Jezioro Berzdorfer See

Pory roku i wydarzenia nad jeziorem

Całoroczne atrakcje nad jeziorem

Nad jeziorem Berzdorfer See o każdej porze roku coś się dzieje, a przez cały rok do dyspozycji jest przepiękna przyroda: przejrzysta woda, świeże powietrze, ekscytujące trasy piesze lub rowerowe, wspaniałe widoki. Na jeziorze i nad wodą odbywają się różne wydarzenia. Oprócz regularnych terminów są też większe imprezy, w których można zarówno uczestniczyć, jak i je oglądać. Należą do nich wydarzenia sportowe, takie jak 15° Swim'N'Run & Triathlon lub regaty żeglarskie, a także wydarzenia kulinarne i muzyczne.

Wiosna

Nad jeziorem przyroda budzi się do życia, robi się coraz bardziej zielono, a przyjemne ciepło zapewniają promienie słońca. Chętnie spędzamy wtedy czas na świeżym powietrzu - dlaczego więc nie zacząć aktywnie korzystać z tras przygotowanych przez Görlitz Information, które zapraszają do spacerów i jazdy na rowerze nad jeziorem? W przerwach można odpocząć w wielu miejscach, które ponownie otwierają się na wiosnę.

Wskazówka: Ścieżka z kwitnącą aleją czereśniową w Jauernick-Buschbach, na zachodnim brzegu jeziora. Kolejna trasa w pobliżu jeziora prowadzi wokół charakterystycznego wzniesienia Landeskrone, gdzie wiosną można podziwiać jaskrawożółte pola rzepaku.

Nad Berzdorfer See sezon żeglarski rozpoczyna się w marcu, a sezon kąpielowy w maju. Do tego dochodzi "sezon ślubny" - od wiosny do jesieni zakochani, którzy chcą się pobrać, składają przysięgę małżeńską w sali ślubów w budynku portowym. Terminy ślubu w morskiej sali ślubów pary umawiają bezpośrednio z Urzędem Stanu Cywilnego w Görlitz. Późniejsze uroczystości weselne mogą się odbyć w kawiarni ‘HafenCafé’ lub w ‘Gut am See’ przy pałacu na wodzie Tauchritz. Restauracja i hotel są dobrze zorientowane w wydarzeniach i oferują romantyczną scenerię dla swoich nocujących gości.

Wiosną dzieci opanowują place zabaw na plaży północno-wschodniej i nad Błękitną Laguną oraz "Ranczo nad jeziorem". Tutaj wszystko kręci się wokół kucyków i koni, które żyją razem w dwóch stadach i mają do dyspozycji dużo otwartej przestrzeni. Istnieje wiele ofert, takich jak PonyClub - w jedną sobotę w miesiącu fani kucyków zajmują się określonym zakresem tematycznym i wraz z kucykami w kreatywny sposób go odkrywają.

 

 

 

 

Początek sezonu żeglarskiego: 23.3.21

Początek sezonu kąpielowego: 21 maja

Ceremonie ślubne w budynku portowym: od kwietnia do października ‘21 - https://hafen-goerlitz.eu/pl

‘Gut am See’ i inne możliwości zatrzymania się i przenocowania

Możliwości uprawiania sportu nad Berzdorfer See: Jezioro-wypoczynek-oraz-aktywnosc

3. KommWohnen - 15°Swim'N'Run & Triathlon w porcie Görlitz: 10./11.7. 2021 - więcej informacji: www.egz-triathlon.de/15-swim-n-run/

Zgłoszenia: www.europamarathon.de/laufveranstaltungen/kommwohnen-15-swim-n-run/

Wydarzenia żeglarskie z SV Schönau-Berzdorf (wybór):
Nocne żeglowanie przy Błękitnej Lagunie 3.7.21, godz. 21.00.
Pokazy żeglarskie w Deutsch Ossig: 1.8.21, start o godzinie 15.00.
Obóz żeglarski dla młodzieży z trzech krajów: 15 - 22.8.21
www.segeln-am-berzdorfer-see.de/termine

Lato

Latem sezon kąpielowy trwa w pełni. Woda jest teraz najcieplejsza, a duże i małe syrenki oraz wodniki najchętniej spędzają cały dzień nad jeziorem Berzdorfer See. Lodziarnie i bary z przekąskami oferują orzeźwiające przysmaki - egzotyczne lody i wyśmienite napoje.

Boiska do siatkówki plażowej, takie jak przy Błękitnej Lagunie i na półwyspie, są przygotowane do uprawiania sportu i zabaw na plaży. Kto lubi spędzać czas na wodzie, może w barze Strandbar Görlitz na plaży północno-wschodniej wypożyczyć SUPa, ponton lub dmuchany materac.

Na zawodach "Swim'N'Run" nie zabraknie atrakcji dla wszystkich miłośników pływania i biegania. Oprócz zawodów dla dzieci i młodzieży, Neozoon z 600 m pływania i 5 km biegu jest odpowiedni dla każdego. Dla tych, którzy chcą podjąć większe wyzwanie, właściwym wyborem jest Amphibios (2021 z mistrzostwem kraju). Po przepłynięciu 1,8 km czeka nas 10-kilometrowy bieg przez urozmaicony krajobraz dawnego terenu górniczego. W sztafecie drużynowej zespoły rywalizują z kolegami i przyjaciółmi przeciwko innym drużynom. Nowością jest Jedermann-Triathlon (triathlon dla każdego), który można ukończyć również w rywalizacji zespołowej. Bardzo emocjonujące - zarówno dla uczestników, jak i widzów, są też zawody Krajowej i Regionalnej Ligi Triathlonu.

Popularne letnie imprezy żeglarskie, to nocne żeglowanie oświetlonymi łodziami przy Błękitnej Lagunie oraz pokazy żeglarskie przy Deutsch Ossig. W sezonie żeglarskim SV Schönau-Berzdorf oferuje w soboty szkolenia dla dzieci i młodzieży, a także tygodniowy wakacyjny obóz żeglarski dla młodzieży z trzech krajów.

Jesień

Nawet jesienią zdarzają się piękne dni umożliwiające kąpiele, a do końca sezonu można też pływach na SUPach. Kto woli oglądać sporty wodne, koniecznie powinien zarezerwować sobie czas na jesienne regaty SV Schönau-Berzdorf.

Jesienią 2021 roku wydarzeniem muzycznym będzie występ Europa Chor Akademie. Ten ceniony, międzynarodowy chór koncertowy zaśpiewa na scenie nad jeziorem przy akompaniamencie orkiestry. Widzowie zasiądą nad brzegiem jeziora i wsłuchają się w muzykę unoszącą się w niepowtarzalnej scenerii.

Przybywający nad jezioro mogą podziwiać kolorowy jesienny krajobraz z 24-metrowej koparki czerpakowej w Hagenwerder oraz z wieży widokowej Neuberzdorfer Höhe. Podczas zwiedzania wnętrza koparki można lepiej poznać historię jeziora, które powstało w wyniku zalania terenów byłej kopalni odkrywkowej. W okolicznych lasach można zbierać grzyby oraz przyrządzić je sobie w domu lub w wyznaczonych miejscach do grillowania, znajdujących się bezpośrednio nad jeziorem.

Szlak rowerowy Odra-Nysa zaprasza na wycieczki rowerowe, a podczas Łużyckich Tygodni Rybnych przy wielu stawach można skosztować lokalnych specjałów rybnych.

 

Jesienne regaty SV Schönau-Berzdorf: 25.9.21
www.segeln-am-berzdorfer-see.de/termine


Europa Chor Akademie: 10.9.+11.9.21
W tym roku z utworami Beethovena.
Więcej informacji: www.europachorakademie.de


Więcej o historii i koparce czerpakowej
Historia-jeziora


Łużyckie Tygodnie Rybne
www.oberlausitz.com/pl/luzyckie-tygodnie-rybne

 

Portal turystyczny Görlitz dla Outdoor Active (po niemiecku)
www.goerlitz.de/Tourenvorschlaege.html


Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz
https://museumgoerlitz.senckenberg.de/pl/

Zima

Zimą nad jezioro Berzdorfer See turystów przyciągają spacery. Można tu odkryć różnorodną faunę i florę oraz cieszyć się spokojem pobliskiego lasu - słuchając ptaków lub odnajdując na śniegu różne tropy zwierząt leśnych.

Trasę wędrówki przez wspaniały zimowy krajobraz Berzdorfer Halden i przy Berzdorfer See przetestowali i przygotowali pracownicy Görlitz-Information. Przy wystarczającej ilości śniegu i własnym sprzęcie narciarskim można tu nawet pobiegać na nartach biegowych.

Więcej o faunie i florze regionu można dowiedzieć się w Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga w Görlitz. Muzeum prezentuje zwiedzającym m.in. niezwykłą bioróżnorodność Górnych Łużyc. Miejsce to jest szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi.

Gdy na dworze jest naprawdę zimno, kojącą i rozgrzewającą rekomendacją jest hotel wellness ‘Insel der Sinne’, który znajduje się bezpośrednio przy plaży. Goście hotelowi mogą się tu zrelaksować podczas gorącej kąpieli ziołowej lub w saunie fińskiej. Sala kominkowa z widokiem na jezioro oraz biblioteczką również zaprasza do odpoczynku i zanurzenia się w przyjemnej lekturze.

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen