Görliwood - European Film Location

Najpiękniejsze lokalizacje filmowe

1. Der Untermarkt - Rynek Dolny

Rynek Dolny – najpiękniejsze miejsce

Historyczne centrum jest flagowym turystycznym punktem Görlitz i jednym z najbardziej wszechstronnych miejsc dla ekip filmowych. Nic dziwnego, że większość filmów powstawała właśnie tutaj.  Gatunek filmu zupełnie nie ma znaczenia: filmy historyczne jak „Goethe!“ albo „W 80 dni dookoła świata“, dramaty wojenne, takie jak „Złodziejka książek“ czy „Bękarty wojny“, a nawet filmy fantasy dla dzieci jak  „Uczeń Czarnoksiężnika“ -  wszystkie znalazły tu swoją scenerię.
Ale również poza kulisami filmów, plac w sercu Starego Miasta urzeka swoją spokojną i przyjazną atmosferą. Można tu przechadzać się pod arkadami,  delektować bukietem smaków w licznych kawiarniach i restauracjach, spędzać noce w hotelach – i oczywiście świętować podczas takich wydarzeń jak  Śląski Jarmark Garncarski. Przekonajcie się na własnej skórze.

„W Görlitz można znaleźć wiele pięknych miejsc do kręcenia filmów, od kulis wielkiego miasta po wiejską atmosferę. Zachowały się tu całe ulice z okresu grynderskiego, zabytkowe wille, domy halowe dawnych kupców handlujących tkaninami oraz rynek, który w filmach wspaniale komponuje się na przekroju wielu stuleci“.

Marei Wenzel, Locationscout, Czak Wenzel Location, Berlin

2. Der Braune Hirsch - Brązowy Jeleń

Brązowy Jeleń – bardziej filmowo już nie można

W tym efektownym narożnym domu przy malowniczym rynku gościły w ostatnich latach niezliczone ekipy filmowe. Zabytkowy budynek pokazuje swoje wszystkie atuty szczególnie przy zdjęciach wnętrz: stara apteka („Uczeń Czarnoksiężnika“), karczma („Młody Karl Marks“), hotel („Kapitan“), pokój uczonego („Rachuba świata“) – wszystko wydaje się być możliwe.

W Brown Deer można również podziwiać pierwszy przystanek Walk of Görliwood. Witryny sklepowe zapewniają ekscytujące widoki na filmowe miasto i są częściowo wyposażone w oryginalne rekwizyty.

Fani kina mogą odwiedzić ten dom w sezonie podczas oprowadzania dla grup lub zwiedzania indywidualnego. Na pewno zaskoczy ich różnorodność i wszechstronność pomieszczeń.

3. Das Kaufhaus - Dom Towarowy

Dom Towarowy – Gdzie jest boy?

Najprawdopodobniej najpiękniejszy dom towarowy w Niemczech stał się prawdziwą gwiazdą w roli hotelu w „Grand Budapest Hotel". Z odrobiną fantazji można nadal zobaczyć jak boy hotelowy przebiega korytarzami obecnie pustego budynku.
Ciekawscy mogą zawsze rzucić okiem przez witryny sklepowe, a czasem dom towarowy jest otwarty dla przechodniów. Dla historycznego filmu „Käthe Kruse“ budynek w stylu secesyjnym przy Demianiplatz służył głównie jako tło dla scen na zewnątrz. A Kate Winslet przejeżdżała tu tramwajem jako konduktorka w „Lektorze“.

Foto: Daniel Hoppe

4. Nikolaifriedhof - Cmentarz św. Mikołaja

Foto: DIE PARTNER GmbH

Cmentarz św. Mikołaja – cisza może być taka piękna.

Romantyczny cmentarz św. Mikołaja ze swoimi historycznymi grobowcami i cmentarnymi kaplicami zagrał główną rolę w wielokrotnie nagradzanym niemiecko-francuskim filmie „Frantz“. Ostatnio gościła tu również ekipa filmowa niemieckiego serialu kryminalnego „Wolfsland“.

5. Bahnhof - Stacja kolejowa

Dworzec kolejowy w Görlitz: Ostrożnie na torach – kręcimy!

Dworzec kolejowy w stylu art nouveau wydaje się być z innej epoki. Może właśnie dlatego jest tak popularny wśród  ekip filmowych. Dramatyczne i bardzo emocjonalne sceny powitania i pożegnania zostały tu nakręcone dla niemieckiej produkcji telewizyjnej „Milcząca rewolucja“ czy dla indonezyjskiego filmu „Habibie & Hainun“. Dla location scout‘a Markusa Benscha jest to jedno z ulubionych miejsc w  Görlitz: "w dobrym stanie historycznym, niezhańbione renowacją i  bez oznak wandalizmu. Ideał.“

Prawdziwi fani filmu planują swoje przyjazdy i wyjazdy właśnie pociągiem – i to GÖRLIWOOD EXPRESS. Pociąg filmowy, oklejony na całej powierzchni motywami filmowymi i cytatami aktorów, jeździ na trasie  kolei krajowych i wspaniale nakręca podróżnych na wizytę w mieście filmu Görlitz.

Deklaracja dostępności Polityka prywatności Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen