Görliwood - European Film Location

Spacer po Görliwood

 

 

Pierwsze wrażenie z Görliwood

Wycieczka rozpoczyna się przy informacji turystycznej Görlitz-Information, Obermarkt 32.

Masz już w rękach ulotkę z informacji turystycznej "Witamy w Görliwood"?
Zatem spójrz na zachód. Tutaj możesz zobaczyć Rynek Górny (Obermarkt), miejsce akcji filmu "Obrońcy skarbów". Kościół Świętej Trójcy  (Die Dreifaltigkeitskirche), podobnie jak wiele innych miejsc w Görlitz, został wykorzystany w filmie "The Grand Budapest Hotel", który zdobył Oscara za najlepszą scenografię. Podobnie jak w filmie, jest to stary kościół klasztorny franciszkanów (1234 - 1245). Wart odwiedzenia.

Jeśli się teraz odwrócisz, kieruj się od informacji turystycznej na wschód, w stronę Polski, wzdłuż uliczki Brüderstraße z małymi sklepikami. W ten sposób dojdziesz do ratusza i jednej z najpopularniejszych lokacji w Görlitz, do Rynku Dolnego (Untermarkt). Rynek Dolny jest jednym z najbardziej wielowymiarowych placów w mieście, szczególnie z efektownym domem Brązowym Jeleniem (Der Braune Hirsch). Lokowano tu już przeróżne gatunki. Na przykład filmy historyczne jak "Goethe!", czy "W 80 dni dookoła świata", dramaty wojenne jak "Złodziejka książek" i "Bękarty wojny" oraz filmy przygodowe jak "Uczeń Czarnoksiężnika".

Stąd ulicą Neißstraße można dotrzeć do Mostu Staromiejskiego (Altstadtbrücke), który od 2004 roku w historycznym miejscu łączy Europa-Miasto Görlitz/Zgorzelec. Będąc przy moście, wybierz się na spacer wzdłuż brzegu rzeki po niemieckiej stronie do Hali Miejskiej (Stadthalle), którego secesyjny budynek przedstawiał wejście do hotelu Grand Budapest.

Albo skręć z ulicy Neißstraße na południe w ulicę Kränzelstraße, która również wystąpiła w filmie "The Grand Budapest Hotel".

Teraz idź w górę z ulicy Kränzelstraße na Jakob-Böhme-Straße, gdzie czeka na Ciebie oryginalna kulisa filmowa, mur z napisem "Wählt Thälmann!" („Wybierzcie Thälmanna!”). Napis powstał dla filmu "Ernst Thälmann", który kręcono w latach osiemdziesiątych i od tego czasu widnieje na murze. Fani filmu "The Grand Budapest Hotel" również i tu zauważą, że plac ten był wykorzystany w różnych scenach filmu.

Stąd dotrzesz na Demianiplatz. Na szczególną uwagę zasługuje tu najprawdopodobniej najpiękniejszy secesyjny Dom Towarowy (Jugendstil-Warenhaus) Niemiec. Jego hol wejściowy został wykorzystany jako lobby w "The Grand Budapest Hotel". Ciekawscy mogą zawsze rzucić okiem przez witryny sklepowe, a czasami dom towarowy jest nawet otwarty dla przechodniów. Także Kate Winslet przejeżdżała tędy jako konduktorka w filmie "Lektor".

Demianiplatz jest również uważany za bramę do obszaru z zabudowaniami z okresu grynderskiego. Rozciąga się on na wiele kilometrów kwadratowych od Starego Miasta na południe po lewej i prawej stronie ulicy Berliner Straße z całkowicie zachowanymi ulicami. Na ulicy Landeskronstraße kręcono "Kapitana" i "Lektora". Na ulicy Emmerichstraße w południowej dzielnicy grynderskiej  nakręcono sceny do m.in. dwuczęściowego filmu "Wieża" oraz komedii "Bye bye Germany”. 

 

 

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen