Jezioro Berzdorfer See

Pory roku i wydarzenia nad jeziorem

Całoroczne atrakcje nad jeziorem

Nad jeziorem Berzdorfer See o każdej porze roku coś się dzieje, a przez cały rok do dyspozycji jest przepiękna przyroda: przejrzysta woda, świeże powietrze, ekscytujące trasy piesze lub rowerowe, wspaniałe widoki. Na jeziorze i nad wodą odbywają się różne wydarzenia. Oprócz regularnych terminów są też większe imprezy, w których można zarówno uczestniczyć, jak i je oglądać. Należą do nich wydarzenia sportowe, takie jak 15° Swim'N'Run & Triathlon lub regaty żeglarskie, a także wydarzenia kulinarne i muzyczne.

Wiosna

Nad jeziorem przyroda budzi się do życia, robi się coraz bardziej zielono, a przyjemne ciepło zapewniają promienie słońca. Chętnie spędzamy wtedy czas na świeżym powietrzu - dlaczego więc nie zacząć aktywnie korzystać z tras przygotowanych przez Görlitz Information, które zapraszają do spacerów i jazdy na rowerze nad jeziorem? W przerwach można odpocząć w wielu miejscach, które ponownie otwierają się na wiosnę.

Wskazówka: Ścieżka z kwitnącą aleją czereśniową w Jauernick-Buschbach, na zachodnim brzegu jeziora. Kolejna trasa w pobliżu jeziora prowadzi wokół charakterystycznego wzniesienia Landeskrone, gdzie wiosną można podziwiać jaskrawożółte pola rzepaku.

Nad Berzdorfer See sezon żeglarski rozpoczyna się w marcu, a sezon kąpielowy w maju. Do tego dochodzi "sezon ślubny" - od wiosny do jesieni zakochani, którzy chcą się pobrać, składają przysięgę małżeńską w sali ślubów w budynku portowym. Terminy w morskiej sali ślubów pary umawiają bezpośrednio z Urzędem Stanu Cywilnego w Görlitz. Późniejsze uroczystości weselne mogą się odbyć w kawiarni ‘HafenCafé’ lub w ‘Gut am See’ przy pałacu na wodzie Tauchritz. Restauracja i hotel są dobrze zorientowane w wydarzeniach i oferują romantyczną scenerię dla swoich nocujących gości.

Wiosną dzieci opanowują place zabaw na plaży północno-wschodniej i nad Blaue Lagune oraz "Ranczo nad jeziorem". Tutaj wszystko kręci się wokół kucyków i koni, które żyją razem w dwóch stadach i mają do dyspozycji dużo otwartej przestrzeni. Istnieje wiele ofert, takich jak PonyClub - w jedną sobotę w miesiącu fani kucyków zajmują się określonym zakresem tematycznym i wraz z kucykami w kreatywny sposób go odkrywają.

Obiekty sportowe nad jeziorem

(c) Nikolai Schmidt


Portal turystyczny Görlitz dla Outdooractive:
www.goerlitz-miasto.pl/Wycieczki-nad-jeziorem

Ceremonie ślubne w budynku portowym:
www.hafen-goerlitz.eu

Ranczo nad jeziorem
www.ranchamsee.de

(c) Philipp Herfort


Wydarzenia żeglarskie SV Schönau-Berzdorf
Terminy 2023

Scena nad jeziorem Görlitz na północnej plaży jeziora „Wellenspiel“
Do programu

Zawody wioślarskie kutrów w porcie Tauchitz
Rejestracja i informacje

Lato

Latem sezon kąpielowy trwa w pełni. Woda jest teraz najcieplejsza, a duże i małe syrenki oraz wodniki najchętniej spędzają cały dzień nad jeziorem Berzdorfer See. Lodziarnie i bary z przekąskami oferują orzeźwiające przysmaki - egzotyczne lody i wyśmienite napoje.

Boiska do siatkówki plażowej, takie jak przy Blaue Lagune i na półwyspie, są przygotowane do uprawiania sportu i zabaw na plaży. Kto lubi spędzać czas na wodzie, może w barze Strandbar Görlitz na plaży północno-wschodniej wypożyczyć SUPa, ponton lub dmuchany materac.

Europa Chor Akademie zapewnia muzyczną atrakcję na letnie przesilenie: prezentuje scenę nad jeziorem Görlitz, osadzoną w zapierającym dech w piersiach tle jeziora Berzdorf. Tegoroczny program "Wellenspiel" (gra fal) zabiera publiczność w ekscytującą podróż przez najsłynniejsze melodie Verdiego, Wagnera i Orffa. Śpiewakom towarzyszy i potężnie wspiera ich Sztabowy Korpus Muzyczny niemieckiej Bundeswehr. Pod kierownictwem Jana Hoffmanna i podpułkownika Kiauki program przenosi publiczność do wspaniałego świata chórów operowych.

Popularne letnie imprezy żeglarskie, to nocne żeglowanie oświetlonymi łodziami przy Blaue Lagune oraz pokazy żeglarskie przy Deutsch Ossig. W sezonie żeglarskim SV Schönau-Berzdorf oferuje w soboty szkolenia dla dzieci i młodzieży, a także tygodniowy wakacyjny obóz żeglarski dla młodzieży z trzech krajów.

Das Video wird im Youtube-Iframe geladen, wodurch Google Informationen für Analyse- und Marketing-Zwecke erhält. Wenn Sie damit einverstanden sind, klicken Sie bitte auf „Akzeptieren“. Mehr erfahren zum Datenschutz von Google.

Na pływającej scenie, w zapierającej dech w piersiach scenerii jeziora Berzdorf, Europa Chor Akademie Görlitz śpiewa "Carmina Burana". Ceniony międzynarodowy chór koncertowy śpiewa z dużym zespołem na scenie nad jeziorem. Widzowie zajmują miejsca na brzegu i słuchają głosów na tle wyjątkowej scenerii jeziora.

Jesień

Nawet jesienią zdarzają się piękne dni umożliwiające kąpiele, a do końca sezonu można też pływach na SUPach. Kto woli oglądać sporty wodne, koniecznie powinien zarezerwować sobie czas na jesienne regaty SV Schönau-Berzdorf.

Przybywający nad jezioro mogą podziwiać kolorowy jesienny krajobraz z 24-metrowej koparki czerpakowej w Hagenwerder oraz z wieży widokowej Neuberzdorfer Höhe. Podczas zwiedzania wnętrza koparki można lepiej poznać historię jeziora, które powstało w wyniku zalania terenów byłej kopalni odkrywkowej. W okolicznych lasach można zbierać grzyby oraz przyrządzić je sobie w domu lub w wyznaczonych miejscach do grillowania, znajdujących się bezpośrednio nad jeziorem.

Szlak rowerowy Odra-Nysa zaprasza na wycieczki rowerowe, a podczas Łużyckich Tygodni Rybnych przy wielu stawach można skosztować lokalnych specjałów rybnych.

(c) Nikolai Schmidt

Jesienne regaty SV Schönau-Berzdorf
www.segeln-am-berzdorfer-see.de/termine


Więcej o historii i koparce czerpakowej
Historia-jeziora


Łużyckie Tygodnie Rybne
www.oberlausitz.com/pl/luzyckie-tygodnie-rybne

(c) Europastadt GmbH

Portal turystyczny Görlitz dla Outdoor Active
www.goerlitz.de/Tourenvorschlaege.html


Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz
https://museumgoerlitz.senckenberg.de/pl/

Zima

Zimą nad jezioro Berzdorfer See turystów przyciągają spacery. Można tu odkryć różnorodną faunę i florę oraz cieszyć się spokojem pobliskiego lasu - słuchając ptaków lub odnajdując na śniegu różne tropy zwierząt leśnych.

Trasę wędrówki przez wspaniały zimowy krajobraz Berzdorfer Halden i przy Berzdorfer See przetestowali i przygotowali pracownicy Görlitz-Information. Przy wystarczającej ilości śniegu i własnym sprzęcie narciarskim można tu nawet pobiegać na nartach biegowych.

Więcej o faunie i florze regionu można dowiedzieć się w Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga w Görlitz. Muzeum prezentuje zwiedzającym m.in. niezwykłą bioróżnorodność Górnych Łużyc. Miejsce to jest szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi.

Gdy na dworze jest naprawdę zimno, kojącą i rozgrzewającą rekomendacją jest hotel wellness ‘Insel der Sinne’, który znajduje się bezpośrednio przy plaży. Goście hotelowi mogą się tu zrelaksować podczas gorącej kąpieli ziołowej lub w saunie fińskiej. Sala kominkowa z widokiem na jezioro oraz biblioteczką również zaprasza do odpoczynku i zanurzenia się w przyjemnej lekturze.

Deklaracja dostępności Polityka prywatności Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen