Görlitz jako miasto zabytek

Domy halowe w Görlitz

Domy halowe z Görlitz

Mając 4000 zabytków rozsianych po całym mieście, które podczas wojny nie uległy zniszczeniu, Görlitz jest wspaniałym pomnikiem europejskiej architektury. Domy halowe z Görlitz ulokowane przy ważnym europejskim szlaku handlowym VIA REGIA, który Rada Europy podniosła do rangi szlaku kultury, stanowią trzon historycznego kompleksu architektonicznego i urbanistycznego z okresu późnego średniowiecza i początków ery nowożytnej. Są one namacalnym symbolem działalności handlowej w Europie Środkowej tamtych czasów.

Kamienice należące do kupców z Görlitz, którzy prowadzili handel z odległymi krajami, spełniały jednocześnie funkcje mieszkalne, użytkowe i handlowe. Kupcy nie udawali się sami w dalekie podróże, a w nowych domach halowych urządzali ekskluzywne kantory, za pomocą których mogli utrzymywać kontrolę nad rynkiem. 

Ich kamienice w coraz większym stopniu przekształcały się w domy handlowe, a dziedzińce w place targowe. W kamienicach oprócz komnat mieszkalnych i browarów mieściły się pokoje dla podróżujących kupców i różnego rodzaju dodatkowe pomieszczenia.

Jednym z najbardziej niezwykłych rozwiązań architektonicznych w mieszczańskich kamienicach jest przestronna hala wejściowa z przejazdem na dziedziniec i szerokie funkcjonalne schody do ogromnej hali centralnej. Takie rozwiązania architektoniczne spełniały pragnienia kupców chcących posiadać reprezentacyjną siedzibę i symbolizują w doskonały sposób rosnącą świadomość ówczesnego mieszczaństwa. Szczególne znaczenie miały schody, które w XV wieku spełniały funkcję reprezentacyjną i były symbolem bogactwa i statutu właścicieli kamienic.

Części składowe domu halowego:

hala centralna

piwnica składowa

piwnica do warzenia piwa

klatka schodowa

sala renesansowa

kaplica

pomieszczenia mieszkalne

pomieszczenia sanitarne

portal

Photos: Top: Rainer Michel, pictures middle and bottom: Ulrich-Schwarz

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen