Gospodarka Görlitz

Zainwestuj nad Berzdorfer See

Odkryjcie interesujące środowisko inwestycyjne w miejscu, w którym zachodzą zmiany strukturalne. Od kopalni odkrywkowej do oazy wypoczynku, rekreacji i sportu - w wymarzonej scenerii. Zostańcie częścią obszaru turystycznego o dużym potencjale rozwoju.

Berzdorfer See

Informacje związane z aktualnymi tematami i używaniem jeziora.

więcej

Wybrane projekty

W miejscu, gdzie dziś znajduje się jezioro Berzdorfer See, będące rajem przyrodniczym i wypoczynkowym dla miłośników letnich kąpieli, jeszcze kilka lat temu znajdowała się odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego. Od czasu zakończenia zalewania tego obszaru, miasto Görlitz i okoliczne gminy dążą do rozwoju jeziora i jego wykorzystania.

Opracowanie warunków planistycznych dla stworzenia obszaru turystyczno – wypoczynkowego nad jeziorem Berzdorfer See, wraz z infrastrukturą turystyczną, jest zadaniem zrzeszenia planistycznego Planungsverband Berzdorfer See. Jest ono odpowiedzialne przede wszystkim za wyznaczanie stref funkcjonalnych. Ponadto, w ścisłej współpracy ze spółką Lausitzer und Mitteldeutsche Bergbau-Verwaltungsgesellschaft mbH (LMBV) oraz innymi partnerami i zainteresowanymi stronami, inicjuje i koordynuje działania, które służą późniejszemu wykorzystaniu kopalni odkrywkowej jako terenu wypoczynkowego, turystycznego i rekreacyjnego.

Jezioro Berzdorfer See umożliwia też prywatnym inwestorom wykorzystanie istniejących możliwości rozwoju i realizację własnych projektów. Zespół ds. wsparcia gospodarczego miasta Görlitz monitorował dwa nowe projekty hotelowe oraz jako kompetentny partner służył i nadal służy pomocą inwestorom prywatnym. 

 

Przegląd projektów nad jeziorem Berzdorfer See

Aby zobaczyć mapę w pełnym rozmiarze, należy otworzyć dokument PDF [2,4 MB].

Kontakt:

Kontakt w sprawie wszelkich pytań dotyczących projektów inwestycyjnych:

Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH

Telefon: +49 (0) 3581 4757-40
see@europastadt-goerlitz.de

 

Kontakt w sprawie wszystkich pytań dotyczących stowarzyszenia planistycznego "Berzdorfer See".

Kerstin Mühle
Telefon: +49 (0)3581 672112
e-mail: k.muehle@goerlitz.de

na stronę internetową stowarzyszenia planistów: www.berzdorfer-see.eu

 

Zdjęcie: KommWohnen

Prywatne projekty inwestycyjne

Postawić żagle i wypłynąć: Port

Ożywienie portu pełni kluczową funkcję dla rozwoju jeziora, ponieważ z jednej strony możliwe jest wykorzystanie jeziora do uprawiania sportów wodnych (turystyka), a z drugiej strony ośrodek sportów wodnych działa jako motor do tworzenia dalszych ofert turystycznych (gastronomia, camping, zakwaterowanie) w okolicy. Ponadto, projekt ten ma również znaczenie sygnalizacyjne dla regionu - jako projekt pilotażowy dla rozwoju jeziora Berzdorfer See. Od kwietnia 2018 r. port jest obsługiwany przez miejską spółkę KommWohnen GmbH.

W porcie znajduje się ponad 100 miejsc dla łodzi - na wodzie i na lądzie. W razie potrzeby można utworzyć kolejne miejsca. Do dyspozycji jest pochylnia z dwoma torami oraz możliwość użycia mobilnego dźwigu. W porcie Görlitz można zatem cumować żaglówki, łodzie wiosłowe i rowery wodne każdej wielkości. Na jeziorze Berzdorfer See obowiązuje zakaz poruszania się motorówkami.

Nowoczesny budynek portu z kawiarnią i kioskiem jest nie tylko przyjemnym celem wycieczek. Oferuje również zaplecze sanitarne z prysznicami dla żeglarzy oraz około 50 miejsc parkingowych. W sezonie letnim, od kwietnia do października, kawiarnia portowa jest otwarta codziennie. Od 2019 roku w porcie można udzielać ślubów cywilnych. W budynku znajduje się również miejsce na dwa małe sklepy.

Dla przyczep kempingowych i kamperów jest specjalnie wydzielone miejsce na nieutwardzonym parkingu nad terenem przystani. Można z niego korzystać, podobnie jak z sanitariatów w budynku portowym, po wcześniejszym zgłoszeniu w kawiarni portowej .

Dla zapewnienia szerokiej oferty turystycznej trwają obecnie przygotowania i rozmowy dotyczące budowy domów wczasowych na półwyspie oraz na południowym skraju basenu portowego.

Strona internetowa: http://hafen-goerlitz.eu

Zdjęcie: KommWohnen

Ina Lachmann & Henry Hedrich, Zdjęcie: Paul Glaser

Pierwszy hotel nad jeziorem: Wyspa Zmysłów

Dzięki "Wyspie Zmysłów" para inwestorów Ina Lachmann i Henry Hedrich zrealizowała na półwyspie swój osobisty projekt: 4-gwiazdkowy hotel wellness z 46 pokojami i apartamentami oraz restauracją na przestronnym tarasie nad jeziorem, z przepiękna panoramą. Po kilku latach planowania i budowy, restauracja została otwarta w maju 2018 roku, a hotel w lipcu 2018 roku - oferta spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem.

"Spełniliśmy nasze marzenie, aby pewnego dnia samodzielnie stworzyć piękne miejsce do wypoczynku nad wodą, otwierając pierwszy hotel nad jeziorem Berzdorfer See", mówi Ina Lachmann.

Wszystkie pokoje i apartamenty w hotelu są powiązane z przyrodą dzięki szerokim przeszklonym frontom. Pokoje na parterze mają nawet schody umożliwiające bezpośredni dostęp do jeziora. „W pierwszej fazie budowy powstała również sala seminaryjna mieszcząca do 60 uczestników konferencji, sala do jogi i masażu oraz pokój biblioteczny i sala kominkowa. Obecnie trwa jeszcze wykańczanie parkingu i upiększanie detali na terenach zewnętrznych“, wyjaśnia Henry Hedrich. W późniejszym terminie, w drugiej fazie prac budowanych, dobudowana zostanie publiczna strefa wellness o powierzchni 1000 m2 oraz 16 domów wakacyjnych.

Większość pokoi oraz hotelowa strefa spa z sauną z widokiem na jezioro, panoramicznym pokojem relaksacyjnym i łaźnią parową są zarezerwowane dla gości hotelowych. Z kolei hotelowa restauracja z przestronnym tarasem nad jeziorem, położonym bezpośrednio nad wodą, jest otwarta dla wszystkich gości. Czeka tu na Państwa kreatywna, sezonowa kuchnia z regionalnych produktów oraz wykwintne wina.

Strona internetowa: www.inseldersinne.de

Romantycznie i przyjemnie: Posiadłość nad jeziorem

Posiadłość ‘Gut am See’ znajduje się na ponad 800-letnim terenie zamkowym dawnej posiadłości rycerskiej Tauchritz.

Od 2013 roku gospodarstwo wraz z zabudowaniami gospodarczymi jest własnością prywatną. Po zakończeniu przebudowy zespołu budynków, przeprowadzonej zgodnie ze sztuka konserwatorską, znajdują się tu obecnie 2 restauracje, 4-gwiazdkowy hotel z 48 pokojami, 5 sal konferencyjnych, bar/pub "Schwarzes Schaf" (‘Czarna Owca’) oraz zewnętrzna gastronomia z łącznie 250 miejscami na dziedzińcu posiadłości. Menu oferuje wybór dań kuchni śródziemnomorskiej, jak również tradycyjne potrawy w nowej interpretacji - idealne na uroczystości rodzinne, imprezy firmowe i wesela. Goście mogą liczyć na domowe ciasta i miłą obsługę.

Z biegiem lat ‘Gut am See‘ stał się jednym z najbardziej popularnych miejsc nad jeziorem.

Zdjęcie: Gut am See

Poruszająca historia

Około 1835 r. na południe od Görlitz, w miejscu dawnej miejscowości Berzdorf, rozpoczęto wydobycie węgla brunatnego. W 2005 r. pierwsze łodzie wypłynęły na jezioro Berzdorfer See. Pomiędzy tymi wydarzeniami kryje się 170 lat fascynującej historii regionu, ukształtowanej przez długą tradycję górniczą, wywołane przez gospodarkę zmiany strukturalne i obecny rozwój - jako miejsca turystycznego.

Po początkowo skromnym wydobyciu węgla, od 1946 r. wydobycie węgla nabrało nowego wymiaru. Rozwój przemysłu energetycznego, jako warunek nowego startu po II wojnie światowej, sprawił, że teren kopalni odkrywkowej, który w międzyczasie został zamknięty i zalany wodą, znów stał się popularny. Po zakończeniu wypompowywania wody, rozpoczęto ponownie wydobycie węgla. Wprowadzenie pracy w systemie trzyzmianowym oznaczało, że tempo produkcji gwałtownie wzrosło. Ciągłe wydobycie doprowadziło w kolejnych latach do ogromnych ruchów ziemi.

Pierwszym dramatycznym momentem przełomowym, który nastąpił w latach 1962-1965, było przeniesienie miejscowości Berzdorf i związane z tym przesiedlenie ludności, głównie do Schönau-Berzdorf. Uruchomienie elektrowni I i II w latach 1958 i 1962/63 (elektrownia III została dobudowana w 1970 r.) wymagało dalszego zwiększenia produkcji do 7 mln ton węgla brunatnego rocznie. Poczyniono ogromne inwestycje w celu wprowadzenia nowoczesnych technologii wydobywczych. Wagoniki zostały zamienione na przenośniki taśmowe, a potężne koparki węgla pozwoliły na zwiększenie wydobycia do 50.000 ton węgla dziennie. W czasach NRD w tym kompleksie przemysłowym znalazło pracę do 7000 osób.

W 1988 roku mieszkańcy po raz kolejny musieli zapłacić wysoką cenę za naciski przemysłowe. Miejscowość Deutsch-Ossig musiała zostać pochłonięta przez kopalnię węgla i została prawie całkowicie przeniesiona.

W 1997 r. nastąpił wielki przełom i bolesna likwidacja kopalni. Po ponad 150 latach wydobywania węgla brunatnego, po zmianach ustrojowych dla kopalni nastała nowa era. Na terenie byłej kopalni odkrywkowej powstaje obecnie obszar turystyczno-wypoczynkowy Berzdorfer See. Prace rekultywacyjne przeprowadza spółka Lausitzer und Mitteldeutsche Bergbau-Verwaltungsgesellschaft mbH (LMBV).

Deklaracja dostępności Polityka prywatności Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen