Kultura i historia

Görlitz lubi wspominać swoją bogatą historię, która po dziś dzień widoczna jest w życiu miasta. Witamy w Görlitz, gdzie historia jest kulturą, a kultura opowiada wiele historii. Słowo Kultura pisze się tutaj z dużej litery. Miasto oferuje liczne imprezy takie jak święto starówki (Altstadtfest), dzień muzealnych otwartych drzwi (Tag des offenen Denkmals), teatr letni (das Sommertheater) i uliczny festiwal teatralny ViaThea (Straßentheaterfestival ViaThea), śląski jarmark bożonarodzeniowy (Schlesischer Christkindelmarkt) i szereg innych atrakcji. Imprezy te wpisały się już na trwałe w krajobraz miasta i przyciągają nie tylko mieszkańców, ale też rzesze turystów z Niemiec i z zagranicy. Liczne muzea i galerie Görlitz czekają ze swoimi ekspozycjami na zwiedzających.

Teatr im. Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau

Teatr prezentuje bogaty wachlarz imprez kulturalnych od spektakli muzycznych, przez klasyczne inscenizacje dramatyczne, i balet do koncertów. Na scenie czarującego teatru w Görlitz, zwanego „Małą Operą Sempera“, prezentowane są różnorodne spektakle teatru muzycznego takie jak opery, operetki, musicale, balet oraz koncerty Nowej Filharmonii Łużyckiej - jedynej orkiestry w regionie.

Strona internetowa

Europa Chor Akademie Görlitz

Akademia powstała w 1997 roku. W tym renomowanym chórze koncertowym działa kilkuset młodych śpiewaków, z których większość pochodzi z Europy. Repertuar obejmuje szeroki kanon dzieł wokalnych od XVIII wieku po muzykę współczesną.

Strona internetowa

Muzeum Historii Kultury

Muzeum Historii Kultury w Görlitz (Kulturhistorisches Museum) w trzech zabytkowych budynkach prezentuje swoje zbiory, ekspozycje stałe i czasowe oraz wystawy okolicznościowe i gabinetowe.

więcej Strona internetowa

Muzeum Śląskie w Görlitz

900 lat historii Śląska, dawna sztuka rękodzielnicza, okazała architektura renesansowa i nowoczesne techniki prezentacji wystaw –wszystko to oferuje Muzeum Śląskie w Görlitz. Ważnym zadaniem muzeum jest nieustanny dialog o czasach minionych i przyszłości Śląska.

Adres: Brüderstraße 8, 02826 Görlitz

Strona internetowa

Muzeum Przyrodniczne (Senckenberg Museum für Naturkunde)

Modele i makiety, stworzone z niezwykłą dbałością o szczegóły, prezentują bogate i różnorodne ekosystemy obszaru Górnych Łużyc. Podczas spotkania z naturą goście muzeum stają oko w oko z wilkami i innymi mieszkańcami regionu. Warte zobaczenia jest również vivarium, wystawy o tropikalnych lasach deszczowych i o sawannie oraz model kolumny glebowej.

Adres: Am Museum 1, 02826 Görlitz

Strona internetowa

Muzeum Fotografii

Görlitz jest znane ze swojego przemysłu fotograficznego, zwłaszcza z firm takich jak Meyer-Optik Görlitz i innych, które tu pracowały. Muzeum Fotografii posiada imponującą stałą ekspozycję dotyczącą historii przemysłu fotograficznego w Görlitz i w NRD. Zwiedzający mogą podziwiać różne historyczne aparaty fotograficzne i zdjęcia z dawnych czasów. Wystawa oferuje również wgląd w różne procesy produkcyjne i technologie, które były stosowane w przemyśle fotograficznym.

Adres: Löbauer Strasse 7, 02826 Görlitz

więcej Strona internetowa

Muzeum Zabawek (Spielzeugmuseum)

Do wizyty w muzeum zapraszają Piaskun i jego przyjaciele, auta, zabawki blaszane i z drewna. Na szczególną uwagę zasługuje izba wytwórcy zabawek oraz liczący tylko cztery metry kwadratowe miniaturowy krajobraz w szklanej witrynie.

Adres: Rothenburger Str. 7, 02826 Görlitz

Strona internetowa

Sala Kulturbrauerei

Jeden z najstarszych i wciąż produkujących pomników przemysłu oferuje oprócz piwa Landskron bogaty program wydarzeń kulturalnych. Koncerty, występy kabaretowe, imprezy tematyczne, musicale czy giełdy – w zabytkowej sali każdy event jest niepowtarzalnym przeżyciem.

Adres: An der Landskronbrauerei 116, 02826 Görlitz

Strona internetowa

Chłodnia (Kühlhaus)

W starym budynku poprzemysłowym powstała i wciaż się tworzy nowa, alternatywna i kreatywna przestrzeń kulturalna, w której organizowane są koncerty, pokazy filmowe, jarmarki i warsztaty.

Adres: Am Bahnhof Weinhübel 2, 02827 Görlitz

Strona internetowa

Źródła zdjęć:
"Teatr im. Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau": Pawel Sosnowski, "Muzeum Historii Kultury": Christoph Partsch, "Muzeum Śląskie w Görlitz": Rainer Weisflog, "Europa Chor Akademie Görlitz": Europe Choir Academy, "Muzeum Przyrodnicz": Senckenberg Museum, "Muzeum Fotografii": Dr. Horst Werner, "Muzeum Zabawek" i "Sala Kulturbrauerei": Europastadt GmbH, "Muzeum Fotografii": Hans Brettschneider, "Chłodnia": Jörg Gläscher

(c) Nikolai Schmidt