Warte zobaczenia & odwiedzenia

Najważniejsze imprezy

Najważniejsze imprezy

W Görlitz zawsze dużo się dzieje. Pozwólcie zachwycić sę różnorodnością wydarzeń kulturalnych w polsko-niemieckim Europa-Mieście.

Wspólnie świętujemy 20 lat Europamiasta

5 maja 2018 

Görlitz i Zgorzelec organizują 5 maja 2018 wspólne, rodzinne święto mieszkańców miasta. Polsko-niemiecka proklamacja z 5 maja 1998 ma już 20 lat. Była kamieniem milowym w rozwoju współpracy obu miast. Po 20 latach można się pokusić o bilans i podsumowanie rozwoju społeczności miasta. Podczas rodzinnego festynu mieszkańcy Görlitz i Zgorzelca mają okazję się spotkać, miło spędzić razem czas, świętować, tańczyć, śmiać się, lepiej się poznać i zrozumieć.

Projekt jest finansowany z Funduszu Małych Projektów (FMP) programu INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Dni Jazzu + Koncerty specjalne

23 - 27 maja 2018

Dni Jazzu w Görlitz, dają możliwość przysłuchiwania się koncertom rozmaitych odmian Jazzu w otoczeniu niezwykłej architektury tysiącletniego miasta.

Website (w języku niemieckim)

Görlitzka Noc Organowa

20 maja 2018

Görlitzka Noc Organowa odbędzie się w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego w kościołach Ewangelickiej Parafii Śródmiejskiej i katedrze Św. Jakuba. Inauguracja Nocy Organowej będzie miała miejsce w kościele Św. Piotra i Pawła, gdzie znajdują się słynne Organy Słoneczne.

Website (w języku niemieckim)

Europa-Maraton

3 czerwca 2018

Bieg ten gwarantuje uczestnikom, których liczba wzrasta z każdym rokiem, niesamowitą atmosferę dwóch krajów. Zawodnicy będą mogli zawalczyć w dziewięciu dyscyplinach takich jak biegi, chodzenie, skateboard, jazda na hulajnodze, handbike, na tym trudnym transgranicznym odcinku.

Website

Święto zmysłów w browarze Landskron

8 - 10 czerwca 2018

Tradycyjnie każdego roku browar Landskron zaprasza w drugi weekend czerwca na festyn "BRAUfest der Sinne". W przepięknej zabytkowej atmosferze festyn zmysłów jest świętem dla całej rodziny. Punktem kulimacyjnym są spektakularne fajerwerki w sobotni wieczór.

Bilet

Website (w języku niemieckim)

Dzień Otwartych Drzwi

17 czerwca 2018

Po raz dwudziesty w Dzień Otwartych Drzwi w Görlitz zainteresowani mogą zajrzeć za kulisy odrestaurowanych jak i nieodnowionych objektów. Równierz w tym roku otworzą swoje drzwi objekty znane i mniej znane. Dzięki temu będą mogli Państwo uzyskać orientację w epokach z historii miasta i dzisiejszym użytkowaniu historycznych budowli.

Międzynarodowy Teatr Uliczny

28 - 30 czerwca 2018

Ulice, place i parki stają się wielką sceną Open Air dla międzynarodowych grup teatralnych. Na trzy dni ulice miasta zamieniają się w scenę dla komediantów, akrobatów i tancerzy.

Website (w języku niemieckim)

Lato nad jeziorem

Lipiec - Sierpień 2018

Odpoczynek na plaży, sportowa aktywność na rowerze i w łódce, wydarzenia kulturalne i wyśmienita gastronomia – oto jak przyjemnie można spędzić lato nad jeziorem Berzdorfer See. Różnorodne wydarzenia organizowane na plażach, na pętli okalającej jezioro, w porcie oraz na samym jeziorze dostarczą wielu niezapomnianych przeżyć. Najważniejsze z nich to Festyn w Błękitnej Lagunie z Międzynarodowymi Regatami Żeglarskimi oraz III Tydzień nad Jeziorem. Już w polowie lipca sportowcy mogą wziąć udział w Triathlonie Zgorzelec oraz w organizowanych po raz pierwszy w sierpniu zawodach "Swim ‘n‘ Run".

Goerlitz-miasto.pl/jezioro

Śląski Targ Garncarski

21 - 22 lipca 2018

Każdego roku garncarze z całych Niemiec spotykają się na Starym Mieście w Görlitz, aby zaprezentować swoje wyroby. Oprócz Śląskiej Garncarki i Śpiewającego Garncarza goście targów będą mogli podziwiać bogaty program, zobaczyć styl życia, ślaskie tradycje i oczywiście mnóstwo wyrobów garncarskich.

Website (w języku niemieckim)

Święto Starego Miasta, Zgorzelec na Jakuby

24 - 26 sierpnia 2018

Görlitz zaprasza na Święto Starego Miasta,Zgorzelec na Jakuby. Tysiące mieszkańców obu miast oraz liczni goście bawią się w średniowiecznym klimacie wraz z „idącym tłumem". Liczne sklepiki na Starym Mieście prezentują prawdziwe skarby sztuki rzemieślniczej: drewniane rzeźby, filigranowe wyroby z malowanej porcelany czy z dmuchanego szkła to niezwykłe pamiątki, których wyrób mogą Państwo podpatrzeć na miejscu

Website

Folklorum

September 2018

Musik steigt über das grüne Blattwerk alter Bäume. Zwischen bunten Marktbuden, wo beredete Händler die Schätze ferner Länder feilbieten, drängt sich das sympathischste Publikum der Welt. Leuchtende Kinderaugen verfolgen geschickte Gaukler und auf den Bühnen steppt der Bär.
Das war das Folklorum – und das wird das Folklorum bleiben.

Website

Tag des offenen Denkmals

9. September 2018

An diesem Tag erlebt man in Görlitz einige der fast 4.000 Denkmäler, die sonst eher im Verborgenen bleiben. Im Umfeld des Denkmaltages wird mit dem Handwerkermarkt und einem Rahmenprogramm durch Konzerte, Führungen und viele Aktionen das besondere Erbe der Stadt erlebbar.

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz

30 November - 16 grudnia 2018

Odwiedzenie naszego miasta, na granicy polsko-niemieckiej, opłaca się szczególnie w czasie adwentu. Dzieki świątecznemu oświetleniu Strarówka i ulice śródmieścia zamieniają się w romantyczne bajkowe miasteczko. W bożonarodzeniowej atmosferze handel, gastronomia i rzemiosło artystyczne prezentują swoje towary i specjałami ze Śląska, Saksonii i Czech. Dawna świąteczna muzyka, występy chórów i zespołów z Görlitz na tutejszej Starówce wspaniale wprowadzają w bożonarodzeniowy nastrój. Codziennie przedświąteczny rynek odwiedza Görlitzer Christkind (Aniołek) i obdarowuje najmłodszych - a czasami również starszych - małymi podarunkami. Na tętniącym życiem jarmarku na gości czeka wiele atrakcji: tradycyjne świąteczne śpiewanie, bogaty program dla dzieci, przygotowany przez przedszkola i szkoły z Görlitz i ze Zgorzelca.

Website
Photo: Nikolai Schmidt
Photo: Nikolai Schmidt
Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen