Warte zobaczenia & odwiedzenia

Najważniejsze imprezy

Najważniejsze imprezy

W Görlitz zawsze dużo się dzieje. Pozwólcie zachwycić sę różnorodnością wydarzeń kulturalnych w polsko-niemieckim Europa-Mieście.

Dni Messiaena

15.01. - 19.01.2020

Coroczne koncerty dla upamiętnienia kompozytora Oliviera Messiaena i prawykonania jego dzieła „Kwartet na koniec czasu“.

Website

Dni Literatury nad Nysą

22.04. - 26.04.2020

Polsko-niemiecki festiwal literacki zaprasza co dwa lata.

Website

Teatr letni open-air

maj - sierpień 2020

Klasyki sztuki teatralnej pod gołym niebem – a w tle wspaniałe kulisy.

Website

Nyski Festiwal Filmowy

12.05. - 17.05.2020

Trójnarodowy festiwal prezentujący ponad 100 filmów i urozmaicony bogatym programem ramowym.

Website

Görlitzka Noc Organowa

31.05.2020

Görlitzka Noc Organowa odbędzie się w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego w kościołach Ewangelickiej Parafii Śródmiejskiej i katedrze Św. Jakuba. Inauguracja Nocy Organowej będzie miała miejsce w kościele Św. Piotra i Pawła, gdzie znajdują się słynne Organy Słoneczne.

Europa-Maraton

07.06.2020

Bieg ten gwarantuje uczestnikom, których liczba wzrasta z każdym rokiem, niesamowitą atmosferę dwóch krajów. Zawodnicy będą mogli zawalczyć w dziewięciu dyscyplinach takich jak biegi, chodzenie, skateboard, jazda na hulajnodze, handbike, na tym trudnym transgranicznym odcinku.

Website

Dni Jazzu + Koncerty specjalne

03.06. - 14.06.2020

Dni Jazzu w Görlitz, dają możliwość przysłuchiwania się koncertom rozmaitych odmian Jazzu w otoczeniu niezwykłej architektury tysiącletniego miasta.

Website (w języku niemieckim)

Święto zmysłów w browarze Landskron

12.06. - 14.06.2020

Tradycyjnie każdego roku browar Landskron zaprasza w drugi weekend czerwca na festyn "BRAUfest der Sinne". W przepięknej zabytkowej atmosferze festyn zmysłów jest świętem dla całej rodziny. Punktem kulimacyjnym są spektakularne fajerwerki w sobotni wieczór.

Website (w języku niemieckim)

Dzień Otwartych Drzwi

21.06.2020

Po raz dwudziesty w Dzień Otwartych Drzwi w Görlitz zainteresowani mogą zajrzeć za kulisy odrestaurowanych jak i nieodnowionych objektów. Równierz w tym roku otworzą swoje drzwi objekty znane i mniej znane. Dzięki temu będą mogli Państwo uzyskać orientację w epokach z historii miasta i dzisiejszym użytkowaniu historycznych budowli.

Międzynarodowy Teatr Uliczny

02.07. - 04.07.2020

Ulice, place i parki stają się wielką sceną Open Air dla międzynarodowych grup teatralnych. Na trzy dni ulice miasta zamieniają się w scenę dla komediantów, akrobatów i tancerzy.

Website

Śląski Targ Garncarski

18.07. - 19.07.2020

Każdego roku garncarze z całych Niemiec spotykają się na Starym Mieście w Görlitz, aby zaprezentować swoje wyroby. Oprócz Śląskiej Garncarki i Śpiewającego Garncarza goście targów będą mogli podziwiać bogaty program, zobaczyć styl życia, ślaskie tradycje i oczywiście mnóstwo wyrobów garncarskich.

Website

Lato nad jeziorem

Lipiec - Sierpień 2020

Odpoczynek na plaży, sportowa aktywność na rowerze i w łódce, wydarzenia kulturalne i wyśmienita gastronomia – oto jak przyjemnie można spędzić lato nad jeziorem Berzdorfer See. Różnorodne wydarzenia organizowane na plażach, na pętli okalającej jezioro, w porcie oraz na samym jeziorze dostarczą wielu niezapomnianych przeżyć. Najważniejsze z nich to Festyn w Błękitnej Lagunie z Międzynarodowymi Regatami Żeglarskimi oraz III Tydzień nad Jeziorem. Już w polowie lipca sportowcy mogą wziąć udział w Triathlonie Zgorzelec oraz w organizowanych po raz pierwszy w sierpniu zawodach "Swim ‘n‘ Run".

Goerlitz-miasto.pl/jezioro

Święto Starego Miasta, Zgorzelec na Jakuby

28.08. - 30.08.2020

Görlitz zaprasza na Święto Starego Miasta,Zgorzelec na Jakuby. Tysiące mieszkańców obu miast oraz liczni goście bawią się w średniowiecznym klimacie wraz z „idącym tłumem". Liczne sklepiki na Starym Mieście prezentują prawdziwe skarby sztuki rzemieślniczej: drewniane rzeźby, filigranowe wyroby z malowanej porcelany czy z dmuchanego szkła to niezwykłe pamiątki, których wyrób mogą Państwo podpatrzeć na miejscu.

Website

Tydzień Bachowski

30.09. - 04.10.2020

Co dwa lata: koncerty muzyki Bacha oraz spotkania literackie w kościołach św. Piotra i Pawła, Najświętszej Marii Panny i św. Krzyża.

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz

04.12. - 20.12.2020

Odwiedzenie naszego miasta, na granicy polsko-niemieckiej, opłaca się szczególnie w czasie adwentu. Dzieki świątecznemu oświetleniu Strarówka i ulice śródmieścia zamieniają się w romantyczne bajkowe miasteczko. W bożonarodzeniowej atmosferze handel, gastronomia i rzemiosło artystyczne prezentują swoje towary i specjałami ze Śląska, Saksonii i Czech. Dawna świąteczna muzyka, występy chórów i zespołów z Görlitz na tutejszej Starówce wspaniale wprowadzają w bożonarodzeniowy nastrój. Codziennie przedświąteczny rynek odwiedza Görlitzer Christkind (Aniołek) i obdarowuje najmłodszych - a czasami również starszych - małymi podarunkami. Na tętniącym życiem jarmarku na gości czeka wiele atrakcji: tradycyjne świąteczne śpiewanie, bogaty program dla dzieci, przygotowany przez przedszkola i szkoły z Görlitz i ze Zgorzelca.

Website

 

Lodowisko

27.11.2020 - 10.01.2021

Mali i duzi amatorzy łyżew mają okazję kręcić piruety na tle romantycznej architektury Obermarktu.

Website

Perspektywy wydarzeń na 2021 r

źródło:
Görlitzka Noc Organowa: Evangelische Innenstadtgemeinde, Dni Jazzu: Reinhard Schubert, Międzynarodowy Teatr Uliczny: Rainer Weisflog, Śląski Targ Garncarski: Roswitha Wintermann, Święto Starego Miasta, Zgorzelec na Jakuby: Sächsische Zeitung, Dzień Otwartych Drzwi: Rainer Michel Klein, Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz: Nikolai Schmidt, Europa-Maraton: Europamarathon Görlitz-Zgorzelec e.V., Święto zmysłów w browarze Landskron: Landskron BRAU-MANUFAKTUR, Lato nad jeziorem: R. Weisflog, Dni Literatury nad Nysą : Axel Lange, Tydzień Bachowski: Copy Magnet Werbeagentur 

Photo: Nikolai Schmidt
Photo: Nikolai Schmidt
Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen