Görliwood - European Film Location

Wokół filmu

Witamy w Görliwood!

Odwiedzający Görlitz mogą wybrać się na odkrywczą wycieczkę po mieście filmu. Oczywiście oznacza to przede wszystkim spacerowanie ulicami miasta i odkrywanie kulis filmowych. Pierwsze rozeznanie zapewni Wam zwiedzanie miasta tropem miejsc kręcenia filmów z wycieczką „Film ab!“ Ale oprócz licznych i różnorodnych scenerii można w Görlitz doświadczyć filmu na różne sposoby, np. podczas festiwali, wydarzeń cyklicznych czy wielu innych ofert. Miłej zabawy!

Nyski Festiwal Filmowy

Jeden festiwal – trzy kraje! Każdego roku w maju w niemiecko-polsko-czeskim trójstyku granic odbywa się Nyski Festiwal Filmowy. Święto filmu już od 2004 roku jest okazją do spotkania dla młodych twórców filmowych ze wszystkich trzech krajów. Ponadto publiczności z sąsiadujących krajów przedstawiane są znane filmy i reżyserzy  a sam festiwal koncentruje się na istotnych tematach.
Unikalną i niepowtarzalną cechą Nyskiego Festiwalu Filmowego jest jego międzygatunkowy, trójnarodowy charakter z wydarzeniami przekraczającymi granice w około dwudziestu miejscach projekcji wzdłuż Nysy, m.in. w małych kinach programowych w Görlitz i Zgorzelcu. Przez pięć dni festiwalu prezentowanych jest ponad 100 filmów w trzech konkursach i różnych seriach filmowych,  mają miejsce liczne wystawy, wykłady, koncerty i imprezy.

Zwycięzcy Nyskiego Festiwalu Filmowego otrzymują łącznie osiem statuetek Nyskich Ryb, m.in. za  najlepszy film fabularny, dokumentalny, krótkometrażowy, nagrody publiczności oraz najlepszą kreację aktorską i nagrodę specjalną Saksońskiego Związku Filmowego. Miasto Görlitz przyznaje także nagrodę za najlepszą  scenografię. Strona internetowa

Nagroda Filmów Przyrodniczych - Görlitzer Meridian

To jedyna nagroda dla filmu przyrodniczego w Niemczech, przyznawana za całokształt twórczości. Stowarzyszenie przy Muzeum Przyrodniczym w Görlitz wręcza nagrodę filmową Meridiana od 2001 roku. Zwycięzców wybiera fachowe jury złożone z ekspertów telewizyjnych, twórców filmów przyrodniczych oraz autorów książek. Wśród dotychczasowych nagrodzonych są m.in. Dirk Steffens, Ranga Yogeshwar, Jan i Melanie Haft, Heinz Sielmann, a także Volker Arzt. Laureaci otrzymują nagrodę podczas ceremonii wręczenia w Sali Humboldta Muzeum Przyrodniczego im. Senckenberga w Görlitz. Wybrane filmy prezentowane przed ceremonią wręczenia nagród dokumentują jednocześnie dzieło ich życia, jak i ich rozwój.

Strona internetowa

Filmowa gościnność

Jeść bratwursta jak Bill Murray, popijać kawę jak Yvonne Catterfeld, spać jak Emma Thompson, robić zakupy jak Kate Winslet?
W Görlitz to żaden problem! Ekipy filmowe i aktorzy czują się tak samo dobrze w restauracjach i hotelach jak wszyscy inni goście w mieście.

Pytajcie więc swoich gospodarzy o ich historie.

Escape Room z pokojem tematycznym miasta filmu Görlitz

Od września 2017 roku można zagrać w Görlitz w tajemniczą przygodę. Grupy 2-6 osobowe mają za zadanie w ciągu 60 minut znaleźć wyjście z pomieszczenia na zewnątrz rozwiązując zawiłe zadania i odkrywając ukryte przedmioty. Jeden z pokoi zagadek poświęcony jest Filmowemu Miastu Görlitz. Oferta dostępna jest w języku niemieckim.
Strona internetowa

Miasto Filmu na wynos

Fani filmu i Görlitz mogą zaopatrzyć się w gadżety ekskluzywnej kolekcji Görliwood. W informacji turystycznej Görlitz dostępne są kubki, deseczki, torby, koszulki w różnych kolorach i rozmiarach, a także wielofunkcyjne szale dla dzieci.
Godziny otwarcia

“Der Notenflüsterer“: Görliwood w Teatrze Gerharta Hauptmanna w Görlitz

Pod kierunkiem Friedera Venus powstał sceniczny recital, w którym »Görliwood« w teatralny sposób staje się tematem przewodnim sztuki.
Sebastian Ripprich napisał historyczną  sztukę kameralną »Der Notenflüsterer« (»Zaklinacz nut«), w której to pomysłowy archiwista miejski Strubbl, grany przez ulubieńca publiczności Hansa-Petera Struppe, wpada z łoskotem na recital muzyki filmowej, który dają piosenkarka Anna Gössi i jej pianista Francesco Fraboni. Do tak niegrzecznego przerwania ich występu ma on wszelkie powody, ponieważ odkrył w starej walizce nuty, które demaskują wielką tajemnicę wszystkich melodii filmowych, które zabrzmiały tego wieczoru.
Nieco później na scenie pojawia się radna miasta Reich, która dowiedziała się o owym sensacyjnym odkryciu i chce natychmiast skonfiskować walizkę, aby zachować tajemnicę Miasta Filmu Görlitz.
Terminy i informacje

Premiery filmowe w Filmpalast

Kino Filmpalast Görlitz regularnie pokazuje przedpremiery i nowości. W przypadku wielu filmów nakręconych w Görlitz, odbywały się one nawet z udziałem ekip filmowych wraz z aktorami. W ramach programu umożliwiali oni wgląd w produkcję filmu na miejscu i rozmawiali z fanami.
To zawsze wspaniałe przeżycie dla wszystkich uczestników tego wydarzenia.
Kolejne premiery zostaną ogłoszone z odpowiednim wyprzedzeniem.
Strona internetowa

Schaufenster Görliwood

Aby jeszcze wyraźniej zaprezentować  temat Görliwood w historycznym centrum miasta Görlitz, w 2019 roku planowane jest stworzenie miejsc spotkań dla fanów filmu i turystów. Możecie już być ciekawi wyników tego przedsięwzięcia.
Realizacja tego kroku jest częścią projektu „REVIVAL!  - Rewitalizacja historycznych miast Dolnego Śląska i Saksonii“ (Strona internetowa projektu).

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen