Warte zobaczenia & odwiedzenia

Wycieczki po regionie

Cele wycieczek

Nie ma miejsca w Niemczech, gdzie słońce wschodzi wcześniej niż tu - w najbardziej wysuniętym na wschód mieście Niemiec.
Ale nie jest to jedyny powód dla którego warto odwiedzić okolice Görlitz. Okolica skrywa wiele niespodzianek dla ludzi kochających naturę, fascynujących się kulturą i dla rodzin. Życzymy przyjemnego poznawania!

 

Zaplanuj podróż

Pojezierze Łużyckie (Lausitzer Seenland)

Na Pojezierzu Łużyckim (Lausitzer Seenland) turyści mogą podziwiać nowe widoki zmieniającego się naturalnego krajobrazu. Po zakończeniu wydobycia węgla brunatnego zalano stare wyrobiska i tak właśnie powstał największy w Europie krajobraz wodny stworzony ludzkimi rękami. Zaledwie godzinę jazdy na północ od Görlitz ponad 20 nowych jezior zaprasza turystów do aktywnego wypoczynku.

Strona internetowa

Park Narodowy - Góry Żytawskie (Zittauer Gebirge)

Góry Żytawskie oczarowywały nawet znanych malarzy, takich jak Caspar David Friedrich. Niespełna 30 km na południe od Görlitz położony jest park przyrodniczy będący dziś przede wszystkim atrakcją dla miłośników turystyki pieszej. Osobliwe i jednocześnie urzekające formacje skalne, przejażdżka żytawską kolejką wąskotorową (Zittauer Schmalspurbahn) lub wizyta w skansenie, w którym znajduje się zamek i klasztor Oybin - to tylko najważniejsze atrakcje, które można zwiedzić podczas pełnego wrażeń dnia na łonie natury. Gdy wybierzecie się tu z całą rodziną, na pewno każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Strona internetowa

Kraj Nadnyski i Mużaków

W leżącym na północ od Görlitz Mużakowie (Bad Muskau) położony jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Park Mużakowski im. Księcia Pücklera wraz z przylegającym do niegopałacem. Hermann von Pückler stworzył tutaj w pierwszej połowie XIX wieku nadzwyczajną parkową idyllę rozciągającą się po obu stronach Nysy Łużyckiej. Niedaleko stąd zaczyna się rezerwat biosfery Górnołużyckie Wrzosowiska i Stawy (strefa centralna liczy 1.100 hektarów) wpisany także na listę UNESCO – o całkowitej powierzchni 30.000 hektarów. To jedyny rezerwat biosfery w Saksonii i jeden z największych obszarów z niezwykle dużą ilością stawów w Niemczech. Doskonałą okazją do poznania tej okolicy są wycieczki piesze i i rowerowe.

Strona internetowa

Górne Łużyce

Górne Łużyce rozciągają się od Görlitz do Drezna i od Parku Krajobrazowego - Góry Żytawskie po Pojezierze Łużyckie. W tej krainie turyści mogą odkryć unikalną historię kultury w starych miastach o bogatej historii, urzekających parkach, imponujących zamkach i licznych budowlach sakralnych. Urozmaicony i niezwykły krajobraz fascynuje i przyciąga zarówno sportowców amatorów, jak i osoby szukające wypoczynku.

Strona internetowa

Górnołużycki Związek Sześciu Miast

Przez wiele stuleci sześć górnołużyckich miast Görlitz, Budziszyn (Bautzen), Żytawa (Zittau), Lubiniec (Löbau), Kamienica (Kamenz) i Lubań (Lauban) było atrakcyjnym celem dla podróżnych z wielu krajów. Dziś miasta te są ulubionym celem podróży turystów z całego świata.

Strona internetowa

via sacra

Zamysłem "via sacra" jest zwiedzanie zakątków ważnych dla kultury oraz miejsc kultu religijnego na styku granic Polski, Niemiec i Czech. Na tym szlaku można poznać sakralne skarby Dolnego Śląska, Północnych Czech i Górnych Łużyc.

Strona internetowa

Piękne Miasta Saksonii

Ten, kto się wybiera na odkrywczą wyprawę do zabytkowych miast, wybierając piękne miasta Saksonii trafia w dziesiątkę. Annaberg-Buchholz, Budziszyn (Bautzen), Freiberg, Kamienica (Kamenz), Miśnia (Meißen), Pirna, Plauen, Radebeul, Torgau, Zwickau i Żytawa (Zittau) potrafią zachwycić turystów bogatym krajobrazem miejskim, na który składają się historyczne zabytki i nowoczesna elegancja, doznania romantyczne i duży ruch w sklepach i na straganach. Taka wycieczka do miejsc naznaczonych śladami historii kultury Saksonii będącymi klejnotami o niezaprzeczalnym uroku jest po prostu fascynująca.

Strona internetowa

Via Regia

W dosłownym tłumaczeniu „Droga Królewska” - uchodziła za jeden z najistotniejszych szlaków handlowych średniowiecznej Europy i była najważniejszą arterią komunikacyjną Górnych Łużyc. Pierwsza wzmianka o tym szlaku pojawiła się w dokumencie z roku 1252. W 2005 r. została uznana oficjalnie przez Radę Europy za Szlak Kulturowy. VIA REGIA połączyła Górne Łużyce z Europą Zachodnią i krajami Europy Wschodniej. Na wzniesieniach gór i w miejscach, w których przeprawiano się przez rzeki osiedlili się ludzie, zakładano tu miasta, czyli tym samym tworzono infrastrukturę. Na szlaku handlowym kupcy i przewoźnicy wymieniali nie tylko towary, lecz również wartości i idee. Handel i rzemiosło w sposób znaczący przyczyniły się do rozwoju miast. Powstawały schroniska, kuźnie, stelmacharnie i kościoły. 

Strona internetowa

Wrocław

Na pewno warto wybrać się na wycieczkę do Wrocławia – zabytkowej stolicy Dolnego Śląska, oddalonego zaledwie o 150 km od Görlitz. Czwarte co do wielkości miasto w Polsce lśni dziś nowym blaskiem i przyciąga ekscytującą metropolitalną atmosferą. Do zwiedzania miasta zachęcają godne podziwu zabytki architektury, takie jak gotycki ratusz czy kościół św. Elżbiety. W 2016 roku Wrocław był Europejską Stolicą Kultury.

Strona internetowa

Kotlina Jeleniogórska

Położona w Polsce Kotlina Jeleniogórska (oddalona o godzinę jazdy od Görlitz) stanowi naturalne przedgórze Karkonoszy. To właśnie stąd rozciąga się niepowtarzalny widok na potężne góry. Kotlina to prawdziwe Eldorado dla miłośników starych zamków i dworów. Można tu znaleźć ponad 30 z tych wspaniałych budowli otoczonych wspaniałymi parkami – niektóre są w ruinie, niektóre wspaniale odrestaurowane.

Strona internetowa
(c) Philipp Herfort
Deklaracja dostępności Polityka prywatności Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen