Warte zobaczenia & odwiedzenia

MIASTO SIOSTRZANE ZGORZELEC

Europejskie spotkanie w mieście siostrzanym

Objazd do Zgorzelca powinien być częścią programu zwiedzania dla wszystkich turystów w Görlitz. Mniejsza część miasta na wschód od Nysy od 1945 roku należy do Polski. Nie można przegapić okazji do spaceru po dwóch krajach podczas jednej wizyty.

Informacja turystyczna Zgorzelec i Dom Jakuba Böhme

Słynny szewc i teozof Jakub Böhme mieszkał w tym domu 11 lat (1599-1610). O jego życiu i twórczości opowiada mała wystawa stała. W tym samym budynku znajduje się miejska informacja turystyczna.

więcej Dalsze informacje
© UrzadMiastaZgorzelec
Promenada nad jeziorem Zgorzelec
© Andreas Schmidt
Widok w kierunku Zgorzelca
© Europastadt GmbH
Widok z Nysy
© M. Kertzscher
Dom Kultury i Nysa
© Europastadt GmbH
Plac Pocztowy w Zgorzelcu

Dom Kultury

Dawna Górnołużycka Hala Chwały wzniesiona w latach 1898-1902 jako monumentalny symbol Zjednoczenia Niemiec i Górnych Łużyc. W przeszłości znajdowało się tu Muzeum Cesarza Fryderyka, zawierające bogate zbiory. Po II wojnie światowej muzeum zlikwidowano. Od 1948 roku obiekt służy jako Dom Kultury.

więcej Dalsze informacje

Muzeum Łużyckie

Działalność muzeum tematycznie zasadza się we wschodniej części Górnych Łużyc, zwłaszcza w Zgorzelcu i regionie. Znajduje się tu m.in. „Izba Łużycka“, prezentująca przedmioty codziennego użytku z przełomu XVIII/XIX w.

więcej Dalsze informacje

Miejsce Pamięci STALAG VIII A

Na południowo-wschodnim krańcu dzisiejszego Zgorzelca znajdował się obóz jeniecki Stalag VIII A. Wśród 120.000 osadzonych tu w latach 1939-1945 jeńców był również francuski kompozytor Olivier Messiaen. Podczas pobytu w obozie skomponował mistrzowskie dzieło „Kwartet na koniec czasu“, które wykonał wraz z innymi jeńcami 15 stycznia 1941 roku. Dziś o historii obozu przypomina Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura i organizuje wspólnie z Meetingpoint Music Messiaen m.in. koncerty, odczyty i warsztaty.

więcej Dalsze informacje

Przewodnik audio Stalag VIII A

Audioprzewodnik poprowadzi Państwa od stacji do stacji przez teren byłego Stalagu VIII A i zapozna z historią tego miejsca i więzionych tu jeńców wojennych, a także z kompozycją Oliviera Messaiena "Quartet on the End of Time", która została skomponowana i miała swoją premierę w tym miejscu w latach 1940/41.

Audioprzewodnik dostępny jest w języku niemieckim, polskim i angielskim i jest bezpłatny. Wystarczy, że zeskanujesz kod QR znajdujący się na karcie. Kartę tę można otrzymać między innymi w Centrum Informacji Görlitz.

Zespół młyński przy moście staromiejskim

Młyn, zwany Dreiradenmühle lub Krankenhausmühle, istniał tu od początków miasta. Duży spichlerz zbudowany w 1938 roku wyróżnia się przede wszystkim wielką płaskorzeźbą "WAZE", która została stworzona jako artystyczny portret zjednoczonej Europy w 1998 roku przez artystów Vahana Bego i Michała Bulaka. Po stronie niemieckiej znajduje się Vierradenmühle.

Kontakt: Ulica Wrocławska 1, Zgorzelec, Polski

Parku Mostów

Jedno miasto – dwa państwa – jeden park

Prawdopodobnie najkrótsza formuła Parku Mostów

Park Mostów to pomysł stworzenia codziennej, wspólnej przestrzeni dla mieszkańców Zgorzelca i Görlitz. Historyczne założenia parkowe i nowo powstałe tereny zielone stworzą transgraniczne połączenie brzegów Nysy Łużyckiej. Sieć krótkich dróg i mostów umożliwi wszystkim korzystanie z urozmaiconej oferty obu miast i ułatwi spotkania.

Dalsze informacje

Źródła zdjęć:
"Dom Kultury": Christoph Partsch, "Muzeum Łużyckie": Europastadt GmbH, "Miejsce Pamięci STALAG VIII A": Meetingpoint Music Messian e.V., "Informacja turystyczna Zgorzelec i Dom Jakuba Böhme": Europastadt GmbH, "Zespół młyński przy moście staromiejskim": Mario Kegel

© Urzad Miasta Zgorzelec

Dowiedz się więcej o Mobilności w Zgorzelcu

Deklaracja dostępności Polityka prywatności Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen