Warte zobaczenia & odwiedzenia

Jezioro Berzdorfer See

W sercu natury blisko miasta z ofertą dla aktywnych

Jedynie kilka minut dzieli imponujące zabytki historycznej starówki Görlitz od raju dla miłośników przyrody: 960 ha połyskującej tafli wody, piaszczyste plaże, a w tle soczysta zieleń liczącej 420 m góry Landeskrone, która jest niezaprzeczalną wizytówką miasta. Zarówno urlopowicze, jak i miejscowi mogą odpocząć tu od zgiełku miasta.

Właśnie tu, w Trójstyku Niemiec – Polski – Czech, rodziny, jak i osoby indywidualne z najróżniejszymi zainteresowaniami, są w swoim żywiole: 16 km w większości wyasfaltowanej drogi wokół całego jeziora prowadzi obok kąpielisk i placów zabaw poprzez rezerwat przyrody. O każdej porze roku na brzegu i w bezpośrednim otoczeniu jeziora rowerzyści, skatebordziści oraz spacerowicze mogą cieszyć się bliskością natury i niepowtarzalnymi widokami. Miłośnicy sportów wodnych, surfingu, żeglarstwa czy SUP-u mogą na wodach jeziora Berzdorfer See w pełni realizować swoje pasje.

Oczywiście sama kąpiel, tak po prostu, też jest możliwa – z krystalicznie czystej i orzeźwiającej wody jeziora można korzystać przy wielu plażach.

Sezon pływacki 2020

Można pływać na północnej i północno-wschodniej plaży, na półwyspie i przy Błękitnej Lagunie. Pływanie jest dozwolone do 4 października 2020 r. Plaża dla psów znajduje się na południe od Deutsch Ossig.

Już od 20 czerwca 2020 roku miejsca przeznaczone do kąpieli bedą organizowane we współpracy z Niemieckim Czerwonym Krzyżem. Miasto Görlitz zadbało również o kontenery sanitarne. Dwa z nich zostaną umieszczone na plaży północno-wschodniej i jeden na plaży północnej. Z kontenerów będą ratownicy obserwować cały obszar kąpielowy.

Profesjonalne nurkowanie w jeziorze jest zabronione.

Wydarzenia godne polecenia:

Festyn nad Błękitną Laguną: 17 - 18 lipca 2020
(cancelled)

IV Tydzień nad Jeziorem: 17 lipca do 26 lipca 2020
(cancelled)

 

„Lato nad jeziorem“ 2020 – imprezy i wydarzenia do pobrania (w języku niemieckim)

Jezioro Berzdorfer See - Broszura do pobrania [4 MB]

Mapa jeziora Berzdorfer See do pobrania [2,4 MB]

Wydarzenia 2020 zostaną wkrótce zaktualizowane.

Lato nad jeziorem

Wydarzenie Lato nad Jeziorem z licznymi atrakcjami oraz w pełni sezonu kąpielowego i żeglarskiego z pewnością i w tym roku przyciągnie nad jezioro wielu gości.

W 2019 r. planowanych jest wiele wydarzeń. Europastadt Görlitz-Zgorzelec GmbH (EGZ) cieszy szczególnie, że w tym roku Tydzień Jeziora oraz Festyn nad Błękitną Laguną (26-27.07.2019) po raz pierwszy zacieśniły swoją współpracę i wspólnie zapraszają wszystkich gości do zabawy nad jeziorem w dniach 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. Do najważniejszych punktów programu należą regaty Euroimmun jak również pokazowe żeglowanie w Deutsch Ossig. Nie wolno przegapić też atmosfery nocnej żeglugi z oświetlonymi żaglówkami w Błękitnej Lagunie (27 lipca), ukorowaniem której będzie pokaz fajerwerków.

Już w pierwszy weekend, poza żeglarskimi wydarzeniami Tygodnia Jeziora, czekają na Was liczne atrakcje: koncerty i pokazy wprawią Was w dobry nastrój, zarówno w Błękitnej Lagunie, jak i w Deutsch Ossig. O słodki poczęstunek zadba stowarzyszenie z Tauchritz, które 27 lipca furą pełną ciast będzie powoli przemierzać drogę z Błękitnej Laguny aż do Deutsch Ossig. Tutaj też i w tym roku odbędą się mistrzostwa konfitur i dżemów (3 sierpnia), ulubiony i pyszny zarazem punkt programu, podczas którego każdy będzie mógł skosztować wszystkich dżemów biorących udział w konkursie. Przy północno-wschodniej plaży warsztat rowerowy Little John Bikes będzie czekał na Was ze swoimi rowerami elektrycznymi gotowymi do jazdy próbnej (3 sierpnia). Dzieci ucieszy z pewnością możliwość spaceru ze zwierzętami z Naszego Zoo Görlitz-Zgorzelec (3 sierpnia).

Niezależnie od tego, czy szukacie wyzwań sportowych, dobrej muzyki czy wrażeń dla całej rodziny – każdy znajdzie tu coś dla siebie.


Państwowa Inspekcja Sanitarna potwierdziła, że jakość wody w jeziorze jest nienaganna.

Żagle na maszt: propozycje dla żeglarzy i aktywność sportowa na jeziorze

Zainteresowani aktywnym spędzaniem czasu nad czystymi wodami jeziora mają w tym sezonie możliwość wypożyczenia rowerów wodnych i desek do wiosłowania na stojąco (Stand-Up Paddling). Firma „Symfonia wypoczynku” („Symphonie der Freizeit”) oferuje również duże deski SUP dla max. sześciu osób. Aby nauczyć się pływać na SUP-ie można skorzystać z oferty kursów indywidualnych lub grupowych, które można wypróbować także z rodziną i przyjaciółmi, a które też świetnie sprawdzają się jako propozycja dla szkół i firm w ramach imprez integracyjnych. Szczególnie polecamy wycieczki z przewodnikiem o wschodzie i zachodzie słońca. Kojący szum fal na wyłączność obiecuje również 14-metrowy jacht, na którym można delektować się przysmakami kulinarnymi towarzyszącymi indywidualnym ofertom wynajmu, żeglując ku zachodowi słońca, a nawet wygodnie spędzić noc na wodzie.

Żeglarze oraz ci, którzy chcą nimi zostać, mogą wyruszyć w rejs w Porcie Görlitz lub z bazy żeglarskiej Błękitna Laguna. Podczas gdy "Symfonia wypoczynku" oferuje kursy żeglarskie dla dzieci i dorosłych w porcie, w Błękitnej Lagunie odbywa się dodatkowo szereg imprez: Począwszy od szkolenia żeglarskiego dla dzieci i młodzieży w soboty, przez Międzynarodowy Obóz Żeglarski dla Dzieci, aż po Międzynarodowe Regaty Żeglarskie "Dreiländercup / Cup Tróstyku" oraz regaty Absegel.

Sportowcy bez żagla mogą wziąć udział w zawodach "Swim 'n' Run" – wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Europamarathon. Dzieci, młodzież i dorośli mogą wziąć udział w zawodach w Porcie Görlitz na różnych dystansach. Rampa dla łodzi posłuży jako idealny sposób wejścia i wyjścia z wody. W sezonie 2020 zawody Swim’N’Run zostaną poszerzone o triathlon sprinterski (750 m pływania, 21 km jazdy rowerem i 5 km biegu).

 

Informacje o sezonie żeglarskim i korzystaniu ze sprzętu wodnego w 2020.

Sezon żeglarski na jeziorze Berzdorfer See trwa od 1 kwietnia 2020 do 31 października 2020. Żaglowanie lub wodowanie jachtów należy wykonywać z portu Tauchritz lub Błękitnej Laguny „Blauen Lagune”. Łodzie wiosłowe i kajaki mogą wypływać lub cumować przy dojściach do kąpieliskach. Wejście do wody dla windsurferów znajduje się na południowym krańcu plaży północnej.

Wpływanie i odpływanie, a także przemieszczanie się jednostek pływających do lub od zatwierdzonych punktów kotwiczenia nie są dozwolone w nocy (od zachodu do wschodu słońca). Dokowanie i cumowanie łodzi dozwolone jest w miejscach do tego przeznaczonych przy „Deutsch Ossig” i „Blaue Lagune”. Łodzie można zakotwiczyć w dzień i w nocy na wschód od przystani „Kleinneundorfer Weingarten” i na północ od półwyspu. Inne użytkowanie wymaga rozpatrzenia.

Sportowo nad jeziorem


Wiosłowanie na stojąco (Stand-up Paddling), pływanie rowerami wodnymi przy Błękitnej Lagunie, żeglarstwo i żeglarstwo jachtowe w porcie
http://symphonie-der-freizeit.de

Żaglówki w Błękitnej Lagunie
www.segeln-am-berzdorfer-see.de

„Swim 'n' Run“
w Porcie Görlitz: lipiec 2021
www.egz-triathlon.de/15-swim-n-run

Port Görlitz
Godziny otwarcia, osoba do kontaktu, miejsca cumowania
http://hafen-goerlitz.eu/pl

Rancho Pony nad jeziorem
Website: www.ranchamsee.de

Przyjemnie spędzić czas nad jeziorem

Restauracja i hotel wellness w pobliżu portu: Wyspa Zmysłów: Insel der Sinne www.inseldersinne.de

Restauracja i hotel przy Pałacu na Wodzie w Tauchritz: Folwark nad Jeziorem / Gut am See http://gut-am-see.de

Gastronomia Carari w Deutsch Ossig www.carari.de

Bar Mleczny / Milchbar Görlitz w Deutsch Ossig
www.facebook.com/MilchbarGoerlitz

Letni ogródek piwy / Sommer Biergarten am See
www.facebook.com/BerzdorferSeeNaechte

Bar na plaży / Strandbar Görlitz
https://strandbar-goerlitz.eu

Kawiarnia i kiosk w porcie https://hafen-goerlitz.eu/pl

Posmakuj tego, poczuj się dobrze i zostań na noc

Wyśmienita kuchnia wyższej klasy, czy może raczej lody i bratwurst? Nad jeziorem każdy znajdzie coś dla siebie. Restauracja i hotel wellness Wyspa Zmysłów (Insel der Sinne), restauracja Folwark nad Jeziorem (Gut am See), kiosk w porcie czy gastronomia nad Błękitną Laguną zapraszają wycieczkowiczów swoją ofertą. Ponadto wokół jeziora znajduje się kilka przystanków gastronomicznych z miejscami do odpoczynku.

Restauracja lounge w hotelu wellness Insel der Sinne (Wyspa Zmysów), otwartym w 2018 roku, znajduje się bezpośrednio nad taflą wody. Na przestronnym tarasie serwowane są wyśmienite dania kuchni śródziemnomorskiej i pyszne rybne specjały – dodatkowo można cieszyć się pięknym widokiem na jezioro. W razie niepogody najlepiej schronić się w całkowicie przeszklonym, przytulnym pawilonie.

W romantycznie położonym ponad 800-letnim kompleksie pałacowym dawnego dworu rycerskiego swoje miejsce znalazła wyjątkowa lokalizacja - restauracja Gut am See. W maju 2020 roku planowane jest tu otwarcie hotelu, dzięki czemu goście odwiedzający jezioro będą mieli do dyspozycji drugą restaurację hotelową, jak i bar hotelowy.

A kto zapragnie dłużej cieszyć się urokami jeziora i spędzić nad nim niezapomnianą noc, może skorzystać z oferty hotelów Gut am See czy Insel der Sinne. Ponadto, wraz z otwarciem campingu piratów „Piratencamp”, zaplanowanego na wrzesień 2020, przybędzie 120 dodatkowych miejsc dla entuzjastów kamperów i biwakowania.

Duże jezioro o ciekawej historii

Tu gdzie dziś latem liczni goście korzystają z uroków jeziora, jeszcze kilka lat temu była odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego. Świadectwem 250-letniej tradycji górniczej na dolnośląskich Górnych Łużycach jest ogromna koparka wielonaczyniowa 1452 w Hagenwerder. Na życzenie chętnych byli górnicy oferują oprowadzania i wjazd 24 m w górę tego ogromnego górniczego urządzenia. Kościół Nadziei (Hoffnungskirche) w Görlitz-Königshufen jest pamiątką po wsi Deutsch-Ossig, która w 1988 roku musiała niemal całkowicie ustąpić miejsca górnictwu odkrywkowemu.

Wystawa w "Domu nad Jeziorem“ (Haus am See) na południowym brzegu Berzdorfer See opowiada o wydobyciu węgla brunatnego na tych terenach i związanych z nimi przeobrażeniach krajobrazu. W pięciu pomieszczeniach wystawowach prezentowane jest także dawne życie w Tauchritz i uprawiane tu niegdyś rzemiosła. A wszystko dzięki wspólnej inicjatywie wspólnoty ewangelickiego Kościoła Pojednania (Versöhnungskirche) oraz stowarzyszeń: Heimatverein Tauchritz i Oberlausitzer Bergleute.

Historia wydobycia węgla brunatnego

Koparka wielonaczyniowa 1452:

oprowadzania z przewodnikiem tylko po uprzednim zgłoszeniu

www.bagger1452.de

Dom nad Jeziorem w Tauchritz:

Wystawa – w tym sezonie główny akcent tematyczny to hobby i kreatywność nad jeziorem Berzdorfer See

www.versoehnung-goerlitz.de

Dojazd do jeziora


Samochodem

Drogą B99 w kierunku Zittau

Więcej infromacji o parkingach: www.goerlitz.de/parken.html

 

Dojazd autobusem

Linia E z Görlitz-Weinhübel (z przystanku końcowego linii tramwajowej 1) do Deutsch Ossig – Hagenwerder Dworzec/Bahnhof – Hagenwerder – Centrum Sportowe  – Tauchritz Zach. – Błękitna Laguna,

www.goerlitztakt.de

 

Dojazd pociągiem

Pociąg OE65 z Görlitz – Görlitz/Weinhübel – Hagenwerder – i dalej do Ostritz i Żytawy/Zittau

www.odeg.de

Wiele dróg prowadzi nad jezioro

Tylko kilka minut zajmuje dojazd do jeziora autobusem, pociągiem, autem czy nawet rowerem - szlakiem rowerowym Odra-Nysa Łużycka w kierunku południowym. Jezioro Berzdorfer See leży tuż u wrót miasta. W sezonie działa tu 5 parkingów oferujących ponad 1000 miejsc parkingowych. Znajdują się one przy wjeździe na plażę północno-wschodnią (od strony miasta), przy porcie i nad Błękitną Laguną.

A po dotarciu nad jezioro polecamy dwie malownicze pętle wokół niego. Wrażeń dostarczy także spacer na wieżę widokową po zachodniej stronie jeziora. Rozciąga się z niej wspaniały widok na całe jezioro i okolicę, aż po Góry Żytawskie i Izerskie.

 

Sugestie, wskazówki i pytania dot. jeziora Berzdorfer proszę przesłać na adres: see@europastadt-goerlitz.de

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen