Jezioro Berzdorfer See

Jezioro wypoczynek oraz aktywność

W sercu natury, blisko miasta, z ofertą dla aktywnych

Jedynie kilka minut dzieli imponujące zabytki historycznej starówki Görlitz od raju dla miłośników przyrody: jest to 960 ha duże jezioro Berzdorfer See, błyszcząca woda, piaszczyste plaże i tło soczystej zieleni góry Landeskrone, która jest niezaprzeczalną wizytówką miasta. Zarówno urlopowicze, jak i miejscowi mogą tu odpocząć i nabrać sił. Nad jeziorem i na jeziorze można wypróbować różne dyscypliny sportu. Entuzjaści sportów wodnych, jak surferzy, żeglarze, miłośnicy SUPów, mogą tu w pełni realizować swoją pasję.

Zwykła kąpiel albo pływanie są też oczywiście możliwe – z krystalicznie czystej i orzeźwiającej wody jeziora można korzystać przy wielu plażach.

Sezon pływacki 2022

Sezon kąpielowy rozpoczyna się 1 maja, a kończy 3 października 2022. Pływanie jest dozwolone na plażach Nordstrand i Nordost-Strand, na półwyspie i w Blaue Lagune. Należy pamiętać o założeniu strojów kąpielowych, ponieważ kąpiel nago jest zabroniona.
Plaża dla psów znajduje się na południe od Deutsch Ossig. W jeziorze można nurkować z rurką - do głębokości 3,50 m, nurkowanie profesjonalne nie jest dozwolone.

W sezonie kąpielowym organizowany jest nadzór nad kąpieliskiem. Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) pełni dyżury w weekendy w stacji ratowniczej na plaży Nordstrand oraz w kontenerze ratowniczym na plaży Nordoststrand. Plaża przy Blaue Lagune jest nadzorowana przez Niemieckie Stowarzyszenie Ratownictwa Medycznego (DLRG). W czasie wakacji, w zależności od pogody, ratownicy pełnią dyżur codziennie od 10 do 18.

Komunikat bieżący z 26.08.2022: sinice na plaży północno-wschodniej.

W związku z tym miejsca do kąpieli zostały zamknięte. Ratownicy DRK wywiesili na obu stanowiskach ratowniczych czerwone flagi informujące o zakazie kąpieli.

 

Jazda na rowerze, wędrówki & jeszcze więcej sportu & zabawy nad jeziorem

Właśnie tu, na trójstyku granic Niemcy–Polska–Czechy, w swoim żywiole są zarówno rodziny, jak i turyści o najróżniejszych zainteresowaniach.

O każdej porze roku na brzegu i w bezpośrednim otoczeniu jeziora rowerzyści, skaterzy oraz spacerowicze mogą cieszyć się naturą i niepowtarzalnymi widokami.

Elektryczne skutery do przejażdżek wokół jeziora można wypożyczyć w eMobility Center na plaży Nordstrand.

Siatkówkę plażową można uprawiać na dwóch boiskach: na północ od półwyspu i przy Blaue Lagune. Place zabaw na plaży Nordoststrand i przy Blaue Lagune zapewniają udaną zabawę dla młodych gości. A wszystkich miłośników kucyków zaprasza ranczo nad jeziorem - Ranch am See.

Aktywnie nad jeziorem

Lista wypożyczalni rowerów w Görlitz: do listy

Kucyki - Ranch am See: www.ranchamsee.de (tylko w języku niemieckim)

Pole golfowe z zabytkami Görlitz i wieżą wspinaczkową: do strony internetowej
Otwarcie przy Blaue Lagune planowane na maj 2022

Żagle na maszt: propozycje dla żeglarzy i aktywność sportowa na jeziorze

Kto zechce wypróbować się na wodzie, ma możliwość wypożyczenia w sezonie desek SUP i pontonów. Bar na plaży - Strandbar Görlitz oferuje również możliwość wypożyczenia dmuchanych materacy.
Nad jezioro można również przywieźć własny bezsilnikowy sprzęt do uprawiania sportów wodnych i samodzielnie eksplorować jezioro. W przypadku wypraw kajakami, pontonami oraz kanadyjkami dozwolony jest start lub dopływanie do brzegu bezpośrednio z kąpielisk. Zejście dla windsurferów znajduje się na południowym końcu kąpieliska plaży Nordsoststrand. Kitesurfing jest niedozwolony z powodu lin elekroenergetycznych.

Żeglarze wypływają z portu w Görlitz lub z bazy żeglarskiej w Blaue Lagune. Tutaj odbywa się również szereg imprez organizowanych przez SV Schönau-Berzdorf.

 

Informacje o sezonie żeglarskim i korzystaniu ze sprzętu wodnego w sezonie 2022.

Sezon żeglarski na jeziorze Berzdorfer See rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w październiku. Żeglowanie lub wodowanie łódek odbywa się wyłącznie w porcie Tauchritz lub na plaży Blaue Lagune.
W godzinach nocnych (od zachodu do wschodu słońca) zabronione jest wpływanie i wypływanie oraz ruch jednostek pływających do lub z zatwierdzonych miejsc cumowniczych. Na przystaniach "Deutsch Ossig" i "Blaue Lagune" dozwolone jest dokowanie i cumowanie łodzi. Każde inne wykorzystanie wymaga uzyskania dodatkowego pozwolenia. W najbliższych latach planowane są rejsy statkami pasażerskimi.

Aktywnie i sportowo nad jeziorem

NOWOŚĆ: Szkoła żeglarska Dreiländereck
Żeglarstwo próbne, podstawowy patent żeglarski, licencje na łodzie sportowe, SUP joga & SUP kursy podstawowe od kwietnia 2023 r.
http://www.segelschule-dreilaendereck.com

Wypożyczalnia SUPów, pontonów, dmuchanych materacy - na północno-wschodniej plaży
https://strandbar-goerlitz.eu

Port Görlitz: godziny otwarcia, osoby do kontaktu, miejsca cumowania
https://hafen-goerlitz.eu/pl

Żeglowanie w Blaue Lagune
www.segeln-am-berzdorfer-see.de

 

Wydarzenia żeglarsko – sportowe nad jeziorem

Gotowy na wyjątkowe sportowe wyzwanie?

Na zawodach "KommWohnen Triathlon Festival" wszyscy uczestnicy mają zapewnioną dobrą zabawę. W porcie Tauchritzer Hafen, na południe od Görlitz, chodzi o wyczyn sportowy i radość płynącą z połączenia pływania, jazdy na rowerze i biegania - trzech podstawowych rodzajów wytrzymałości.

Trasa pływania prowadzi przez basen portowy jeziora Berzdorfer See. W triathlonie sprinterskim, po przepłynięciu 750 metrów i przebiegnięciu 5 kilometrów przez urozmaicony krajobraz byłych terenów górniczych, trzeba wziąć się do roboty. Albo w wyścigu elity wraz z zawodnikami z krajowej ligi Saksoni i w klasyfikacji mistrzostw kraju, albo w wyścigu o "złotego ananasa" dla wszystkich.

W zależności od grupy wiekowej młodzież będzie rywalizować na różnych krótszych dystansach - w tym roku także w formie triathlonu. Tutaj również chodzi o tytuł mistrza kraju! Zawodnicy rywalizują z innymi drużynami z kolegami i przyjaciółmi w sztafecie drużynowej. Osoby, które nie czują się na siłach, aby przebiec trasę samodzielnie, mogą podzielić się na dwójki lub trójki, aby pokonać dystans. Ciekawie zapowiada się również OST TRIATHLON REGIONALLIGA. W zawodach wezmą udział drużyny z Berlina, Brandenburgii, Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii.

Do rejestracji

 

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen