Warte zobaczenia & odwiedzenia

Życie żydowskie

Ślady żydowskie w Görlitz

Synagoga jest najbardziej widocznym świadectwem żydowskiej historii w Görlitz. Zainteresowani mogą zwiedzić także inne miejsca, na przykład Cmentarz Żydowski lub Starą Synagogę, obecnie dom literatury. Żydowscy mieszkańcy Görlitz stanowili ważną i wpływową część społeczeństwa. Wiele z ich domów i willi miejskich zachowało się do dziś.

Forum Kultury Synagoga w Görlitz

Poświęcone w 1911 roku miejsce kultu zostało stworzone przez architektów Wilhelma Lossowa i Maxa Hansa Kühne dla szybko rosnącej wówczas gminy żydowskiej. Budowla przy Otto-Müller-Straße była symbolem pewności siebie i nowoczesności ówczesnej gminy. Jako jedyny w Saksonii nie został zniszczony podczas nocy pogromowej w 1938 roku i jest obecnie zabytkiem o znaczeniu narodowym. Budynek secesyjny został gruntownie odrestaurowany od 1991 roku i ponownie otwarty 2021 roku jako Forum Kultury Synagoga Görlitz.

DALSZE INFORMACJE

Forum Kultury Synagoga w Görlitz
Adres: Otto-Müller-Straße 3, 02826 Görlitz
Telefon: +49 (0)3581 6692132


Uwaga: Ze względu na wydarzenia w domu mogą nastąpić zmiany godzin otwarcia lub zamknięcia. Dlatego prosimy o poinformowanie się o godzinach otwarcia domu z wyprzedzeniem przed planowaną wizytą.

Das Video wird im Youtube-iFrame geladen, wodurch Google Informationen für Analyse- und Marketing-Zwecke erhält. Wenn Sie damit einverstanden sind, klicken Sie bitte auf „Akzeptieren“. Mehr erfahren zum Datenschutz von Google.

The team of SIGHTGEIST, the digital magazine of the State of Saxony, visited the Jewish places in Görlitz. Watch the video to join the tour.

Cmentarz Żydowski (Jüdischer Friedhof)

Teren na którym powstał funkcjonujący do dzisiaj cmentarz żydowski  nabyła w roku 1849 gmina żydowska. Pierwszy pochówek miał miejsce w 1852 roku.

Adres: Biesnitzer Straße, 02826 Görlitz

© Thomas Schneider

© Europastadt GmbH
Cmentarz żydowski
© Mario Kegel
Cmentarz żydowski
© Europastadt GmbH
Cmentarz żydowski

Łaźnia żydowska (Mikveh)

W dzisiejszym hotelu Paul Otto przy Nikolaistraße 5/6 znajdują się części łaźni żydowskiej, zwanej również mykwą. Rytualna łaźnia zanurzeniowa znajduje się w sklepieniu piwnicznym domu o głębokości ok. 5,20 m. Na początku lat 80-tych XX wieku odkryto zakopany system drenażowy z piaskowca i cegieł, który został odrestaurowany przez zespół konserwatorów zabytków z Görlitz. Mykwa zasilana jest głównie przez wody Petersbergu, które spływają do Lunitz, zapewniając stały dopływ świeżej wody. Powstanie łaźni datuje się na XIV wiek, czyli czas, kiedy żydowscy osadnicy zamieszkali w rejonie dzisiejszej Nikolaistraße, w tzw. Jüdenring (Pierścień Żydowski). Zostali oni później wypędzeni z powodu zarazy i osiedlili się tu ponownie dopiero w połowie XIX wieku.

© Hotel Paul Otto

Deklaracja dostępności Polityka prywatności Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen