Görliwood - European Film Location

Wokół filmu

Witamy w Görliwood!

Odwiedzający Görlitz mogą wybrać się na odkrywczą wycieczkę po mieście filmu. Oczywiście oznacza to przede wszystkim spacerowanie ulicami miasta i odkrywanie kulis filmowych. Pierwsze rozeznanie zapewni Wam zwiedzanie miasta tropem miejsc kręcenia filmów z wycieczką „Film ab!“ Ale oprócz licznych i różnorodnych scenerii można w Görlitz doświadczyć filmu na różne sposoby, np. podczas festiwali, wydarzeń cyklicznych czy wielu innych ofert. Miłej zabawy!

Nyski Festiwal Filmowy

Jeden festiwal – trzy kraje! Każdego roku w maju w niemiecko-polsko-czeskim trójstyku granic odbywa się Nyski Festiwal Filmowy. Święto filmu już od 2004 roku jest okazją do spotkania dla młodych twórców filmowych ze wszystkich trzech krajów. Ponadto publiczności z sąsiadujących krajów przedstawiane są znane filmy i reżyserzy  a sam festiwal koncentruje się na istotnych tematach.
Unikalną i niepowtarzalną cechą Nyskiego Festiwalu Filmowego jest jego międzygatunkowy, trójnarodowy charakter z wydarzeniami przekraczającymi granice w około dwudziestu miejscach projekcji wzdłuż Nysy, m.in. w małych kinach programowych w Görlitz i Zgorzelcu. Przez pięć dni festiwalu prezentowanych jest ponad 100 filmów w trzech konkursach i różnych seriach filmowych,  mają miejsce liczne wystawy, wykłady, koncerty i imprezy.

Zwycięzcy Nyskiego Festiwalu Filmowego otrzymują łącznie osiem statuetek Nyskich Ryb, m.in. za  najlepszy film fabularny, dokumentalny, krótkometrażowy, nagrody publiczności oraz najlepszą kreację aktorską i nagrodę specjalną Saksońskiego Związku Filmowego. Miasto Görlitz przyznaje także nagrodę za najlepszą  scenografię. Strona internetowa

Nagroda Filmów Przyrodniczych - Görlitzer Meridian

To jedyna nagroda dla filmu przyrodniczego w Niemczech, przyznawana za całokształt twórczości. Stowarzyszenie przy Muzeum Przyrodniczym w Görlitz wręcza nagrodę filmową Meridiana od 2001 roku. Zwycięzców wybiera fachowe jury złożone z ekspertów telewizyjnych, twórców filmów przyrodniczych oraz autorów książek. Wśród dotychczasowych nagrodzonych są m.in. Dirk Steffens, Ranga Yogeshwar, Jan i Melanie Haft, Heinz Sielmann, a także Volker Arzt. Laureaci otrzymują nagrodę podczas ceremonii wręczenia w Sali Humboldta Muzeum Przyrodniczego im. Senckenberga w Görlitz. Wybrane filmy prezentowane przed ceremonią wręczenia nagród dokumentują jednocześnie dzieło ich życia, jak i ich rozwój.

Strona internetowa

Miasto Filmu na wynos

Fani filmu i Görlitz mogą zaopatrzyć się w gadżety ekskluzywnej kolekcji Görliwood. W informacji turystycznej Görlitz dostępne są kubki, torby, koszulki.

Kolekcja Görliwood

Kina i premiery filmowe w mieście filmu.

Oczywiście, że w Görliwood są też kina! Oprócz multipleksu Filmpalast, z licznymi salami kinowymi, wszystkich fanów kina zapraszają jeszcze dwa kina studyjne.

Niektóre z  filmów nakręconych w Görlitz, miało swoje ekskluzywne przedpremiery w kinie – często nawet z udziałem ekip filmowych wraz z aktorami. W ramach programu umożliwiały one wgląd w produkcję filmu na miejscu oraz rozmowy z fanami. Wspaniałe przeżycie dla wszystkich uczestników tego wydarzenia.

Filmpalast Görlitz
Adres: Jakobstraße 26, 02826 Görlitz, Tel. +49 3581 40 52 88, https://goerlitz.filmpalast-kino.de/

Camillo
Kino kanapowe i knajpa z licznymi seansami filmowymi: filmy dokumentalne w poniedziałek, filmy w oryginalnej wersji językowej we wtorek, film rodzinny w sobotę

Adres: Handwerk 13, 02826 Görlitz, Tel. +49 3581 66 19 20, www.camillo-goerlitz.de

Offkino Klappe die Zweite (35 miejsc) z Café Bar
Adres: Nonnenstraße 18/19, 02826 Görlitz, Tel. +49 3581 66 71 10, www.klappe-die-zweite.com

Kino Zgorzelec
Adres: Armii Krajowej 52a, 59-900 Zgorzelec/PL, Tel. +48 75 671 14 10, https://multikino.pl/kino/zgorzelec

KINO Poza Nova w Domu Kultury
Adres: ul. Parkowa 1, Zgorzelec/PL, pozanova.zgorzelec.eu

Filmowa gościnność

Jeść bratwursta jak Bill Murray, popijać kawę jak Yvonne Catterfeld, spać jak Emma Thompson, robić zakupy jak Kate Winslet?
W Görlitz to żaden problem! Ekipy filmowe i aktorzy czują się tak samo dobrze w restauracjach i hotelach jak wszyscy inni goście w mieście.

Pytajcie więc swoich gospodarzy o ich historie.

THE GRAND BUDAPEST HOTEL Featurette: "Görlitz"

Das Video wird im Youtube-iFrame geladen, wodurch Google Informationen für Analyse- und Marketing-Zwecke erhält. Wenn Sie damit einverstanden sind, klicken Sie bitte auf „Akzeptieren“. Mehr erfahren zum Datenschutz von Google.

Escape Room z pokojem tematycznym miasta filmu Görlitz

Od września 2017 roku można zagrać w Görlitz w tajemniczą przygodę. Grupy 2-6 osobowe mają za zadanie w ciągu 60 minut znaleźć wyjście z pomieszczenia na zewnątrz rozwiązując zawiłe zadania i odkrywając ukryte przedmioty. Jeden z pokoi zagadek poświęcony jest Filmowemu Miastu Görlitz. Oferta dostępna jest w języku niemieckim.
Strona internetowa

Görlitz for Fashion - tradycja i kulisy jako źródło inspiracji

Indywidualny styl życia oraz swobodna przestrzeń kreatywna na wspaniałym tle.

Niepowtarzalny pejzaż miejski, międzynarodowa atmosfera niemiecko-polskiego europejskiego miasta oraz tradycja miasta sukienniczego stanowią również inspirację dla branży modowej, która nieustannie poszukuje unikalnych plenerów zdjęciowych, jak i indywidualnych motywów.

dalej

Deklaracja dostępności Polityka prywatności Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen