Warte zobaczenia & odwiedzenia

Görlitz jako pomnik

Najpiękniejsze miasto w Niemczech?

Prawdopodobnie największym skarbem europejskiego miasta Görlitz/Zgorzelec jest jego bogactwo architektoniczne. W samym Görlitz można doświadczyć prawie 4.000 zabytków architektonicznych z 500-letniej historii architektury europejskiej. Większość z nich została gruntownie odnowiona i można tu znaleźć budynki z różnych epok - od gotyku i renesansu po Gründerzeit i Art Nouveau. Profesor Gottfried Kiesow, były prezes Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków, nazwał Görlitz najpiękniejszym miastem w Niemczech - odwiedź Görlitz, a bez wątpienia się z nim zgodzisz ...

Pomniki i budowle

Czas na przechadzkę, podczas której poznasz historię architektury. Szczególnie domy na Starówce fascynują bogato zdobionymi fasadami, kunsztownymi sklepieniami i starannie zdobionymi sufitami z różnych epok. Nigdzie indziej w Niemczech nie da się znaleźć tak dużej ilości pieczołowicie odrestaurowanych zabytków na tak niewielkiej przestrzeni jak w tym niezwykłym mieście nad Nysą Łużycką.

więcej

Domy halowe w Görlitz

Pomiędzy schyłkiem średniowiecza a początkiem ery nowożytnej w Görlitz powstał niezwykły typ kamienicy tzw. dom halowy (Görlitzer Hallenhaus). Kamienice te budowano z myślą o wędrownych kupcach, którym służyły jako domy mieszkalne i browar. W nich mieściły się ich sklepy i stragany handlowe.

więcej

Wieże i fortyfikacje

Görlitz jest miastem wież. Większość z nich stanowiła część fortyfikacji miejskich i nawet dzisiaj oferują imponujący widok. Większość z nich jest dostępna dla zwiedzających, a niektóre z nich zapraszają na wycieczki z przewodnikiem. To wspaniałe doświadczenie zobaczyć miasto z góry, można patrzeć godzinami, wciąż odkrywając coś nowego: małe uliczki, wybitne budynki lub ukryte podwórka.

WYBIERZ SIĘ NA WYCIECZKĘ

Źródła zdjęć:
"Pomniki i budowle" i "Wieże i fortyfikacje": Europastadt GmbH, "Domy halowe w Görlitz": Ulrich-Schwarz

© Rainer Weisflog
Deklaracja dostępności Polityka prywatności Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen