Warte zobaczenia & odwiedzenia

Najważniejsze imprezy

Najważniejsze imprezy

W Görlitz zawsze dużo się dzieje. Pozwólcie zachwycić sę różnorodnością wydarzeń kulturalnych w polsko-niemieckim Europa-Mieście.

Lodowisko

25 listopada 2022 r. - 1 stycznia 2023 r.

Mali i duzi wielbiciele łyżew mają okazję kręcić piruety na tle romantycznej architektury Obermarktu.

Website

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz

2 grudnia - 18 grudnia 2022 r.

Odwiedzenie naszego miasta, na granicy polsko-niemieckiej, opłaca się szczególnie w czasie adwentu. Dzieki świątecznemu oświetleniu Strarówka i ulice śródmieścia zamieniają się w romantyczne bajkowe miasteczko. W bożonarodzeniowej atmosferze handel, gastronomia i rzemiosło artystyczne prezentują swoje towary i specjały ze Śląska, Saksonii i Czech. Dawna świąteczna muzyka, występy chórów i zespołów z Görlitz na tutejszej Starówce wspaniale wprowadzają w bożonarodzeniowy nastrój. Przedświąteczny rynek codziennie odwiedza Görlitzer Christkind (Aniołek) i obdarowuje najmłodszych - a czasami również starszych - małymi podarunkami. Na tętniącym życiem jarmarku na gości czeka wiele atrakcji: tradycyjne świąteczne śpiewanie, bogaty program dla dzieci, przygotowany przez przedszkola i szkoły z Görlitz i ze Zgorzelca.

Website

 

Perspektywy wydarzeń na 2023 r

Wystawa „Pałace kupców przy Via Regia“

Od  kwietnia do końca października 2023 r.

W jednym z domów halowych w Görlitz, przy ulicy Brüderstraße 9, można zobaczyć wystawę „Pałace kupców przy Via Regia – projekt wystawienniczo – badawczy”. Oprócz najważniejszego  eksponatu tej wystawy, którym jest sam budynek niepoddanego jeszcze renowacji domu halowego, można zobaczyć tu również wielkoformatowe zdjęcia innych domów halowych wzdłuż szlaku Via Regia, precyzyjny wydruk 3D budynku przy ulicy Brüderstraße 9, a także film animowany o początkach domów halowych w Görlitz.

Dni Literatury nad Nysą

2023

Międzynarodowy Festiwal Dni Literatury nad Nysą przedstawi aktualne i zapomniane, tudzież nieznane oblicza tematyki  sąsiedztwa w Europie Środkowej oraz wyjaśni  różne aspekty i perspektywy z przeszłości, na  teraźniejszych przykładach z literatury współczesnej.  Oprócz wieczorów autorskich ze znanymi autorami, Dni Literatury nad Nysą obejmują także koncerty, pokazy filmowe, prezentacje sceniczne oraz projekty integracyjne jak np. konkursy.

Dalsze informacje

Międzynarodowe Dni MESSIAENA Görlitz-Zgorzelec

Styczeń 2023 r.

Francuski kompozytor Olivier Messiaen udowodnił, że muzyka nie dzieli a łączy, kiedy podczas niewoli w obozie jenieckim Stalag VIII A w Görlitz (dziś Zgorzelec) skomponował swoje arcydzieło „Kwartet na koniec czasu” i po raz pierwszy zaprezentował je dnia 15 stycznia 1941 roku w obozowym baraku teatralnym. Ku pamięci wszystkim,  którzy w obozie tym cierpieli i żywili nadzieję, co roku, 15 stycznia, odbywają się międzynarodowe Dni Messiaena – festiwal z udziałem wysokiej klasy artystów, który na własnej skórze pozwala doświadczyć egzystencjalnej siły muzyki.

Website

Procesja Drogi Krzyżowej

Wielki Piątek, 8 kwietnia 2023 r.

W Wielki Piątek w Görlitz odbywa się tradycyjna Droga Krzyżowa. Procesja rozpoczyna się o godz. 13:30 w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła i prowadzi wzdłuż szlaku Via Dolorosa w Görlitz z jej siedmioma stacja mi do Grobu Świętego, najlepiej zachowanej repliki Grobu Świętego w Jerozolimie. Tutaj, pod koniec Drogi Krzyżowej o godz. 15:00 odbędzie się nabożeństwo Wielkiego Piątku.

Dalsze informacje

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

18 kwietnia 2023 r.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków  został ustanowiony w 1982 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych do Spraw  Oświaty,  Nauki i Kultury (UNESCO). Z tej okazji miasto Görlitz, w roli niższego organu ochrony zabytków,  jest organizatorem corocznych wydarzeń specjalnych.

Görlitzka Noc Organowa

Niedziela Zesłania Ducha Świętego, 28 maja 2023 r.

W 2023 roku coroczna  Görlitzka Noc Organowa odbędzie się w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Będzie można usłyszeć organy w kościołach śródmiejskiej parafii ewangelickiej oraz w katedrze św. Jakuba w Görlitz. Inauguracja Nocy Organowej będzie miała miejsce w kościele Św. Piotra i Pawła, gdzie znajdują się słynne Organy Słoneczne. Tu również odbędzie się koncert finałowy wieczoru. W tym dniu rozbrzmieją też organy Jehmlich w kościele Martina Lutra, organy Schustera w kościele Marii Panny oraz organy Eule w katedrze św. Jakuba.

Dni Jazzu

czerwca 2023 r.

Ćwierć wieku emocjonującego jazzu w Görlitz: Festiwal oferuje koncerty w czterech „Niesłychanych Miejscach” oraz w innych lokalizacjach w Görlitz, Berthelsdorf, Löbau, Bad Muskau i Horce. Oszklony dziedziniec, stare obiekty fabryczne, dziedzińce zamkowe i historyczne stajnie stanowić będą przestrzeń dźwiękową dla wspaniałej muzyki i miejsce spotkań dla lubiącej zaskoczenia publiczności.

Dalsze informacje (w języku niemieckim)

Europa-Maraton

czerwca 2023 r.

Na początku czerwca ponownie możemy spodziewać się  wielu zawodowych biegaczy, sportowców rekreacyjnych, rodzin, jak i grup treningowych z Niemiec, Europy i innych „zakątków” świata. Oprócz dobrze znanych tras biegowych, takich jak maraton, półmaraton i trasa na 10 km,  Europamarathon Görlitz-Zgorzelec oferuje również biegaczom rekreacyjnym trasę na 5 km. Dla poszczególnych grup wiekowych wśród uczniów, odbędzie się bieg na 2 km. Nawet najmłodsi  będą mogli przemknąć w biegu na 400 metrów.

Dalsze informacje

Dzień Otwartych Drzwi

Czerwiec 2023 r.

Po raz dwudziesty w Dzień Otwartych Drzwi w Görlitz zainteresowani mogą zajrzeć za kulisy odrestaurowanych jak i nieodnowionych objektów. Równierz w tym roku otworzą swoje drzwi objekty znane i mniej znane. Dzięki temu będą mogli Państwo uzyskać orientację w epokach z historii miasta i dzisiejszym użytkowaniu historycznych budowli.

Nyski Festiwal Filmowy

maj 2023 r.

Trójnarodowy Nyski Festiwal Filmowy jest organizowany corocznie w maju. Festiwal, zainicjowany przez KunstBauerKino w saksońskim Großhennersdorf  we współpracy z klubami filmowymi w Libercu w Czechach oraz w Jeleniej Górze w Polsce, oferuje od 2004 roku młodym jak i uznanym twórcom filmowym z Niemiec, Polski i Czech forum filmowe, a publiczności program transgraniczny obejmujący około 100 filmów, koncerty, wystawy, spotkania autroskie oraz liczne imprezy w trójstyku granic nad Nysą.

Dalsze informacje

Święto zmysłów w browarze Landskron

Czerwiec 2023 r.

Tradycyjnie każdego roku browar Landskron zaprasza w drugi weekend czerwca na festyn "BRAUfest der Sinne". W przepięknej zabytkowej atmosferze festyn zmysłów jest świętem dla całej rodziny. Punktem kulimacyjnym są spektakularne fajerwerki w sobotni wieczór.

Website (w języku niemieckim)

COOLINARIA Polsko - Niemiecki Festiwal Smaku

Czerwiec 2023 r.

W wyjątkowej atmosferze wytwornego Postplatz w centrum Görlitz, przyjemność staje się programem. W Coolinaria, goście mogą oczywiście smakować i cieszyć się, ale także zrelaksowany z twórców w rozmowie. Program obejmuje WineMarket oraz FoodMarket, gdzie wybrani producenci regionalni z Saksonii, Brandenburgii i Polski prezentują swoje produkty spożywcze i napoje.

Teatr letni open-air

Lato 2023 r.

Teatr Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau co roku oferuje bogaty program open air. Trzy lokalizacje przyciągają porywającym  programem rozrywkowym. 

Dalsze informacje

ViaThea - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

6 lipca - 8 lipca 2023 r.

Ulice i place Europamiasta Görlitz/Zgorzelec na trzy dni zamienią się w jedną wielką plenerową scenę teatralną i staną się miejscem spotkań wielu kultur. Festiwal ViaThea to miejsce spotkań artystów i widzów z różnych krajów świata.
Zaczynając od teatru maskowego i teatru lalek poprzez występy WalkActs, aż po występy cyrkowe i inscenizacje na średnich i dużych placach, szerokiej publiczności  prezentowane jest tu całe spektrum sztuki, które sprawi, że serca zabiją szybciej, a w oczach zabłyśnie blask. Cieszcie się teatrem we wspaniałej atmosferze i sami stańcie się częścią fantastycznych inscenizacji. W tych dniach odkryjecie nasze miasto na nowo. Już teraz zapraszamy na międzynarodowy festiwal teatrów  ulicznych ViaThea w Europamieście Görlitz/Zgorzelec.

Dalsze informacje

Śląski Targ Garncarski

15 lipca - 16 lipca 2023 r.

Śląskie Targi Garncarskie to targi rzemiosła w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tutaj garncarze z dumą prezentują swoje wyroby, ich jakość i niepowtarzalność. Każdy element lśni prawdziwym kunsztem i precyzją. Śląski kiermasz ceramiki zaskakuje imponującą różnorodnością. Czy to dekoracyjne, czy użytkowe, wszystkie produkty można znaleźć w różnych stylach.

Dalsze informacje

Święto Starego Miasta i Zgorzelec na Jakuby

25 sierpnia - 27 sierpnia 2023 r.

Görlitz zaprasza na Święto Starego Miasta,Zgorzelec na Jakuby. Tysiące mieszkańców obu miast oraz liczni goście bawią się w średniowiecznym klimacie wraz z „idącym tłumem". Liczne sklepiki na Starym Mieście prezentują prawdziwe skarby sztuki rzemieślniczej: drewniane rzeźby, filigranowe wyroby z malowanej porcelany czy z dmuchanego szkła to niezwykłe pamiątki, których wyrób mogą Państwo podpatrzeć na miejscu.

Dalsze informacje

Festiwal Łużycki

sierpnia/września 2023 r.

Wielogatunkowy festiwal kulturalny, odbywający się co roku późnym latem, odzwierciedla przemianę Łużyc jako tematu kulturalnego o europejskim formacie i światowym znaczeniu. W tym celu w regionie od Lübben do Zittau, a więc na pograniczu Saksonii i Brandenburgii, odbywa się ponad 80 imprez: Koncerty, teatr, jazz, recitale piosenek, wystawy, instalacje i rozmowy.

Website

Dzień Otwartych Zabytków

10 września 2023 r.

Tego dnia można odkryć dla siebie niektóre z prawie 4 tysięcy zabytków znajdujących się w Görlitz, których mury zwykle pozostają w ukryciu. W okolicach Dnia Otwartych Zabytków  będzie też można zobaczyć szczególne dziedzictwo miasta za pośrednictwem  jarmarku rękodzieła oraz programu ramowego prezentującego liczne  koncerty, wycieczki po mieście i wiele innych interesujących akcji.

 

Perspektywy wydarzeń na 2024 r

Śląska Noc Literacka

2024

Nietypowe miejsca zapraszają na rozrywkę z literaturą w niezwykłej formie. W siostrzanych miastach Goerlitz i Zgorzelcu znane osobistości czytają na głos teksy o mieście i regionie polskich i niemieckich autorów, zarówno rodzimych jak i zamiejscowych. Tego wieczoru mogą się Państwo wybrać na przepełniony literaturą spacer po mieście.

Tydzień Bachowski

września/październik 2024 r.

Ten festiwalowy tydzień poświęcony jest  muzyce Johanna Sebastiana Bacha i odbywa się w kościołach Parafii Ewangelickiej Śródmieścia Görlitz. Oprócz koncertu inauguracyjnego usłyszycie nabożeństwa kantatowe oraz audycję radiową z mszy świętej dziękczynnej za plony, jak i wykonania kantaty w kościele Św. Piotra i Pawła.

Źródła zdjęć:
Zdjęcie "Wystawa „Pałace kupców przy Via Regia“": Ulrich Schwarz (Berlin), Zdjęcie "Procesja Drogi Krzyżowej": C. Freudrich, Zdjęcie "Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków": Europastadt GmbH, Zdjęcie "Dni Literatury nad Nysą": Axel Lange, Zdjęcie „Międzynarodowe Dni MESSIAENA Görlitz-Zgorzelec“: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V., Zdjęcie „Nyski Festiwal Filmowy“: Hannes Roensch, Zdjęcie "Görlitzka Noc Organowa": Evangelische Innenstadtgemeinde, Zdjęcie" Dni Jazzu": Reinhard Schubert, Zdjęcie "Europa-Maraton": Europamarathon Görlitz-Zgorzelec e.V., Zdjęcie "Święto zmysłów w browarze Landskron": Landskron BRAU-MANUFAKTUR, Zdjęcie "Dzień Otwartych Drzwi": Stadt Görlitz, Zdjęcie "COOLINARIA Polsko - Niemiecki Festiwal Smaku": Paul Glaser, Zdjęcie „Teatr letni open-air“: Pawel Sosnowski, Zdjęcie "Międzynarodowy Teatr Uliczny": Nikolai Schmidt, Zdjęcie "Śląski Targ Garncarski": Roswitha Wintermann, Zdjęcie "Święto Starego Miasta, Zgorzelec na Jakuby": Sächsische Zeitung, Zdjęcie "Festiwal Łużycki": Nikolai Schmidt, Zdjęcie "Dzień Otwartych Zabytków": Reiner Michel, Zdjęcie „Lodowisko“: Nikolai Schmidt, Zdjęcie "Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz": Nikolai Schmidt, Zdjęcie "Śląska Noc Literacka": Wehnert, Zdjęcie "Tydzień Bachowski": Copy Magnet Werbeagentur, Zdjęcie "LAUSITZ CHURCH DAY w Görlitz": Lausitz Kirchentag

 

Święto Starego Miasta i Zgorzelec na Jakuby, (c) Felix Leda
Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen