Görliwood - European Film Location

Region filmowy

Region Filmowy

Piękno i różnorodność regionu wokół Görlitz, w Saksonii i trójstyku granic Niemiec, Polski i Czech oferuje również twórcom filmowym wiele ekscytujących motywów i scenerii: zamki i dwory, rozległe krajobrazy, a także duże miasta jak Wrocław i Liberec.

Górne Łużyce

Nie tylko Görlitz, ale także okolica Górnych Łużyc stanowi tło dla wielu różnych produkcji filmowych. I tak na przykład liczne sceny do filmu „Obrazy bez autora“ zostały sfilmowane przez reżysera Floriana Henckela von Donnersmarcka w Żytawie i Górach Żytawskich, około 30 km na południe od Görlitz. Domy przysłupowe w Obercunnersdorf stanowiły scenerię dla klasyki niemieckiego filmu dla dzieci „Bożonarodzeniowa gęś Augusta”. Również w zamku w na północ od Görlitz położonego Bad Muskau ze słynnym parkiem księcia Pücklera (światowe dziedzictwo UNESCO) nakręcono m.in. sceny do niemieckiego filmu telewizyjnego „Uczeń Czarnoksiężnika“.

Liberec/Czechy

Również liczne czeskie produkcje kinowe i telewizyjne zrealizowano tu w prawie 200 miejscach. Szczególnie popularnym motywem jest charakterystyczna wieża wysokiej na 1012m n.p.m. góry Ještěd. Natomiast pośród pięknej przygody Czeskiego Raju i Karkonoszy kręcono przede wszystkim bajki, na przykład o Liczyrzepie.
Jednym ze znanych, kręconych w Libercu filmów jest m.in. pierwszy odcinek historycznej serii GENIUS autorstwa National Geographic TV. Poświęcona jest ona Albertowi Einsteinowi. Ważną rolę grała tutaj m.in. wyjątkowa sala ślubów w libereckim ratuszu, która w filmie przedstawia uniwersytecką salę wykładową Einsteina. Również w serialu Amazona "Carnival Row" z Orlando Bloomem wykorzystano wiele scenerii, na przykład zamek Frydlant, czy dworzec kolejowy w Libercu.
Więcej informacji  tutaj

Wrocław

Wrocław, około 150 km od Görlitz, nie jest obcy fanom kina. Największe miasto w zachodniej Polsce jest jednocześnie miastem filmu w Polsce. Nic więc dziwnego, że nawet hollywoodzkie produkcje zrealizowały tutaj swoje pomysły. Podobnie jak Görlitz, Wrocław, ze względu na swój dobrze zachowany pejzaż miejski, wcielał się w wiele metropolii jak Berlin czy Rotterdam. Jedną z najnowszych produkcji jest thriller Stevena Spielberga „Most szpiegów“.
Więcej informacji  tutaj

Niemcy Środkowe

It's a Movie Wonderland!
Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia oferują zadziwiające swoją wschechstronnością lokalizacje filmowe, które stanowią idealne motywy przewodnie dla miast, regionów oraz krajobrazów na całym świecie. Na interaktywnej mapie z lokalizacjami filmowymi aktualnych produkcji filmowych Komisja Filmowa MDM pokazuje wybrane lokalizacje, które dublowały znane lub egzotyczne miejsca. Wybierzcie się w podróż po świecie – tutaj, w naszym regionie.

Więcej informacji

Deklaracja dostępności Polityka prywatności Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen