Görliwood - European Film Location

Spacer po Görliwood

 

 

Pierwsze wrażenie z Görliwood

Wycieczka rozpoczyna się przy informacji turystycznej Görlitz-Information, Obermarkt 32.

Masz już w rękach ulotkę z informacji turystycznej "Witamy w Görliwood"?
Zatem spójrz na zachód. Tutaj możesz zobaczyć Rynek Górny (Obermarkt), miejsce akcji filmu "Obrońcy skarbów". Kościół Świętej Trójcy  (Die Dreifaltigkeitskirche), podobnie jak wiele innych miejsc w Görlitz, został wykorzystany w filmie "The Grand Budapest Hotel", który zdobył Oscara za najlepszą scenografię. Podobnie jak w filmie, jest to stary kościół klasztorny franciszkanów (1234 - 1245). Wart odwiedzenia.

Jeśli się teraz odwrócisz, kieruj się od informacji turystycznej na wschód, w stronę Polski, wzdłuż uliczki Brüderstraße z małymi sklepikami. W ten sposób dojdziesz do ratusza i jednej z najpopularniejszych lokacji w Görlitz, do Rynku Dolnego (Untermarkt). Rynek Dolny jest jednym z najbardziej wielowymiarowych placów w mieście, szczególnie z efektownym domem Brązowym Jeleniem (Der Braune Hirsch). Lokowano tu już przeróżne gatunki. Na przykład filmy historyczne jak "Goethe!", czy "W 80 dni dookoła świata", dramaty wojenne jak "Złodziejka książek" i "Bękarty wojny" oraz filmy przygodowe jak "Uczeń Czarnoksiężnika". Pierwsze pięć punktów na trasie szlaku filmowego Walk of Görliwood można znaleźć na Starym Mieście. Udekorowane witryny pokazują różnorodnść miasta filmu Görlitz. Punkty 1 do 4 znajdują się w budynku Brauner Hirsch (Neißestraße), punkt 5 znajduje się przy Untermarkt 9. 

Stąd ulicą Neißstraße można dotrzeć do Mostu Staromiejskiego (Altstadtbrücke), który od 2004 roku w historycznym miejscu łączy Europa-Miasto Görlitz/Zgorzelec. Będąc przy moście, wybierz się na spacer wzdłuż brzegu rzeki po niemieckiej stronie do Hali Miejskiej (Stadthalle), którego secesyjny budynek przedstawiał wejście do hotelu Grand Budapest.

Albo skręć z ulicy Neißstraße na południe w ulicę Kränzelstraße, która również wystąpiła w filmie "The Grand Budapest Hotel".

Teraz idź w górę z ulicy Kränzelstraße na Jakob-Böhme-Straße, gdzie czeka na Ciebie oryginalna kulisa filmowa, mur z napisem "Wählt Thälmann!" („Wybierzcie Thälmanna!”). Napis powstał dla filmu "Ernst Thälmann", który kręcono w latach osiemdziesiątych i od tego czasu widnieje na murze. Fani filmu "The Grand Budapest Hotel" również i tu zauważą, że plac ten był wykorzystany w różnych scenach filmu.

Stąd dotrzesz na Demianiplatz. Na szczególną uwagę zasługuje tu najprawdopodobniej najpiękniejszy secesyjny Dom Towarowy (Jugendstil-Warenhaus) Niemiec. Jego hol wejściowy został wykorzystany jako lobby w "The Grand Budapest Hotel". Ciekawscy mogą zawsze rzucić okiem przez witryny sklepowe, a czasami dom towarowy jest nawet otwarty dla przechodniów. Także Kate Winslet przejeżdżała tędy jako konduktorka w filmie "Lektor".

Demianiplatz jest również uważany za bramę do obszaru z zabudowaniami z okresu grynderskiego. Rozciąga się on na wiele kilometrów kwadratowych od Starego Miasta na południe po lewej i prawej stronie ulicy Berliner Straße z całkowicie zachowanymi ulicami. Na ulicy Landeskronstraße kręcono "Kapitana" i "Lektora". Na ulicy Emmerichstraße w południowej dzielnicy grynderskiej  nakręcono sceny do m.in. dwuczęściowego filmu "Wieża" oraz komedii "Bye bye Germany”. 

 

 

Deklaracja dostępności Polityka prywatności Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen