Warte zobaczenia & odwiedzenia

Jezioro Berzdorfer See

Berzdorfer See

 

Jezioro z historią i przyszłością

Na południe od Görlitz u bram  miasta leży, otoczone imponującymi terenami wypoczynkowymi, jezioro Berzdorfer See.  Jest to zbiornik o powierzchni  wodnej 960 ha, który w najgłębszym miejscu sięga 72m. Obecnie, po latach rekultywacji oferuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Niezależnie od tego czy lubicie urlop aktywny, jazdę na rowerach, surfen, żeglarstwo czy tylko chętnie się kąpiecie, na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Jeśli macie Państwo ochotę na lody lub kawę mrożoną w upalne dni,  czy też romantyczną kolację w miłej atmosferze, z pewnością oferta dostępna nad jeziorem usatysfakcjonuje Państwa.

My pracujemy nad tym aby nasze jezioro było coraz atrakcyjniejsze.

Bliskość miasta Görlitz z jego bogactwem architektury i z propozycjami kulturalnymi jak również szeroki wachlarz celów turystycznych w okolicy czynią Państwa pobyt u nas szczególnym i nie zapomnianym.

Sezon kąpielowy 2019

Sezon kąpielowy 2019 nad jeziorem Berzdorfer See rozpoczął się 1 maja. Kąpiel dozwolona jest przy plaży północno-wschodniej (od strony miasta), przy półwyspie oraz w Błękitnej Lagunie. Kąpiel możliwa jest do 6 października.

Plaża dla psów znajduje się na południe od Deutsch Ossig.

Amatorzy surfingu mają dostęp do jeziora przy plaży od strony północno-wschodniej. W tym sezonie kitesurfing jest niedozwolony. Mimo wielu prób i negocjacji z zarządcą jeziora LMBV oraz Urzędem Gospodarki Wodnej nie udało się wypracować kompromisu. Powodem zakazu są wydarzenia lat ubiegłych, kiedy to wypadki z udziałem amatorów kitesurfingu spowodowały zagrożenie ich życia oraz przerwy w dostawie prądu w całym mieście. „Będziemy próbować dalej, jako że jezioro Berzdorfer See ze względu na panujące tu wiatry jest idealne do kitesurfingu“, obiecuje Nadburmistrz Görlitz, Siegfried Deinege.

Wydarzenia godne polecenia:

Festyn nad Błękitną Laguną: 20 - 22 lipca

III Tydzień nad Jeziorem: 28 lipca do 5 sierpnia

 

„Lato nad jeziorem“ – imprezy i wydarzenia do pobrania (w języku niemieckim)

Jezioro Berzdorfer See - Broszura do pobrania [3,5 MB]

Mapa jeziora Berzdorfer See do pobrania [4 MB]

Lato nad jeziorem

Odpoczynek na plaży, sportowa aktywność na rowerze i w łódce, wydarzenia kulturalne i wyśmienita gastronomia – oto jak przyjemnie można spędzić lato nad jeziorem Berzdorfer See. Różnorodne wydarzenia organizowane na plażach, na pętli okalającej jezioro, w porcie oraz na samym jeziorze dostarczą wielu niezapomnianych przeżyć. Najważniejsze z nich to Festyn w Błękitnej Lagunie z Międzynarodowymi Regatami Żeglarskimi oraz III Tydzień nad Jeziorem.

Tydzień nad Jeziorem, skoncentrowany w tym roku w Deutsch Ossig i na tutejszej zielonej, przybrzeżnej promenadzie, rozpocznie się na sportowo. Już na początku można spróbować swoich sił w organizowanej przez Little John Bikes imprezie rowerowej oraz w strzelaniu z łuku. Będą komentowane na żywo pokazy sztuki żeglarskiej w wykonaniu sportowców z klubu SV Schönau-Berzdorf e.V. oraz pokazowe ćwiczenia ratownictwa wodnego w wykonaniu niemieckiego WOPRu, czyli DLRG. Szczególną atrakcją będą spadochroniarze, którzy wyskoczą z samolotu i wylądują na wodach jeziora.

Podczas Tygodnia nad Jeziorem Bar Mleczny (Milchbar Görlitz) przyciąga nie tylko wyśmienitymi lodami, ale również serią imprez muzycznych: od nastrojowej nocy szlagierowej z gwiazdami, przez koncert rockowy z grupą Madrigal, aż po wieczór z młodym zespołem Stereo Pilot z Löbau. Będzie też rozrywka z magicznym show. W odległości zaledwie kilku kroków można delektować się kulinarnymi przysmakami na łące Carari: Po raz kolejny odbywają się tu popularne mistrzostwa z dżemem w roli głównej. Zapraszamy też na śniadanie nad jeziorem.

Miłośnicy przyrody, sportu, całe rodziny - każdy znajdzie coś dla siebie i może na swój własny sposób delektować się jeziorem.

 

Żagle na maszt: propozycje dla żeglarzy i aktywność sportowa na jeziorze

Pragnący bliskiego i aktywnego kontaktu z czystymi wodami jeziora mają po raz pierwszy możliwość wypożyczenia rowerów wodnych i desek do SUP-u (Stand-Up Paddling) na północno-wschodniej plaży. Firma „Symfonia wypoczynku (Symphonie der Freizeit)" oferuje również duże łódki-deski dla max. sześciu osób. Aby nauczyć się SUP-u można skorzystać z oferty kursów indywidualnych lub grupowych, które można wypróbować także z rodziną i przyjaciółmi, a które też świetnie sprawdzają się jako propozycja dla szkół i firm w ramach imprez integracyjnych. Szczególnie polecamy wycieczki z przewodnikiem o wschodzie i zachodzie słońca.

Żeglarze oraz ci, którzy chcą nimi zostać, mogą wyruszyć w rejs w porcie Tauchritz lub z bazy żeglarskiej Błękitna Laguna. Podczas gdy "Symfonia wypoczynku" oferuje kursy żeglarskie dla dzieci i dorosłych w porcie, w Błękitnej Lagunie odbywa się dodatkowo szereg imprez: Począwszy od szkolenia żeglarskiego dla dzieci i młodzieży w soboty, przez Międzynarodowy Obóz Żeglarski dla Dzieci, aż po Międzynarodowe Regaty Żeglarskie "Dreiländercup / Cup Tróstyku" aż po regaty Absegel.

Sportowcy bez żagla 15 wrzesień mogą wziąć udział w Triathlonie Zgorzelec oraz w organizowanych po raz pierwszy 11 sierpnia zawodach "Swim 'n Run".

Triathlon Zgorzelec odbywa się na dystansie olimpijskim (1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze, 10 km biegu) oraz na krótkim dystansie (750 m pływania, 20 km jazdy na rowerze, 5 km biegu). Uczestnicy zaczynają od pływania w jeziorze Berzdorfer See, a następnie kontynuują w kierunku Zgorzelca, gdzie przekroczą linię mety na stadionie.

Równie ekscytująco - także dla widzów i kibiców – zapowiada się "Swim `n` Run", wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Europamarathon. Dzieci, młodzież i dorośli mogą wziąć udział w zawodach w Porcie Tauchritz na różnych dystansach. Rampa dla łodzi posłuży jako idealny sposób wejścia i wyjścia z wody.

Sportowo nad jeziorem

 

Stand-up Paddling, rowery wodne i żaglówki w porcie

http://symphonie-der-freizeit.de

Żaglówki w Błękitnej Lagunie

www.segeln-am-berzdorfer-see.de

Triathlon Zgorzelec 

start nad jeziorem, cel na stadionie w Zgorzelcu: 15 wrzesień

http://triathlonzgorzelec.pl

„Swim 'n Run“

w Porcie Tauchritz: 11 sierpnia

www.egz-triathlon.de

Port Tauchritz

https://hafen-goerlitz.eu/pl

Przyjemnie spędzić czas nad jeziorem

Restauracja i hotel wellness w pobliżu portu: Wyspa Zmysłów: Insel der Sinne www.inseldersinne.de

Restauracja przy Pałacu na Wodzie w Tauchritz: Folwark nad Jeziorem / Gut am See http://gut-am-see.de

Gastronomia Carari w Deutsch Ossig: www.carari.de

Bar Mleczny / Milchbar Görlitz w Deutsch Ossig:

www.facebook.com/MilchbarGoerlitz

Kawiarnia i kiosk w porcie: https://hafen-goerlitz.eu/pl

Znajdź swój smak i delektuj się chwilą

Wyśmienita kuchnia wyższej klasy, czy może raczej lody i bratwurst? Nad jeziorem każdy znajdzie coś dla siebie. Restauracja i hotel wellness Wyspa Zmysłów (Insel der Sinne), restauracja Folwark nad Jeziorem (Gut am See), kiosk w porcie czy gastronomia nad Błękitną Laguną zapraszają wycieczkowiczów swoją ofertą. Ponadto wokół jeziora znajduje się kilka przystanków gastronomicznych z miejscami do odpoczynku.

Lato nad jeziorem to również czas odkrywania nowych miejsc, jak choćby otwartej w maju restauracji Wyspa Zmysłów (Insel der Sinne). Na przestronnym tarasie przy i nad wodą serwowane są dania kuchni śródziemnomorskiej i wyśmienite potrawy rybne – a wokół roztacza się przepiękny widok na jezioro. W razie deszczu całkowicie przeszklony pawilon zapewnia optymalną ochronę. Od połowy lipca 4-gwiazdkowy hotel wellness podejmie pierwszych gości, którzy znajdą tu wszelkie rozkosze dla ciała i duszy.

Duże jezioro o ciekawej historii

Tu gdzie dziś latem liczni goście korzystają z uroków jeziora, jeszcze kilka lat temu była odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego. Świadectwem 250-letniej tradycji górniczej na dolnośląskich Górnych Łużycach jest ogromna koparka wielonaczyniowa 1452 w Hagenwerder. Na życzenie chętnych byli górnicy oferują oprowadzania i wjazd 24 m w górę tego ogromnego górniczego urządzenia. Kościół Nadziei (Hoffnungskirche) w Görlitz-Königshufen jest pamiątką po wsi Deutsch-Ossig, która w 1988 roku musiała niemal całkowicie ustąpić miejsca górnictwu odkrywkowemu.

Wystawa w "Domu nad Jeziorem“ (Haus am See) na południowym brzegu Berzdorfer See opowiada o wydobyciu węgla brunatnego na tych terenach i związanych z nimi przeobrażeniach krajobrazu. W pięciu pomieszczeniach wystawowach prezentowane jest także dawne życie w Tauchritz i uprawiane tu niegdyś rzemiosła. A wszystko dzięki wspólnej inicjatywie wspólnoty ewangelickiego kościoła Versöhnungskirche oraz stowarzyszeń: Heimatverein Tauchritz i Oberlausitzer Bergleute.

Historia wydobycia węgla brunatnego

Koparka wielonaczyniowa 1452:

oprowadzania z przewodnikiem tylko po uprzednim zgłoszeniu

www.bagger1452.de

Dom nad Jeziorem w Tauchritz:

Wystawa – w tym sezonie główny akcent tematyczny to hobby i kreatywność nad jeziorem Berzdorfer See

www.versoehnung-goerlitz.de

Dojazd do jeziora


Samochodem

Drogą B99 w kierunku Zittau

Więcej infromacji o parkingach: www.goerlitz.de/parken.html

 

Dojazd autobusem

Linia E z Görlitz-Weinhübel (z przystanku końcowego linii tramwajowej 1) do Deutsch Ossig – Hagenwerder Dworzec/Bahnhof – Hagenwerder – Centrum Sportowe  – Tauchritz Zach. – Błękitna Laguna,

www.goerlitztakt.de

 

Dojazd pociągiem

Pociąg OE65 z Görlitz – Görlitz/Weinhübel – Hagenwerder – i dalej do Ostritz i Żytawy/Zittau

www.odeg.de

Wiele dróg prowadzi nad jezioro

Tylko kilka minut zajmuje dojazd do jeziora autobusem, pociągiem, autem czy nawet rowerem - szlakiem rowerowym Odra-Nysa Łużycka w kierunku południowym. Jezioro Berzdorfer See leży tuż u wrót miasta. W sezonie działa tu 5 parkingów oferujących ponad 1000 miejsc parkingowych. Znajdują się one przy wjeździe na plażę północno-wschodnią (od strony miasta), przy porcie i nad Błękitną Laguną.

A po dotarciu nad jezioro polecamy dwie malownicze pętle wokół niego. Wrażeń dostarczy także spacer na wieżę widokową po zachodniej stronie jeziora. Rozciąga się z niej wspaniały widok na całe jezioro i okolicę, aż po Góry Żytawskie i Izerskie.

Sugestie, wskazówki i pytania dot. jeziora Berzdorfer proszę przesłać na adres: see@europastadt-goerlitz.de

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen