Warte zobaczenia & odwiedzenia

Jezioro Berzdorfer See

2 Świeto jeziora w Görlitz tuż tuż 

 

2 Święto jeziora w Görlitz stanowi dzięki licznym atrakcjom dla całych rodzin oraz miłosników sportu jak i ciekawym wydarzeniom muzycznym idealna okazję aby w okresie od 29 lipca do 6 sierpnia 2017 odkryć urok jeziora Berzdorf.

Główną atrakcją koordynowanego przez Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH Święta jeziora są odbywający się 29 lipca dzień rodzinny wraz ze świętem portu oraz turnieje piłki plażowej dla graczy profesjonalnych i amatorów.

W otwierającym Święto jeziora dniu rodzinnym publiczności zaprezentują się liczne stowarzyszenia, grupy i organizacje pożytku publicznego. Zwiedzający będą mieli możliwość przetestowania różnych modeli rowerów elektrycznych, obejrzenia pokazów ratownictwa wodnego oraz zapoznania sie z tajnikami żeglarstwa. Na najmłodszych czekają atrakcje w postaci przejażdżek żaglówką, statku wspinaczkowego udostępnionego przez Klulturinsel Einsiedel, dmuchanego zamku, karuzel czy też zwierząt z ZOO w Görlitz. Całodniowy program artystyczny w porcie Tauchritz z muzyką na żywo ukoronowany zostanie pokazem iluminacji laserowej na wodzie oraz sztucznymi ogniami.

Katharina Poplawski, odpowiedzialna z ramienia Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH za sprawy związane z rozwojem infrastruktury jeziora z zadowoleniem mówi o przygotowanych atrakcjach: „Przewidzieliśmy szeroki wachlarz atrakcji, zlokalizowanych w różnych miejscach od portu, poprzez zamek Tauchritz, Deutsch-Ossig do Nordoststrand. Przykładowo można tu wymienic koncerty obejmujące rozległe spektrum muzyki od rocka do muzyki klasycznej czy też bogatą ofertę gastronomiczną. Cieszy nas, iż we współpracy z licznymi partnerami udało nam się przygotować interesujący program imprezy. Tym samym pragniemy zachęcić do licznego udziału w imprezie i pokazać potencjał tkwiący w jeziorze”. W tym też celu spólka Europastadt GörlitzZgorzelec obecna będzie na imprezie ze swoim stoiskiem, gdzie będzie można uzyskac informacje na temat możliwości wypoczynku nad jeziorem, aktualnych projektów czy też planów inwestycyjnych ukierunkowanych na rozwój infrastruktury jeziora. O postępie prac na niektórych z realizowanych przedsięwzięć jak choćby budowie hotelu SPA na Insel der Sinne będzie można sie przekonać naocznie podczas zwiedzania budowy tego kompleksu. „Rozwój infrastruktury jeziora postępuje w założonym tempie, w przyszłości zaś planowane jest powstanie dalszych atrakcji turystycznych” – mówi Katharina Poplawski.

Jezioro Berzdorf stanowi również idealne kulisy do odbywających się podczas święta jeziora turniejów piłki plażowej. Widzowie będą mieli okazję obserwowania profesjonalnychrozgrywek o puchar Saksońskiego Związku Piłki Plażowej ze specjalnie w tym celu ustawionych trybun. Rozgrywki pucharowe poprzedzone będą turniejem dla amatorów z udziałem firm i amatorskich zespołów sportowych, otwartym dla wszystkich chętnych. Młodzież w wieku (12-17 lat) będzie miała okazję trenować pod okiem doświadczonych trenerów w ramach organizowanego przez Euroregion Nysa obozu treningowego dla młodzieży. Festiwal sportów plażowych uzupełni muzycznie wieczór w rytmach Chillout oraz party plażowe w weekend zamykający w dniach 5 i 6 sierpnia.

2 Święto Jeziora w Görlitz 29 lipiec do 6 sierpień 2017

 

Download program [2,5 MB]

 

Folder informacyjny z programem Święta jeziora – w języku polskim i niemieckim - dostępny będzie od połowy lipca w punkcie informacji turystycznej Görlitz-Information, u partnerów imprezy oraz w punktach poboru opłat parkingowych nad jeziorem.

Berzdorfer See

Jezioro z historią i przyszłością

Na południe od Görlitz u bram  miasta leży,  otoczone imponującymi terenami wypoczynkowymi, jezioro Berzdorfer See.  Jest to zbiornik o powierzchni  wodnej 960 ha, który w najbłębszym miejscu sięga 72m. Obecnie, po latach rekultywacji oferuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Niezależnie od tego czy lubicie urlop aktywny, jazdę na rowerach, surfen, żeglarstwo czy tylko chętnie się kąpiecie, na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Jeśli macie Państwo ochotę na lody lub kawę mrożoną w upalne dni,  czy też romantyczną kolację w miłej atmosferze, z pewnością oferta dostępna nad jeziorem usatysfakcjonuje Państwa.

My pracujemy nad tym aby nasze jezioro było coraz atrakcyjniejsze.

Bliskość miasta Görlitz z jego bogactwem architektury i z propozycjami kulturalnymi jak również szeroki wachlarz celów turystycznych w okolicy czynią Państwa pobyt u nas szczególnym i nie zapomnianym.

Kąpiele w jeziorze Berzdorfer See

Do znajdujących się nach jeziorem tablic informacyjnych doszły nowe, informujące, w którym sektorze plaży się Państwo znajdujecie. „Tablice z dużymi literami A,B,C...- mają za zadanie w przypadku niebezpieczeństwa pomóc naszym gościom w orientacji aby mogli policji lub straży pożarnej dokładnie podać miejsce, w którym się znajdują i w ten sposób szybko otrzymać pomoc” tlumaczy Siegfried Deinege, Nadburmistrz miasta Görlitz.

Pracownicy firmy K9 z Görlitz są odpowiedzialni za obsługę plaży. Do ich zadań należy zarządzanie miejscami parkingowymi oraz utrzymanie porządku na parkingach i plażach. Pracownicy firmy K9 są upoważnieni do kontroli przestrzegania regulaminu kąpieliska.

„Ze współpracy z firmą K9 jesteśmy bardzo zadowoleni i cieszymy się że nas w tym roku znowu wspomagają” wyjaśnia Nadburmistrz. Miejsca kąpielowe w mieście Görlitz są nie strzeżone. Kąpiele odbywają się na własną odpowiedzialność.

Sezon kąpielowy 2017

Tegoroczny sezon kąpielowy rozpocznie się 1maja. Kąpieliska znajdują się na plażach Nordostbadebereich i na Halbinsel (Półwysep). W roku 2017 sezon potrwa do 3 października.

Aktywnie na jeziorze i wokół jeziora

Żeglowanie, Surfen, Wędrówki, Jazda na rowerze, Skaten

Jezioro umożliwia uprawianie prawie wszystkich sportów wodnych. Już teraz Port Tauchritz ma wystarczającą ilość miejsc dla łodzi żaglowych. Z momentem otrzymania generalnego pozwolenia będą te możliwości jeszcze rozszerzone.

Na fantastycznie, dookoła  jeziora, położonej drodze można już teraz jeździć na rowerach lub rollkach.

Port Tauchritz: http://marina-goerlitz.jimdo.com

Stowarzyszenie żeglarskie: www.segeln-am-berzdorfer-see.de

Nie dopuszczone jest kitesurfen. Pomimo wielu prób nie udało się uzyskać pozwolenia. Powodem tego są wypadki które wydarzyły się w poprzednich latach. Wydarzenia te  doprowadziły do braków prądu w mieście. Pan Nadburmistrz Siegfried Deinege mówi jednak „Pozostaniemy przy temacie ponieważ jezioro Berzdorfer See ze względu na swoje wspaniałe warunki wiatrowe nadaje się świetnie do uprawiania tego sportu”.

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen