Warte zobaczenia & odwiedzenia

Najważniejsze imprezy

Najważniejsze imprezy

W Görlitz zawsze dużo się dzieje. Pozwólcie zachwycić sę różnorodnością wydarzeń kulturalnych w polsko-niemieckim Europa-Mieście.

Salvador Dalí – Graficzne Światy Marzeń

01.02. – 31.03 2019

Topiące się zegary, kule inwalidzkie i płonące żyrafy sprawiły, że stał się on sławny na całym świecie, ale hiszpański artysta Salvador Dalí zyskał rozgłos również jako grafik. Na specjalnej wystawie w Muzeum Historii Kultury w Görlitz i Zittau pokazanych zostanie 350 rysunków i ilustracji autorstwa Salvadora Dalí. Obrazy pochodzą z prywatnych zbiorów Helmuta Rebmanna, który przez wiele lat gromadził jedną z najważniejszych kolekcji. Z jednym biletem mogą Państwo odwiedzić wystawę w Görlitz i Zittau.

Miejsce:
Muzeum Historii Kultury w Görlitz, Kaisertrutz, Platz des 17. Juni 1, 02826 Görlitz
Muzeum Historii Kultury w Zittau, Klosterstraße 3, 02763 Zittau

Więcej informacji (w języku niemieckim)

Dni Jazzu + Koncerty specjalne

17.05. - 25.05.2019

Dni Jazzu w Görlitz, dają możliwość przysłuchiwania się koncertom rozmaitych odmian Jazzu w otoczeniu niezwykłej architektury tysiącletniego miasta.

Website (w języku niemieckim)

Europa-Maraton

02.06.2019

Bieg ten gwarantuje uczestnikom, których liczba wzrasta z każdym rokiem, niesamowitą atmosferę dwóch krajów. Zawodnicy będą mogli zawalczyć w dziewięciu dyscyplinach takich jak biegi, chodzenie, skateboard, jazda na hulajnodze, handbike, na tym trudnym transgranicznym odcinku.

Website

Görlitzka Noc Organowa

09.06.2019

Görlitzka Noc Organowa odbędzie się w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego w kościołach Ewangelickiej Parafii Śródmiejskiej i katedrze Św. Jakuba. Inauguracja Nocy Organowej będzie miała miejsce w kościele Św. Piotra i Pawła, gdzie znajdują się słynne Organy Słoneczne.

Święto zmysłów w browarze Landskron

14.06. - 16.06.2019

Tradycyjnie każdego roku browar Landskron zaprasza w drugi weekend czerwca na festyn "BRAUfest der Sinne". W przepięknej zabytkowej atmosferze festyn zmysłów jest świętem dla całej rodziny. Punktem kulimacyjnym są spektakularne fajerwerki w sobotni wieczór.

Website (w języku niemieckim)

Międzynarodowy Teatr Uliczny

04.07. - 06.07.2019

Ulice, place i parki stają się wielką sceną Open Air dla międzynarodowych grup teatralnych. Na trzy dni ulice miasta zamieniają się w scenę dla komediantów, akrobatów i tancerzy.

Website

Lato nad jeziorem

Lipiec - Sierpień 2019

Odpoczynek na plaży, sportowa aktywność na rowerze i w łódce, wydarzenia kulturalne i wyśmienita gastronomia – oto jak przyjemnie można spędzić lato nad jeziorem Berzdorfer See. Różnorodne wydarzenia organizowane na plażach, na pętli okalającej jezioro, w porcie oraz na samym jeziorze dostarczą wielu niezapomnianych przeżyć. Najważniejsze z nich to Festyn w Błękitnej Lagunie z Międzynarodowymi Regatami Żeglarskimi oraz III Tydzień nad Jeziorem. Już w polowie lipca sportowcy mogą wziąć udział w Triathlonie Zgorzelec oraz w organizowanych po raz pierwszy w sierpniu zawodach "Swim ‘n‘ Run".

Goerlitz-miasto.pl/jezioro

Śląski Targ Garncarski

20.07. - 21.07.2019

Każdego roku garncarze z całych Niemiec spotykają się na Starym Mieście w Görlitz, aby zaprezentować swoje wyroby. Oprócz Śląskiej Garncarki i Śpiewającego Garncarza goście targów będą mogli podziwiać bogaty program, zobaczyć styl życia, ślaskie tradycje i oczywiście mnóstwo wyrobów garncarskich.

Website

Święto Starego Miasta, Zgorzelec na Jakuby

23.08. - 25.08.2019

Görlitz zaprasza na Święto Starego Miasta,Zgorzelec na Jakuby. Tysiące mieszkańców obu miast oraz liczni goście bawią się w średniowiecznym klimacie wraz z „idącym tłumem". Liczne sklepiki na Starym Mieście prezentują prawdziwe skarby sztuki rzemieślniczej: drewniane rzeźby, filigranowe wyroby z malowanej porcelany czy z dmuchanego szkła to niezwykłe pamiątki, których wyrób mogą Państwo podpatrzeć na miejscu.

Website

 

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz

06.12. - 22.12.2019

Odwiedzenie naszego miasta, na granicy polsko-niemieckiej, opłaca się szczególnie w czasie adwentu. Dzieki świątecznemu oświetleniu Strarówka i ulice śródmieścia zamieniają się w romantyczne bajkowe miasteczko. W bożonarodzeniowej atmosferze handel, gastronomia i rzemiosło artystyczne prezentują swoje towary i specjałami ze Śląska, Saksonii i Czech. Dawna świąteczna muzyka, występy chórów i zespołów z Görlitz na tutejszej Starówce wspaniale wprowadzają w bożonarodzeniowy nastrój. Codziennie przedświąteczny rynek odwiedza Görlitzer Christkind (Aniołek) i obdarowuje najmłodszych - a czasami również starszych - małymi podarunkami. Na tętniącym życiem jarmarku na gości czeka wiele atrakcji: tradycyjne świąteczne śpiewanie, bogaty program dla dzieci, przygotowany przez przedszkola i szkoły z Görlitz i ze Zgorzelca.

Website

 

Dzień Otwartych Drzwi

21.06.2020

Po raz dwudziesty w Dzień Otwartych Drzwi w Görlitz zainteresowani mogą zajrzeć za kulisy odrestaurowanych jak i nieodnowionych objektów. Równierz w tym roku otworzą swoje drzwi objekty znane i mniej znane. Dzięki temu będą mogli Państwo uzyskać orientację w epokach z historii miasta i dzisiejszym użytkowaniu historycznych budowli.

źródło:
Salvador Dali: Kulturhistorisches Museum, Görlitzka Noc Organowa: Evangelische Innenstadtgemeinde, Dni Jazzu: Reinhard Schubert, Międzynarodowy Teatr Uliczny: Rainer Weisflog, Śląski Targ Garncarski: Roswitha Wintermann, Święto Starego Miasta, Zgorzelec na Jakuby: Sächsische Zeitung, Dzień Otwartych Drzwi: Rainer Michel Klein, Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz: Nikolai Schmidt, Europa-Maraton: Europamarathon Görlitz-Zgorzelec e.V., Święto zmysłów w browarze Landskron: Landskron BRAU-MANUFAKTUR, Lato nad jeziorem: R. Weisflog,

Photo: Nikolai Schmidt
Photo: Nikolai Schmidt
Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen