Warte zobaczenia & odwiedzenia

Najważniejsze imprezy

Najważniejsze imprezy

W Görlitz zawsze dużo się dzieje. Pozwólcie zachwycić sę różnorodnością wydarzeń kulturalnych w polsko-niemieckim Europa-Mieście.

Lodowisko

27.11.2020 - 10.01.2021 - Trwa sprawdzanie implementacji

Mali i duzi amatorzy łyżew mają okazję kręcić piruety na tle romantycznej architektury Obermarktu.

Website

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz

04.12. - 20.12.2020 - odwołany!!!

Odwiedzenie naszego miasta, na granicy polsko-niemieckiej, opłaca się szczególnie w czasie adwentu. Dzieki świątecznemu oświetleniu Strarówka i ulice śródmieścia zamieniają się w romantyczne bajkowe miasteczko. W bożonarodzeniowej atmosferze handel, gastronomia i rzemiosło artystyczne prezentują swoje towary i specjałami ze Śląska, Saksonii i Czech. Dawna świąteczna muzyka, występy chórów i zespołów z Görlitz na tutejszej Starówce wspaniale wprowadzają w bożonarodzeniowy nastrój. Codziennie przedświąteczny rynek odwiedza Görlitzer Christkind (Aniołek) i obdarowuje najmłodszych - a czasami również starszych - małymi podarunkami. Na tętniącym życiem jarmarku na gości czeka wiele atrakcji: tradycyjne świąteczne śpiewanie, bogaty program dla dzieci, przygotowany przez przedszkola i szkoły z Görlitz i ze Zgorzelca.

Website

 

Perspektywy wydarzeń na 2021 r

Wystawa „Pałace kupców przy Via Regia“

prawdopodobnie od kwietnia do października 2021 r

W jednym z domów halowych w Görlitz, przy ulicy Brüderstraße 9, można zobaczyć wystawę „Pałace kupców przy Via Regia – projekt wystawienniczo – badawczy”. Oprócz najważniejszego  eksponatu tej wystawy, którym jest sam budynek niepoddanego jeszcze renowacji domu halowego, można zobaczyć tu również wielkoformatowe zdjęcia innych domów halowych wzdłuż szlaku Via Regia, precyzyjny wydruk 3D budynku przy ulicy Brüderstraße 9, a także film animowany o początkach domów halowych w Görlitz.

Międzynarodowe Dni MESSIAENA Görlitz-Zgorzelec

14.01. - 17.01.2021

Francuski kompozytor Olivier Messiaen udowodnił, że muzyka nie dzieli a łączy, kiedy podczas niewoli w obozie jenieckim Stalag VIII A w Görlitz (dziś Zgorzelec) skomponował swoje arcydzieło „Kwartet na koniec czasu” i po raz pierwszy zaprezentował je dnia 15 stycznia 1941 roku w obozowym baraku teatralnym. Ku pamięci wszystkim,  którzy w obozie tym cierpieli i żywili nadzieję, co roku, 15 stycznia, odbywają się międzynarodowe Dni Messiaena – festiwal z udziałem wysokiej klasy artystów, który na własnej skórze pozwala doświadczyć egzystencjalnej siły muzyki.

Website

Procesja Drogi Krzyżowej

Wielki Piątek, 02.04.2021

W Wielki Piątek w Görlitz odbywa się tradycyjna Droga Krzyżowa. Procesja rozpoczyna się o godz. 13:30 w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła i prowadzi wzdłuż szlaku Via Dolorosa w Görlitz z jej siedmioma stacja mi do Grobu Świętego, najlepiej zachowanej repliki Grobu Świętego w Jerozolimie. Tutaj, pod koniec Drogi Krzyżowej o godz. 15:00 odbędzie się nabożeństwo Wielkiego Piątku.

Dalsze informacje

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

18.04.2021

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków  został ustanowiony w 1982 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych do Spraw  Oświaty,  Nauki i Kultury (UNESCO). Z tej okazji miasto Görlitz, w roli niższego organu ochrony zabytków,  jest organizatorem corocznych wydarzeń specjalnych.

Dni Literatury nad Nysą

21.04. - 25.04.2021

Międzynarodowy Festiwal Dni Literatury nad Nysą przedstawi aktualne i zapomniane, tudzież nieznane oblicza tematyki  sąsiedztwa w Europie Środkowej oraz wyjaśni  różne aspekty i perspektywy z przeszłości, na  teraźniejszych przykładach z literatury współczesnej.  Oprócz wieczorów autorskich ze znanymi autorami, Dni Literatury nad Nysą obejmują także koncerty, pokazy filmowe, prezentacje sceniczne oraz projekty integracyjne jak np. konkursy.

Dalsze informacje

Nyski Festiwal Filmowy

18.05. - 23.05.2021

To już 17-ta edycja trójnarodowego Nyskiego Festiwalu Filmowego. Festiwal, zainicjowany przez KunstBauerKino w saksońskim Großhennersdorf  we współpracy z klubami filmowymi w Libercu w Czechach oraz w Jeleniej Górze w Polsce, oferuje od 2004 roku młodym jak i uznanym twórcom filmowym z Niemiec, Polski i Czech forum filmowe, a publiczności program transgraniczny obejmujący około 100 filmów, koncerty, wystawy, spotkania autroskie oraz liczne imprezy w trójstyku granic nad Nysą.

Dalsze informacje

Görlitzka Noc Organowa

23.05.2021

W 2021 roku coroczna  Görlitzka Noc Organowa odbędzie się w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Będzie można usłyszeć organy w kościołach śródmiejskiej parafii ewangelickiej oraz w katedrze św. Jakuba w Görlitz. Inauguracja Nocy Organowej będzie miała miejsce w kościele Św. Piotra i Pawła, gdzie znajdują się słynne Organy Słoneczne. Tu również odbędzie się koncert finałowy wieczoru. W tym dniu rozbrzmieją też organy Jehmlich w kościele Martina Lutra, organy Schustera w kościele Marii Panny oraz organy Eule w katedrze św. Jakuba.

Dni Jazzu + Koncerty specjalne

02.06. - 13.06.2021

Ćwierć wieku emocjonującego jazzu w Görlitz: Festiwal oferuje koncerty w czterech „Niesłychanych Miejscach” oraz w innych lokalizacjach w Görlitz, Berthelsdorf, Löbau, Bad Muskau i Horce. Oszklony dziedziniec, stare obiekty fabryczne, dziedzińce zamkowe i historyczne stajnie stanowić będą przestrzeń dźwiękową dla wspaniałej muzyki i miejsce spotkań dla lubiącej zaskoczenia publiczności.

Dalsze informacje (w języku niemieckim)

Europa-Maraton

06.06.2021

Na początku czerwca ponownie możemy spodziewać się  wielu zawodowych biegaczy, sportowców rekreacyjnych, rodzin, jak i grup treningowych z Niemiec, Europy i innych „zakątków” świata. Oprócz dobrze znanych tras biegowych, takich jak maraton, półmaraton i trasa na 10 km,  Europamarathon Görlitz-Zgorzelec oferuje również biegaczom rekreacyjnym trasę na 5 km. Dla poszczególnych grup wiekowych wśród uczniów, odbędzie się bieg na 2 km. Nawet najmłodsi  będą mogli przemknąć w biegu na 400 metrów.

Dalsze informacje

Święto zmysłów w browarze Landskron

w czerwcu 2021 r

Tradycyjnie każdego roku browar Landskron zaprasza w drugi weekend czerwca na festyn "BRAUfest der Sinne". W przepięknej zabytkowej atmosferze festyn zmysłów jest świętem dla całej rodziny. Punktem kulimacyjnym są spektakularne fajerwerki w sobotni wieczór.

Website (w języku niemieckim)

Dzień Otwartych Drzwi

prawdopodobnie 20.06.2021

Po raz dwudziesty w Dzień Otwartych Drzwi w Görlitz zainteresowani mogą zajrzeć za kulisy odrestaurowanych jak i nieodnowionych objektów. Równierz w tym roku otworzą swoje drzwi objekty znane i mniej znane. Dzięki temu będą mogli Państwo uzyskać orientację w epokach z historii miasta i dzisiejszym użytkowaniu historycznych budowli.

COOLINARIA Polsko - Niemiecki Festiwal Smaku

26.06. - 27.06.2021

Nowy  Festiwalu Smaku, który odbył się w czerwcu  br., pomyślnie przeszedł pierwszą próbę. Dlatego już teraz zapraszamy do Görlitz na kolejną edycję festiwalu w czerwcu 2021 r., gdzie będzie można  skosztować regionalnych specjałów na przepięknie odrestaurowanym Placu Pocztowym (Postplatz). Degustacje wina, możliwość rozmowy  z najlepszymi saksońskimi  producentami win i przedstawicielami z Brandenburgii, jak i poznania bezpośrednich sprzedawców  i manufaktur.  Bawcie się dobrze!

Lato nad jeziorem

latem 2021 r

Odpoczynek na plaży, sportowa aktywność na rowerze i w łódce, wydarzenia kulturalne i wyśmienita gastronomia – oto jak przyjemnie można spędzić lato nad jeziorem Berzdorfer See. Różnorodne wydarzenia organizowane na plażach, na pętli okalającej jezioro, w porcie oraz na samym jeziorze dostarczą wielu niezapomnianych przeżyć. Najważniejsze z nich to Festyn w Błękitnej Lagunie z Międzynarodowymi Regatami Żeglarskimi oraz III Tydzień nad Jeziorem. Już w polowie lipca sportowcy mogą wziąć udział w Triathlonie Zgorzelec oraz w organizowanych po raz pierwszy w sierpniu zawodach "Swim ‘n‘ Run".

Goerlitz-miasto.pl/jezioro

Teatr letni open-air

latem 2021 r

Teatr Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau co roku oferuje bogaty program open air. Trzy lokalizacje przyciągają porywającym  programem rozrywkowym. 

Dalsze informacje

ViaThea - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

01.07. - 03.07.2021

Ulice i place Europamiasta Görlitz/Zgorzelec na trzy dni zamienią się w jedną wielką plenerową scenę teatralną i staną się miejscem spotkań wielu kultur. Festiwal ViaThea to miejsce spotkań artystów i widzów z różnych krajów świata.

Zaczynając od teatru maskowego i teatru lalek poprzez występy WalkActs, aż po występy cyrkowe i inscenizacje na średnich i dużych placach, szerokiej publiczności  prezentowane jest tu całe spektrum sztuki, które sprawi, że serca zabiją szybciej, a w oczach zabłyśnie blask. Cieszcie się teatrem we wspaniałej atmosferze i sami stańcie się częścią fantastycznych inscenizacji. W tych dniach odkryjecie nasze miasto na nowo. Już teraz zapraszamy na międzynarodowy festiwal teatrów  ulicznych ViaThea w Europamieście Görlitz/Zgorzelec.

Dalsze informacje

Śląski Targ Garncarski

17.07. - 18.07.2021

Śląski Jarmark Garncarski to targi rzemiosła w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tutaj garncarze z dumą prezentują swoje produkty,  ich jakość i wyjątkowość.  Każda sztuka  olśniewa prawdziwym kunsztem i precyzją. Śląski Jarmark Garncarski zaskakuje imponującą różnorodnością. Niezależnie od tego, czy są to artykuły dekoracyjne czy przedmioty codziennego użytku, wszystkie produkty można znaleźć w różnych stylach. Nie zabraknie także programu artystycznego, radosnej atmosfery i przeróżnych śląskich zwyczajów w postaci piosenek, muzyków jarmarcznych oraz tańców ludowych i tradycyjnych.

Dalsze informacje

Święto Starego Miasta i Zgorzelec na Jakuby

27.08. - 29.08.2021

Görlitz zaprasza na Święto Starego Miasta,Zgorzelec na Jakuby. Tysiące mieszkańców obu miast oraz liczni goście bawią się w średniowiecznym klimacie wraz z „idącym tłumem". Liczne sklepiki na Starym Mieście prezentują prawdziwe skarby sztuki rzemieślniczej: drewniane rzeźby, filigranowe wyroby z malowanej porcelany czy z dmuchanego szkła to niezwykłe pamiątki, których wyrób mogą Państwo podpatrzeć na miejscu.

Dalsze informacje

Dzień Otwartych Zabytków

21.09.2021

Tego dnia można odkryć dla siebie niektóre z prawie 4 tysięcy zabytków znajdujących się w Görlitz, których mury zwykle pozostają w ukryciu. W okolicach Dnia Otwartych Zabytków  będzie też można zobaczyć szczególne dziedzictwo miasta za pośrednictwem  jarmarku rękodzieła oraz programu ramowego prezentującego liczne  koncerty, wycieczki po mieście i wiele innych interesujących akcji.

 

Festiwal Łużycki

Wrzesień / Październik 2021

Festiwal kulturalny – wielodziedzinowy odzwierciedlający przemianę Łużyc poprzez kulturę w wymiarze europejskim i znaczeniu globalnym. W regionie od Lübben do Zittau, obejmującym obszar dwóch krajów związkowych Saksonnii i Brandenburgii odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych: koncertów muzyki poważnej, przedstawiań teatralnych, koncertów jazzowych, wieczorów piosenek, wystaw, instalacji i dyskusji.

Website

Perspektywy wydarzeń na 2022 r

Tydzień Bachowski

Jesień 2022

Ten festiwalowy tydzień poświęcony jest  muzyce Johanna Sebastiana Bacha i odbywa się w kościołach Parafii Ewangelickiej Śródmieścia Görlitz. Oprócz koncertu inauguracyjnego usłyszycie nabożeństwa kantatowe oraz audycję radiową z mszy świętej dziękczynnej za plony, jak i wykonania kantaty w kościele Św. Piotra i Pawła.

Zdjęcie "Görlitzka Noc Organowa": Evangelische Innenstadtgemeinde, Zdjęcie" Dni Jazzu": Reinhard Schubert, Zdjęcie "Międzynarodowy Teatr Uliczny": Rainer Weisflog, Zdjęcie "Śląski Targ Garncarski": Roswitha Wintermann, Zdjęcie "Święto Starego Miasta, Zgorzelec na Jakuby": Sächsische Zeitung, Zdjęcie "Dzień Otwartych Drzwi": Stadt Görlitz, Zdjęcie "Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz": Nikolai Schmidt, Zdjęcie "Europa-Maraton": Europamarathon Görlitz-Zgorzelec e.V., Zdjęcie "Święto zmysłów w browarze Landskron": Landskron BRAU-MANUFAKTUR, Zdjęcie "Lato nad jeziorem": R. Weisflog, Zdjęcie "Dni Literatury nad Nysą": Axel Lange, Zdjęcie "Tydzień Bachowski": Copy Magnet Werbeagentur, Zdjęcie "Wystawa „Pałace kupców przy Via Regia“": Ulrich Schwarz, Berlin, Zdjęcie "Procesja Drogi Krzyżowej": C. Freudrich, Zdjęcie "Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków": Europastadt GmbH, Zdjęcie "Dzień Otwartych Zabytków": R. Michel, Zdjęcie "Śląska Noc Literacka": Axel Lange, Zdjęcie "COOLINARIA Polsko - Niemiecki Festiwal Smaku": Paul Glaser, Zdjęcie "Festiwal Łużycki": N. Schmidt

Photo: Nikolai Schmidt
Photo: Nikolai Schmidt

Wrażenia z Śląski Targ Garncarski

Wrażenia z Święto Starego Miasta

Nota prawna Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen