Warte zobaczenia & odwiedzenia

Zabytki sakralne Görlitz

Kultura i sacrum

Prawdopodobnie największym skarbem Europejskiego Miasta Görlitz/Zgorzelec jest jego bogactwo architektoniczne, ale miasto ma do zaoferowania jeszcze więcej.
W Görlitz i okolicach można odkryć mnóstwo instytucji kulturalnych i sakralnych. Oprócz kościoła św. Piotra ze słynnymi organami słonecznymi, warto odwiedzić Grób Pański i cmentarz św. Mikołaja.

Kościoły i kaplice

Görlitz wita gości robiącym wrażenie widokiem historycznie ukształtowanego zespołu architektonicznego. Jego ważnymi elementami są zarówno baszty obronne miasta i majestatyczne kamienice mieszczańskie jak i kościoły. Dzieje się tak zarówno ze względu na ich obecność w miejskiej przestrzeni, jak i duchową wartość dla wspólnot religijnych. Nie dziwi więc fakt, że przechadzka po mieście staje się dla niektórych turystów poniekąd zwiedzaniem kościołów.

więcej

Replika Świętego Grobu

Replika Świętego Grobu jest jedną ze stacji Drogi Krzyżowej zaczynającej się od kościoła Św. Piotra i Pawła i przedstawia imponujące świadectwo późnośredniowiecznej pobożności i architektury krajobrazu europeskiej rangii.

Strona internetowa

Cmentarz św. Mikołaja (Nikolaifriedhof)

Funkcjonujący do połowy XIX wieku cmentarz św Mikołaja jest najstarszym miejscem pochówku w mieście. W jego krajobrazie architektonicznym dominuje ponad, 600 barokowych nagrobków i 16 krypt grobowych, w większości bardzo okazałych i dobrze zachowanych. W cieniu starych drzew można znaleźć miejsca spoczynku znanych osobistości, m.in. teozofa Jakuba Böhme.

Strona internetowa

Źródła zdjęć:
"The Holy Sepulchre": R. Schäfer, "ST. Nicholas‘ Cemetery": Die Partner GmbH, "Kościoły i kaplice": Europastadt GmbH

(c) Europastadt GmbH