Görlitz jako pomnik

Słynne budynki i budowle

Ratusz

Po raz pierwszy wspomniany w 1369 roku, zawsze był miejscem administracji miejskiej, władzy i jurysdykcji. Dzisiejszy wygląd jest wynikiem kilku rekonstrukcji. Obok balkonu używanego do oficjalnych ogłoszeń, stworzonego przez architekta Wendela Roskopfa Starszego w latach 1537/38, widać posąg Justitii, bogini sprawiedliwości, umieszczony tu w 1591 roku. Nie ma ona opaski na oczach i symbolizuje tym samym wolną jurysdykcję rady miejskiej.

więcej

Schönhof

Nawet wśród wspaniałego zespołu architektonicznego Starego Miasta w Görlitz, Schönhof jest budynkiem rzucającym się w oczy. Jest to najstarsza renesansowa kamienica w Niemczech. Istniejąca do XX wieku dawna prywatna rezydencja i browar należały niegdyś do najszlachetniejszych budynków miasta i służyły jako dom gościnny dla wielu władców. Wyłoniony niegdyś z kilku pojedynczych jednostek mieszkalnych budynek został zniszczony w wielkim pożarze w 1525 roku. Kiedy w 1526 roku Wendel Roskopf rozpoczął odbudowę budynku, zintegrował pozostałości poprzedniej budowli. Po kompleksowej renowacji 13 maja 2006 r. otwarto tu Muzeum Śląskie, które obecnie prezentuje tu swoją stałą ekspozycję. Obok pięknie malowanych stropów i niezwykłych detali architektonicznych zwiedzający mogą odkryć skarby śląskiej kultury i historii.

Adres: Brüderstraße 8, 02826 Görlitz

Dolny Rynek 22 z Łukiem Szeptów (Flüsterbogen)

Untermarkt (Dolny Rynek), znajdujący się tuż obok ratusza, to miejsce, w którym mieszkali najbogatsi kupcy miasta. Dom nr 22 ozdobiony jest bardzo szczególnym, okrągłym portalem z okresu późnego gotyku. Jednak to nie wygląd wizualny czyni ten portal tak wyjątkowym, ale zjawisko akustyczne: Kiedy szepniesz coś do jednego końca łuku, a na drugim końcu wyraźnie zrozumiesz słowa. Dlatego ludzie nazywają go "Szepczącym Łukiem".

Adres: Untermarkt 22, 02826 Görlitz

Apteka Ratuszowa

Stojący, przy wyjeździe z najważniejszego placu miasta na ulicę Peterstraße, budynek, który również w swoim wnętrzu jest bogato wyposażony, był od 1558 roku przebudowany w stylu renesansowym. Z tego okresu pochodzi dekoracyjna fasada budynku. Od strony ulicy Peterstraße zachowały się typowe dla resnesansu szczyty. Zegary słoneczne Zachariasa Scultetusa, które zmieniane były kilkakrotnie, zostały najprawodopodobniej przytwierdzone już w 1550 roku. Pierwotna Apteka Ratuszowa znajdowała się do 1771 roku za ratuszem w uliczce Apothekergasse.

Adres: Untermarkt 24, 02826 Görlitz

Waga

Waage - Waga to jeden z najważniejszych budynków z grupy domów na Rynk Dolnym zwanego Zeile (szereg). Budek ten służył do ważenia i clenia w nim sprowadzanych do miasta towarów. Został on wzniesiony w roku 1600 na późnogotyckim parterze przez budowniczego miejskiego Jonasa Roskopfa. Fasada ozdobiona jest kolumnami z jońskimi kapitelami i konsolami z popiersiami. Na jedynm z nich uwiecznił się na Jonas Roskopf z cyrklem, na drugim przedstawiony jest mistrz murarski Elias Ebermann z kielnią a mistrz wagi Andreas Alert z ciężarkiem i wagą uwieczniony jest na trzecim popiersiu. Do roku 1823 swoję siedzibę w budynku Wagi miał urząd akcyzowy. Również założone w 1830 roku Stowarzyszenie Gospodarcze miało tu swoją siedzibę aż do budowy nowej w  Humboldthaus.

Adres: Untermarkt 14, 02826 Görlitz

Dom Biblijny

Budynek został przebudowany w 1570 roku dla pochodzącego z Weimaru kupca Hansa Heinze, handlującego marzanną barwierską. Jego rzeźbiona fasada przedstawia sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Wykonawcą fasady był Hans Kramer Młodszy. W górnej części przedstawione są sceny z Nowego Testamentu: Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny, Narodziny Chrystusa, Chrzest Jezusa, Ostatnia Wieczerza i Ukrzyżowanie Chrystusa. W dolnej części znajdują się scenki ze Starego Tesatamentu: Stworzenie Ewy, Grzech perworodny, Ofiarowanie Izaaka, Otrzymanie dekalogu przez Mojżesza, Podniesienie spiżowego węża.

Adres: Neißstraße 29, 02826 Görlitz

Most Staromiejski (Altstadtbrücke)

Pierwsza informacja dotycząca mostu pochodzi z roku 1298. Pierwszy most zbudowany był z drewna i musiał być wciąż odnawianny, nie tylko z powodu nadmiernego obciążenia przez wozy karawn kupieckich, lecz również z powodu pożarów, powodzi i wojen. Na przełomie 1906/1907 roku w miejscu stargo mostu stanął nowoczesny most kamienny ze stalowymi łukami. 7 maja 1945 roku wycofujące się wojska armii niemieckej wysadziły most. W 2003 roku zostały uwolnione środki finansowe na budowę nowego mostu. Oficjalne otwarcie mostu nastąpiło 20 pańdziernika 2004 roku.

Adres: Hotherstraße / Uferstraße, 02826 Görlitz

Dom towarowy w stylu secesji (Jugendstilkaufhaus)

Uważany jest za najpiękniejszy dom towarowy Niemiec i jeszcze bardziej znany od kiedy posłużył jako kulisy do filmu hollywoodskiego reżysera Wesa Andersonsa "The Grand Budapest Hotel" Również można podziwiać go w aktualnym spocie reklamowym firmy Department.47 – Secesyjny Dom Towarowy w Görlitz

więcej

Pasaż Straßburga

Firma Otto Strassburg otworzyła swój pierwszy biznes, sklep tekstylny, na 7 Berliner Strasse. Krok po kroku sklep się powiększał, aż w 1907 roku cały pasaż został ukończony. W 1927 roku dodano szklane zadaszenie. Pasaż o długości 115 m z licznymi sklepami łączy Berliner Strasse z Placem Wilhelma (Wilhelmsplatz).

Adres: Jakobstraße 34, 02826 Görlitz

Dworzec

Z podłączeniem Görlitz do sieci kolejowej kolei saksońskiej i kolei pruskiej w 1847 roku i budową 475 metrowego wiaduktu powstał mały dworzec, zaprojektowany przez mistrza murarskiego Gustava Kießlera. Rozbudowa sieci kolejowej i wzrost znaczenia Görlitz, jako węzła komunikacyjnego przyczyniły się do konieczności budowy nowego dworca na początku XX wieku. W 1915 roku zakończyła się budowa dworcowego urzędu pocztowego a w 1917 hali dworcowej. Już w roku 1984 zostały podjęte pierwsze prace rekonstrukcyjne.

Adres: Bahnhofstraße 76, 02826 Görlitz

Wiadukt kolejowy

Jeden z pierwszych wielkich niemieckich wiaduktów kolejowych - Wiadukt Nyski biegnie łukiem od Obermühlenberg na drugą stronę - wysoki na 35 metrów, z 30 półkolistymi łukami i długi na 475 metrów. Służy on do połączenia kolejowego Görlitz z Polską. Bryła wiaduktu zbudowna jest z czerwonego granitu, wykończonego balustradami z białego piaskowca, które nadają mu lekkości. Granit do budowy wydobywany był w Limasbergu w Górach Königshain koło Görlitz i transportowany był wozami konnymi nad rzekę, gdzie był poddawany obróbce. Prace nad budową trwały od lipca 1844 do sierpnia 1847. Zleceniodawcą projektu wykonanego przez Gustava Kießlera była spółka kolejowa (Niederschlesisch-Märkischen Eisenbahngesellschaft). Niestety II Wojna Światowa pozostawiła na budowli swoje piętno. 8 maja 1945 roku członkowie oddziałów Waffen-SS wysadzili najwyższe przęsło mostu. Most oddano do ponownego użytku 1954 roku.

Browar Landskron

Za historycznymi murami browaru Landskron, założonego w roku 1869 przy brzegach Nysy zobaczyć można jak według 140-letniej tradycji warzy się wielokrotnie nagradzane piwo o tej samej nazwie. W podziemiach, w piwnicach głębokich na 12 metrów, leżakuje piwo Landskron od 6 do 12 tygodni, w zależności od rodzaju piwa.

Strona internetowa

Hala Miejska

Budynek Hali Miejskiej (Stadthalle) został oddany do użytku w roku 1910 po czeroletniej budowie. Hala stała się oficjalnym miejscem koncertowym dla Śląskich Świąt Muzycznych (Schlesische Musikfeste). Budynek został zaprojektowany przez architekta Bernharda Sehringa.

Kamień południka

Kamień południka - kamienna kula ziemska - znajduje się nieopodal Hali Miejskiej w parku miejskim i jest następną szczególną cechą miasta - tutaj bowiem przebiega 15 południk (długości geograficznej wschodniej), według którego ustalany jest czas środkowoeuropejski. Görlitz  jest jedynym niemieckim miastem, które leży dokładnie na 15 stopniu długości geograficznej na wschód od Greenwich. Dlatego to tu zegarki chodzą najdokładniej!

Kamień południka został ustawiony w roku 1961 z okazji pierwszego załogowego lotu kosmicznego Juri Gagarina. Twórcą i darczyńcą kamienia był mistrz kamieniarski i rzeźbiarz Carl Däunert.

Adres: Am Stadtpark, 02826 Görlitz

Waidhaus lub Renthaus

Historia działki, na której stoi budynek, sięga czasów założenia miasta. W swoich początkach "wolny dziedziniec" należał do dworu panującego czeskiego monarchy. W 1426 roku została zburzona przylegająca do budynku wieża "Eberhards Turm". W końcu XIV wieku budynek był miejscem warzenia piwa, później przez dziesięciolecia był siedzibą szkoły, miejscem zamieszkania burmistrzów i sądziów. Od 1529 został urządzony w nim skład marzanny barwierskiej, służącej do farbowania tkanin.

Ambrosius Fritsch umieścił w budynku Waidhaus w 1565 roku pierwszą drukarnię w Görlitz. Od roku 1728 składowano w nim królewskie zboże z podatków.

Adres: Bei der Peterskirche 8, 02826 Görlitz

Vogtshof

Jeszcze przed powstaniem miasta znajdował się tutaj zamek władców monarchii dla ochrony przejścia na Nysie na drodze handlowej via regia. Od XIII wieku był "Foteshof" siedzibą i domem dla najwyższego urzędnika władzy monarszej. Jest to najstarsze polityczne centrum miasta. Pomiędzy rokiem 1826 a 1830 Vogtshof został przebudowany przez państwo pruskie na koszary garnizonowe i zakład karny. Po roku 1945 budynek służył do różnych celów. W 1975 został utworzony w nim akademik dla studentów i część archiwum rady miejskiej.

Adres: Bei der Peterskirche 6-7, 02826 Görlitz

Źródła zdjęć:
"Ratusz", "Dolny Rynek 22 z Łukiem Szeptów", "Vogtshof", "Dom Biblijny", "Kamień południka", "Hala Miejska", "Browar Landskron" i "Dworzec": Europastadt GmbH, "Schönhof", "Pasaż Straßburga", "Waidhaus" i "Apteka Ratuszowa": Rainer Weisflog, "Most Staromiejski": Sabine Wenzel, "Dom towarowy w stylu secesji": Daniel Hoppe, "Waga": Die Partner GmbH, "Wiadukt kolejowy": Lucie Stankóva

(c) Sabine Wenzel
Deklaracja dostępności Polityka prywatności Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen