Jezioro Berzdorfer See

Historia jeziora

Duże jezioro o ciekawej historii

Tu gdzie dziś latem liczni goście korzystają z uroków jeziora, jeszcze kilka lat temu była odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego. Świadectwem 250-letniej tradycji górniczej na dolnośląskich Górnych Łużycach jest ogromna koparka wielonaczyniowa 1452 w miejscowości Hagenwerder. Na życzenie byli górnicy oferują oprowadzania i wjazd na górę 24 metrowego kolosa. Kościół Nadziei (Hoffnungskirche) w Görlitz-Königshufen jest miejscem pamięci o wsi Deutsch-Ossig, która w 1988 roku musiała niemal całkowicie ustąpić miejsca górnictwu odkrywkowemu.

Wystawa w "Domu nad Jeziorem“ (Haus am See) na południowym brzegu jeziora Berzdorfer See opowiada o wydobyciu węgla brunatnego na tym terenie i związanych z nimi przeobrażeniach krajobrazu. W pięciu pomieszczeniach prezentowane jest także dawne życie w Tauchritz i uprawiane tu niegdyś rzemiosła. Zawdzięczamy to wspólnej inicjatywie wspólnoty ewangelickiego Kościoła Pojednania (Versöhnungskirche) oraz stowarzyszeń: Heimatverein Tauchritz i Oberlausitzer Bergleute.

Historia wydobycia węgla brunatnego

Koparka wielonaczyniowa 1452:

oprowadzania z przewodnikiem tylko po uprzednim zgłoszeniu

www.bagger1452.de

Dom nad Jeziorem w Tauchritz:

www.versoehnung-goerlitz.de

Burzliwa historia

Około 1835 r. na południe od Görlitz, w miejscu dawnej wsi Berzdorf, rozpoczęto wydobycie węgla brunatnego. W 2005 r. pierwsze łodzie popłynęły po raz pierwszy w ramach dnia doświadczeń na jeziorze Berzdorfer See. Pomiędzy tymi datami znajduje się 170 lat fascynującej historii regionu, ukształtowanej przez długą tradycję górniczą, zmiany strukturalne wywołane przez gospodarkę oraz obecny rozwój turystyczny.

Po tym, jak wydobycie węgla odbywało się najpierw w skromnej formie, od 1946 r. górnictwo węglowe zyskało nowy wymiar. Rozwój przemysłu energetycznego, jako warunek konieczny do rozpoczęcia nowego życia po II wojnie światowej, sprawił, że teren kopalni odkrywkowej, który w międzyczasie został zamknięty i zalany wodą, znów stał się popularny. Po zakończeniu prac związanych z wypompowywaniem wody wznowiono wydobycie węgla. Wprowadzenie pracy trzyzmianowej doprowadziło do szybkiego wzrostu produkcji. W następnych latach stały rozwój pociągnął za sobą ogromne ruchy ziemi.

Pierwszą dramatyczną zmianą, która nastąpiła w latach 1962-1965, było przeniesienie wsi Berzdorf i związane z tym przesiedlenie ludności, głównie do Schönau-Berzdorf. Uruchomienie elektrowni I i II w latach 1958 i 1962/63 (elektrownię III dodano w 1970 r.) wymagało dalszego zwiększenia produkcji do 7 mln ton węgla brunatnego rocznie. Poczyniono ogromne inwestycje w celu wprowadzenia nowoczesnych technologii wydobywczych. Eksploatację pociągu zamieniono na eksploatację przenośników taśmowych, a potężne koparki zwiększyły wydobycie do 50 000 ton węgla dziennie. W czasach NRD w tym kompleksie przemysłowym pracowało do 7000 osób.
W 1988 r. mieszkańcy po raz kolejny musieli zapłacić wysoką cenę za ograniczenia przemysłowe. Wieś Deutsch Ossig musiała ustąpić miejsca kopalni węgla i została prawie całkowicie przeniesiona.

W 1997 r. nastąpił wielki przełom i bolesne zamknięcie wydobycia węgla. Po ponad 150 latach wydobywania węgla brunatnego, po zjednoczeniu Niemiec dla kopalni nastała nowa era: Na terenie byłej kopalni odkrywkowej powstaje obecnie obszar turystyczno-wypoczynkowy Berzdorfer See. Prace remontowe prowadzone są przez spółkę Lausitzer und Mitteldeutsche Bergbau-Verwaltungsgesellschaft mbH (LMBV).

1835 Rozpoczęcie wydobycia węgla brunatnego za pomocą małych, głębokich szybów górniczych

1872 Utworzenie zjednoczonego zakładu produkującego węgiel brunatny

1919 Rozpoczęcie zagospodarowania złoża jako kopalnia odkrywkowa

1927 Zamknięcie i zalanie kopalni

1946 Zakończenie wypompowywania i rozpoczęcie wydobycia i sprzedaży węgla, rozpoczęcie pracy na trzy zmiany

1947 Pierwsze ruchy osuwiskowe w polu południowym

1948 Kopalnia odkrywkowa Berzdorf staje się przedsiębiorstwem państwowym

1950 Rozpoczęcie prac związanych z podziemnym odwadnianiem, głębienie szybu odwadniającego

1950-1957 Zwałowanie nadkładu na staw i zwałowisko stawu długiego z późniejszą rekultywacją (Muzeum Przyrodnicze, prof. Dunger, wieloletnie obserwacje/badania gleb zwałowiska, flory, fauny, o znaczeniu światowym)

1956-1963 Prace wykopaliskowe na zwałowiskach zewnętrznych Deutsch Ossig południe i północ

1962 Rozpoczęcie zwałowania wewnętrznego na składowisku wewnętrznym pola południowego

1980 Ostatni pociąg z węglem z kopalni odkrywkowej Berzdorf

1981 Początek osuwania się osuwiska "p" na południe od Jauernick-Buschbach

1981 Oficjalne zamknięcie cmentarza

22 maja 1988 Nabożeństwo końcowe i znieważenie kościoła Świętej Trójcy w Deutsch Ossig

Czerwiec/lipiec 1988 Rozpoczęcie prac demontażowych w kościele (kościół zostaje odbudowany zgodnie z oryginałem w dzielnicy Königshufen - Kościół Nadziei)

1983-1993 Zatopienie ściany uszczelniającej (ściany szczelinowej) pomiędzy przyszłym końcem kopalni odkrywkowej a rzeką Nysą Łużycką

1988-1992 Przeniesienie/rozwiązanie zakładu Deutsch Ossig

1989-1991 Przeniesienie drogi krajowej F 99

1993 Zakończenie zwałowania na Neuberzdorfer Höhe

1995 marzec Zaprzestanie prac związanych z transportem nadkładu

28 grudnia 1997 Wstrzymanie wydobycia węgla z powodu zamknięcia elektrowni Hagenwerder

2002 Początek zalania

2011 Pierwszy sezon kąpielowy

2012 Pierwszy sezon żeglarski

2013 Koniec zalania

2014 Otwarcie portu Tauchritzer

2021 Otwarcie stacji ratowniczej na plaży północnej

#DailyDrone: Berzdorfer See

Das Video wird im Youtube-Iframe geladen, wodurch Google Informationen für Analyse- und Marketing-Zwecke erhält. Wenn Sie damit einverstanden sind, klicken Sie bitte auf „Akzeptieren“. Mehr erfahren zum Datenschutz von Google.