Görliwood - European Film Location

Görlitz - Miasto Filmu

Świat w gościnie w Görliwood

Görlitz  za każdym razem zachwyca swoim niepowtarzalnym wdziękiem i romantyczną atmosferą. Nawet znani hollywoodzcy producenci są pod wielkim wrażeniem autentyczności i różnorodności miasta oraz jego wyjątkowej architektury. Görlitz przetrwało II wojnę światową niemal bez szwanku, dzięki czemu oferuje filmowcom, ze swoimi ok. 4000 zabytkami z przełomu 500 lat,  oryginalny koloryt historyczny wielu epok oraz niezliczoną ilość inspiracji.                                                            

Po raz pierwszy w Görlitz kręcono w latach 50-tych XX wieku film pod tytułem „Der Ochse von Kulm“ (polski tytuł: „Wół za kratkami“). Od tego czasu powstało tu około 100 produkcji filmowych, co oznacza dla miasta sporą ilość dni zdjęciowych w ciągu jednego roku. I tak miejsce znane niegdyś tylko wtajemniczonym, stało się z czasem popularną lokalizacją filmową o wielu zmiennych obliczach. Nowy Jork, Berlin, Monachium, Frankfurt, Paryż, Heidelberg – Görlitz grało już w filmach każde z tych miast. Z tego też powodu jesienią 2017 roku Görlitz zostało wybrane przez fanów filmów za najlepszą europejską lokalizację filmową ostatniej dekady. 

W kontaktach z gwiazdami Görlitz to prawdziwy profesjonalista. Nawet tak spora ekipa filmowa jak ta przy kręceniu filmu „The Grand Budapest Hotel“, z aktorami takimi jak Ralph Fiennes, Willem Dafoe, Bill Murray, Tilda Swinton, Jude Law, Jeff Goldblum i Adrien Brody nie wyprowadziła mieszkańców Görlitz szczególnie z równowagi. A to jest bardzo cenione przez VIP-ów. Emma Thompson, która w kwietniu i maju 2015 roku wystąpiła przed kamerą m.in. z Brandonem Gleesonem i Danielem Brühlem podczas kręcenia powieści Hansa Fallady „Alone in Berlin“, podkreśliła: „Görlitz jest bardzo spokojne, a jego mieszkańcy niezwykle przyjaźni“.

Oczywiście powstające tu filmy są  również ważnym czynnikiem dla gospodarki miasta, z obecności ekip filmowych czerpią korzyści zarówno hotele, jak i pensjonaty i restauracje. Prawdopodobieństwo spotkania gwiazdy podczas kolacji jest wysokie i  przyciąga wielu gości. Ponadto lokalni rzemieślnicy, sprzedawcy i usługodawcy otrzymują często specjalne zamówienia od firm produkcyjnych, przyczyniając się w ten sposób do sukcesu filmów.

Skorzystajcie z każdej nadarzającej się okazji, by porozmawiać z mieszkańcami Görlitz. Wielu z nich jako statyści  brało udział w ważnych filmach. Chętnie opowiadają o swoich  wyjątkowych doświadczeniach na planie, o oryginalnych lokalizacjach filmowych oraz spotkaniach z celebrytami.  

Miłośnicy kina i odwiedzjący miasto  mogą zwiedzić zabytkowe centrum miasta podczas specjalnej wycieczki filmowym szlakiem. Idąc śladami międzynarodowych gwiazd można zobaczyć Görlitz jako autentyczną kulisę filmową – prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą zobaczyć to miasto nie tylko na dużym ekranie.

And the Oscar® goes to..

Görlitz może pochwalić się już 6 Oscarami za filmy, które kręcone były w mieście filmu. Kate Winslet otrzymała Oscara za główną rolę w „Lektorze”; Christoph Waltz otrzymał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego w „Bękartach wojny”. Jednak najbardziej Görlitz cieszyło się w sumie z czterech Oscarów dla hollywoodzkiej komedii Wesa Andersona „The Grand Budapest Hotel” , która prawie w całości została nakręcona w mieście. Wśród nich jest też Oscar za najlepszą scenografię – co oczywiście mieszkańców Görlitz napawa niezmierną dumą. 

Filmografia

Ulotka „Görlitz Miasto Filmu”


Wszystkie informacje na temat Miasta Filmu Görlitz można znaleźć w ulotce "Witamy w Görliwood": krótko i na temat. Oprócz licznych zdjęć i fragmentów z filmografii dostępna jest tu również mapa z wybranymi lokalizacjami filmowymi.

Download

Görlitz`s tribute to The Grand Budapest Hotel

Das Video wird im Youtube-iFrame geladen, wodurch Google Informationen für Analyse- und Marketing-Zwecke erhält. Wenn Sie damit einverstanden sind, klicken Sie bitte auf „Akzeptieren“. Mehr erfahren zum Datenschutz von Google.

Eine Videobotschaft der Filmstadt Görlitz an Wes Anderson und die gesamte Crew von “The Grand Budapest Hotel”, made by Christian Fietze und Partner. Die Stadt Görlitz bedankt sich für eine tolle Zeit während der Dreharbeiten zur preisgekrönten Hollywoodkomödie in Görlitz und zeigt, wie vielfältig Görlitz und die Görlitzer am Gesamtwerk beteiligt waren. Görliwood ist stolz, gratuliert herzlich zu vier Oscars und sagt „Danke Wes“!

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen