ale skąd wzięła się ta nazwa? Zgodnie z historią firmy, Rudolf Hoinkis po raz pierwszy spróbował swojego słodkiego wynalazku 3 kwietnia 1908 roku. "Kocham was, jak te perły" - powiedział wtedy do swojej żony Emilie, która zasugerowała nazwę ‘perły miłości’ - Liebesperlen. Dziś można je znaleźć w wielu sklepach na całym świecie, a produkcja nadal odbywa się w rodzinnej firmie.

Strona internetowa

(c) Europastadt GmbH