Görliwood - European Film Location

Görlitz - Miasto Filmu

Świat w gościnie w Görliwood

Görlitz  za każdym razem zachwyca swoim niepowtarzalnym wdziękiem i romantyczną atmosferą. Nawet znani hollywoodzcy producenci są pod wielkim wrażeniem autentyczności i różnorodności miasta oraz jego wyjątkowej architektury. Görlitz przetrwało II wojnę światową niemal bez szwanku, dzięki czemu oferuje filmowcom, ze swoimi ok. 4000 zabytkami z przełomu 500 lat,  oryginalny koloryt historyczny wielu epok oraz niezliczoną ilość inspiracji.

                                                            

Po raz pierwszy w Görlitz kręcono w latach 50-tych XX wieku film pod tytułem „Der Ochse von Kulm“ (polski tytuł: „Wół za kratkami“). Od tego czasu powstało tu około 100 produkcji filmowych, co oznacza dla miasta sporą ilość dni zdjęciowych w ciągu jednego roku. I tak miejsce znane niegdyś tylko wtajemniczonym, stało się z czasem popularną lokalizacją filmową o wielu zmiennych obliczach. Nowy Jork, Berlin, Monachium, Frankfurt, Paryż, Heidelberg – Görlitz grało już w filmach każde z tych miast. Z tego też powodu jesienią 2017 roku Görlitz zostało wybrane przez fanów filmów za najlepszą europejską lokalizację filmową ostatniej dekady. 

W kontaktach z gwiazdami Görlitz to prawdziwy profesjonalista. Nawet tak spora ekipa filmowa jak ta przy kręceniu filmu „The Grand Budapest Hotel“, z aktorami takimi jak Ralph Fiennes, Willem Dafoe, Bill Murray, Tilda Swinton, Jude Law, Jeff Goldblum i Adrien Brody nie wyprowadziła mieszkańców Görlitz szczególnie z równowagi. A to jest bardzo cenione przez VIP-ów. Emma Thompson, która w kwietniu i maju 2015 roku wystąpiła przed kamerą m.in. z Brandonem Gleesonem i Danielem Brühlem podczas kręcenia powieści Hansa Fallady „Alone in Berlin“, podkreśliła: „Görlitz jest bardzo spokojne, a jego mieszkańcy niezwykle przyjaźni“.

Oczywiście powstające tu filmy są  również ważnym czynnikiem dla gospodarki miasta, z obecności ekip filmowych czerpią korzyści zarówno hotele, jak i pensjonaty i restauracje. Prawdopodobieństwo spotkania gwiazdy podczas kolacji jest wysokie i  przyciąga wielu gości. Ponadto lokalni rzemieślnicy, sprzedawcy i usługodawcy otrzymują często specjalne zamówienia od firm produkcyjnych, przyczyniając się w ten sposób do sukcesu filmów.

Skorzystajcie z każdej nadarzającej się okazji, by porozmawiać z mieszkańcami Görlitz. Wielu z nich jako statyści  brało udział w ważnych filmach. Chętnie opowiadają o swoich  wyjątkowych doświadczeniach na planie, o oryginalnych lokalizacjach filmowych oraz spotkaniach z celebrytami.  

Miłośnicy kina i odwiedzjący miasto  mogą zwiedzić zabytkowe centrum miasta podczas specjalnej wycieczki filmowym szlakiem. Idąc śladami międzynarodowych gwiazd można zobaczyć Görlitz jako autentyczną kulisę filmową – prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą zobaczyć to miasto nie tylko na dużym ekranie.

Ulotka „Görlitz Miasto Filmu”

Wszystkie informacje na temat Miasta Filmu Görlitz można znaleźć w ulotce "Witamy w Görliwood": krótko i na temat. Oprócz licznych zdjęć i fragmentów z filmografii dostępna jest tu również mapa z wybranymi lokalizacjami filmowymi.

Download

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen