Zainwestuj nad Berzdorfer See

Entstehung & Geschichte

Historia

W roku 1835 w pobliżu miejscowości Berzdorf rozpoczęto wydobycie węgla brunatnego. W roku 2005 po raz pierwszy żaglówki pojawiły się na jeziorze. Między tymi datami leży 170 lat regionalnej historii związanej z górnictwem, z ekonomicznymi zmianami strukturalnymi i z rozbudową turystyki w ostatnich latach.
Początki wydobycia węgla brunatnego były raczej skromne. Dopiero od roku 1946 wydobycie nabrało innych wymiarów. Rozbudowa przemysłu energetycznego, po zakończeniu drugiej wojny światowej, sprawiła że  to miejsce wydobycia stało sie znowu atrakcyjne. W systemie trzyzmianowym rosło wydobycie a wraz z nim obszar, który zajmowała kopalnia. Dramaturgii nabrała historia w latach 1962 i 1965. W tych latach nastąpiło przeniesienie miejscowości Berzdorf i z tym związane przesiedlenie mieszkańców do pobliskiej miejscowości Schönau-Berzdorf.
Włączenie zakładów I i II w latach 1962/1963 (w roku 1970 doszedł zakład III) spowodowało następny wzrost produkcji do siedmiu milionów ton w roku. Aby wzrastało wydobycie, potrzebnych  było wiele inwestycji n.p. pociągi zamieniono na transportery taśmowe. Koparki o wysokiej wydajności wydobywały do 50 000 ton węgla dziennie. W czasach NRD w tym kompleksie przemysłowym pracowało do 7000 osób.
W roku 1988 następni mieszkańcy musieli zapłacić cenę za rozwój. Tym razem dotyczyło to miejscowości Deutsch-Ossig która została prawie kompletnie wysiedlona.
W roku 1997 zakończono w Görlitz wydobycie węgla brunatnego. Po 150 latach wydobycia zaczęły się nowe czasy. Była kopalnia odkrywkowa ma zmienić swoje oblicze. Tutaj ma powstać ogromny rejon turystyczny i urlopowy Görlitz am See. Prace związane z rewitalizacją terenu wykonywane są przez Lausitzer und Mitteldeutsche Bergbau/Verwaltungsgesellschaft mbH. Koniec zalewania kopalni był zaplanowany na rok 2010. Rok 2011 był pierwszym sezonem pływackim. Rok póżniej świętowaliśmy pierwszy sezon żeglarski a w roku 2014 powstał port Tauchritz.
W roku 2016 rozpoczęla się budowa budynku portowego.
W latach 2017 są zaplanowane duże inwestycje w infrastrukturę dookoła jeziora. Powstanie nowa droga łącząca miasto Görlitz z terenem kąpielowym Północ (Badebereich Nord). Wraz z ulicą zostaną pociągnięte wszystkie media. Wybudujemy dwie stacje ratownicze, na północy jeziora i w okolicy portu.

Deutsch-Ossig otrzyma media, a port Tauchritz drogę łączącą port z dworcem kolejowym Hagenwerder. Tauchritz otrzyma przed          sezonem 2017 dwadzieścia nowych pomostów dla ok. 50 łodzi.

Planujemy również poprowadzenie oświetlenia w wielu miejscach nad jeziorem i wiele innych inwestycji.